Indeks S&P 500 mocno cofnął. Dziś raporty znanych spółek.

USA
J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych zamknęły się w poniedziałek na negatywnym terytorium. Wczoraj, 30 stycznia indeks S&P 500 mocno cofnął. Notowania tego amerykańskiego rynku akcji spadły o 1,30%. Inwestorzy reagują na doniesienia o wynikach korporacyjnych. Dziś swoje kwartalne raporty podadzą spółki znane na całym świecie. Jak wygląda sytuacja S&P 500 we wtorek, 31 stycznia?

Indeks S&P 500 wymazał ostatnie zyski

Poniedziałkowa sesja na Wall Street nękana była stratami. Główne rynki akcji z amerykańskiego parkietu tonęły, a indeks S&P 500 stracił 1,30%. Wypadł tym samym gorzej od Dow Jonesa 30, który zaliczył spadek rzędu 0,77%. Warto zauważyć jednak, że oba indeksy wymazały zyski z ostatnich dni minionego tygodnia handlowego.

Duże spółki obniżają kurs swoich akcji

Zachowaniu indeksu S&P 500 przyglądamy się poprzez nastawienie jego składowych. Duże spółki postawiły wczoraj na spadek i w zdecydowanej większości obniżały kurs swoich akcji. Warto zauważyć również, iż to po stronie strat widoczna była wyższa zmienność. Najgorzej wypadła Tesla, której notowania osunęły się o 6,32%. Wśród wzrostów wyróżniło się Cincinnati Financial, które zakończyło poniedziałkowe zmagania o 5,77% wyżej.

Znane i popularne spółki podadzą wyniki

Sezon wyników korporacyjnych w Stanach Zjednoczonych rozgrzewa się i dziś inwestorzy dowiedzą się o kolejnych raportach. Przed wtorkową sesją do informacji publicznej trafią wyniki znanych i popularnych spółek. Będą to kwartalne sprawozdania: McDonald’s, Pfizer czy Caterpillar. Po ostatnim dzwonku natomiast swój raport przedstawi spółka Amgen.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks S&P 500 wykonał cofnięcie, notowania poniżej 4 000

We wczorajszej analizie indeksu S&P 500 również poświęciliśmy uwagę potencjalnemu ruchowi spadkowemu. Treść takiego scenariusza brzmiała: „Jednak wraz z podbiciem w rejony TFR wiązać się może zmiana układu sił. Stery nad rynkiem przejęłaby podaż, która sprowadzając notowania poniżej średniej, przełamałaby jej zakres. W takim wypadku rynek miałby szansę cofnąć do poziomu 4 000”.

Faktycznie po poniedziałkowym otwarciu giełd notowania indeksu S&P 500 skierowały się w górę. Zgodnie z założeniami rynek podbił w rejony TFR (4 065) i dokładnie od tego poziomu się odbił. Podaż przejęła tam kontrolę i sprowadziła indeks poniżej średniej SMA 88. W godzinach nocnych pojawiło się przełamanie tego zakresu i rynek dalej cofał. Wczoraj najniżej indeks S&P 500 sięgnął rejonów 4 015, wykonując znaczną część zakładanego cofnięcia.

Amerykańskiemu indeksowi przyglądamy się podczas ostatniego dnia stycznia. We wtorek o godzinie 12 (czas w Polsce) notowania tego indeksu znajdują się w rejonach 4 000. Która ze stron przeważy na rynku dzisiaj?

Scenariusz główny – spadkowy

Sytuacja na indeksie S&P 500 przemawia obecnie za kolejnym ruchem spadkowym. Rynek może jednak podbić najpierw do zakresu TDP (4 014) i dopiero z tych rejonów zebrać się do następnego spadku. Na zasadzie ruchu w stylu impuls-korekta-impuls mógłby zejść do 3 970.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 31.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast podbicie do TDP wiązać może się z próbą stabilnego powrotu powyżej tego zakresu. W takim przypadku przewaga popytu mogłaby skutkować budową pewnego wzrostu do 4 050.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 31.01.2023

Konkluzja

Indeksy z Wall Street w ujęciu intraday mogą postawić na kolejne cofnięcie. Czy rzeczywiście na taki ruch zdecyduje się S&P 500? Poziomy nie uległy zmianie, a rozpisane znajdują się poniżej.

TSR : 4 110

TFR : 4 065

TDP : 4 014

TFS : 3 970

TSS : 3 924

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.