Indeks S&P 500 zyskuje w poniedziałek 1,86%. Wysyp danych we wtorek. 

198
USA
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył zyskując 1,86%. Indeks S&P 500 tym samym odrabia straty z zeszłego tygodnia. Na dzisiejszą sesję został przewidziany szereg danych makroekonomicznych. Czego można spodziewać się we wtorek? 

Indeks S&P 500 zyskuje 

W poniedziałek indeks S&P 500 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks S&P 500 zwiększył kurs swoich notowań o 1,86%. Przekłada się to na ruch rzędu ponad 70 punktów. Podobnie jak w przypadku indeksu Nasdaq 100, najsilniejszą ze spółek z indeksu S&P 500 było Ross Stores. To już druga z rzędu sesja, którą Ross Stores zdominowało pod względem zmienności. Wczoraj spółka wzrosła o 9,57%. Podczas wczorajszej sesji inwestorzy mogli zaobserwować również spadek wielkości obrotów. Było to najprawdopodobniej spowodowane faktem rozpoczęcia nowego tygodnia handlowego. 

Co pokaże wskaźnik PMI? 

Dziś w godzinach sesji amerykańskiej opublikowane zostaną dane dotyczące wskaźnika PMI dla przemysłu oraz usług. Obie wartości dotyczą obecnego okresu – maja. W przypadku obu wskaźników analitycy spodziewają się spadku tych wartości. W przypadku wskaźnika PMI dla przemysłu prognozowany jest większy spadek wartość. Obniżenie wartości wskaźnika PMI oznacza spadek aktywności ekonomicznej w danym sektorze. 

Dane z sektora nieruchomości 

Podczas dzisiejszej sesji podana zostanie również liczba sprzedanych nowych nieruchomości w kwietniu. Są to szczególne dane dla spółek działające w sektorze nieruchomości, a które wchodzą w skład indeksu S&P 500. 

FP Markets

Przemówienie Powell’a

Na dzisiejsze godziny wieczorne przewidziane jest wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powell’a. Podczas dzisiejszej analizy indeksu Nasdaq 100 wspominałem o wczorajszym zaprzysiężeniu Prezesa FED. Inwestorzy około godziny 18 będą zatem obserwować co dokładnie powie Powell. W tych godzinach należy spodziewać się wzmożonej zmienności. 

Punkt widzenia – 3 980 strzelone! 

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. W myśl poniedziałkowych założeń poziom 3 895 był nie przekraczalny, a utrzymywanie się powyżej niego mogło potęgować ruch wzrostowy. Opisałem również wczoraj: „Aby można było mówić o ruchu wzrostowym rynek musi utrzymać ten zakres. Nadbicie tego poziomu jest możliwe, jednak nie może on zostać wybity. Oczywiście rynek może wykonać ruch wzrostowy już z poziomu TFS, jednak najważniejszym jest brak wybicia poziomu 3 895”. Ostatnie przytoczone zdanie okazało się trafne, ponieważ rynek wygenerował ruch wzrostowy dokładnie z poziomu TFS. Target ustalony wczoraj został zaliczony, zatem również schemat można zaliczyć do udanych. 

Na dzisiejszą sesję wyznaczane przeze mnie punkty nie uległy zmianie. Rynek bowiem oscyluje nadal na tych samych zakresach. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – spadkowy 

Dziś zakładam, że Indeks S&P 500 w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu może wykonać dwa kluczowe ruchy. Dobrze by było, żeby rynek najpierw przetestował zakres średniej kroczącej SMA 88. Wówczas po wykonaniu re-testu utworzyłby impuls wzrostowy do zakresu ceny 3 975. Są to bliskie okolice wczoraj utworzonych szczytów. W godzinach sesji amerykańskiej natomiast indeks może tworzyć coś na wzór niższego szczytu. Gdyby tak się stało siła podażowa może zepchnąć rynek w kierunku ceny 3 911. 

Wykres S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 24.05.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy 

Jest to scenariusz bliźniaczy do wczorajszego. Aby można było mówić o ruchu wzrostowym rynek, musi utrzymać poziom ceny 3 895. Nadbicie tego poziomu jest możliwe, jednak nie może on zostać wybity. Oczywiście rynek może wykonać ruch wzrostowy już z poziomu TFS. Najważniejszym jest brak wybicia poziomu 3 895. W przypadku realizacji targetem dla rynku będzie 4 000. 

Wykres S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 24.05.2022

Konkluzja 

Dziś warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Zakładam realizację scenariusza spadkowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na poziomach ze scenariusza wzrostowego. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 4 050

TFR : 4 005

TDP : 3 957

TFS : 3 911

TSS : 3 864

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.