Nasdaq 100 wzrósł 1,68%. Starbucks opuszcza Rosję na zawsze!

364
J2T Trade

Poniedziałkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem wzrostowym rzędu 1,68%. Pojawiło się tym samym odbicie na Nasdaq 100. Starbucks ogłosiło wczoraj, że całkowicie wycofuje się z rynku rosyjskiego, kończąc działalność w Rosji.

Wzrost o 200 punktów

Podczas wczorajszej sesji handlowej indeks Nasdaq 100 podwyższył finalnie notowania o 1,68%. Ten uzyskany wynik przekłada się na blisko 200 punktową zmianę ceny. Blisko tydzień przyszło czekać inwestorom na wzrostową sesje na indeksie Nasdaq 100. 

Ross Stores odrabia straty z piątku 

Podczas analizy indeksu Nasdaq 100 na wczorajszą sesję wspominałem o spółce Ross Stores. W poniedziałek to znowu ona odznaczyła się największą zmiennością na indeksie. Podczas wczorajszej sesji spółka odrabiała straty. Kurs notowań spółki wzrósł o 9,57%. Co więcej, wczoraj na indeksie znaczna większość spółek zamknęła się z zyskiem. 

Nowy tydzień handlowy 

Wczoraj inwestorzy weszli w ostatni pełen tydzień handlowy w maju. Podczas wczorajszej sesji widoczny był znaczny odpływ kapitału. Podobnie było w zeszłym tygodniu, kiedy w poniedziałek (16.05) również wielkość obrotu zmalała. 

FP Markets

Zaprzysiężenie Powell’a

Jakiś czas temu podczas jednej z majowych analiz opisywałem wybór Jerome Powell’a, Prezesa Rezerwy Federalnej na kolejną kadencje. Wczoraj jednak odbyło się uroczyste zaprzysiężenie na stanowisko prezesa Rezerwy Federalnej. Tym samym Jerome Powell w dalszym ciągu zobowiązuje się do podejmowania należytych decyzji dotyczących polityki monetarnej.

Kryzys energetyczny w USA

Powróciła również kwestia związana z przerwanym łańcuchem dostaw w sektorze energetycznym. Spowodowane jest to sankcjami jakie kraje sojusznicze nałożyły na Rosję za nieuzasadniony atak na Ukrainę. Cała sytuacja jest rozbudowana, jednak dziś warto podać istotną informacje. Mowa o podnoszonej coraz śmielej kwestii związanej z wykorzystaniem rezerw w USA. Warto będzie przyglądać się, czy dziś poruszany będzie temat związany z sektorem energetycznym. 

Starbucks nie wróci do Rosji

Po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę, wiele firm zachodnich zaczęło wycofywać się z rosyjskiego rynku. Na początku marca swoją działalność w Rosji zawiesiła również spółka Starbucks. Wczoraj spółka Starbucks poinformowała jednak, że opuszcza rosyjski rynek na stałe. Spółka działała na terytorium Rosji już ponad 15 lat. Otworzyła w tym czasie łącznie 130 kawiarnii. Władze spółki podały, że taki ruch nie wpłynie w dużym stopniu na przychody spółki, ponieważ rosyjski rynek stanowił jedynie 1% udziału w całych przychodach. Co ciekawe spółka poinformowała, że swoim już byłym pracownikom z Rosji pomoże znaleźć pracę. Ponadto spółka przez pewien czas będzie wypłacać im wynagrodzenie. 

Punkt widzenia – chwilowe odreagowanie 

Wczoraj indeks Nasdaq 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. Doprecyzuję tylko, że chodzi o scenariusz wzrostowy i wskazywaną w nim możliwość drugą. 

Ów scenariusz zakładał zejście rynku do okolic strefy (11 800-11 850). Tak tez się stało, ponieważ rynek po godzinie 16 zszedł do okolic strefy 11 800. Kluczowym założeniem było wczoraj utrzymanie strefy (11 800-11 850). Rynek po jej utrzymaniu miał generować ruch wzrostowy. Tak tez się stało, a rynek dotarł maksymalnie do poziomu ceny 12 075. Wczorajszy ruch wzrostowy nie był jednak na tyle silny jak zakładano. 

Obecnie rynek powrócił do zakresów strefy (11 800-11 850). Powrót do tej samej strefy po raz kolejny nie wróży z reguły nic dobrego dla potencjalnych impulsów wzrostowych. Wyznaczane codziennie poziomy nie ulegają zmianie, ponieważ rynek w dalszym ciągu oscyluje na tych samych zakresach. Na dzisiejsza sesje zostały przygotowane dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – spadkowy 

Dziś szerzej opisze scenariusz spadkowy. Zgodnie z powyższym, rynek po raz kolejny schodzi do istotnej strefy, co jedynie potwierdzać może chęć generowania kolejnych ruchów spadkowych. Zakładany na dzisiejszą sesję ruch spadkowy może zostać wykonany w dwojaki sposób. 

Po pierwsze w dalszym ciągu pozostaje kluczowe założenie. Strefa (11 800-11 850) w przypadku wyłamania od dołu będzie determinowała kontynuacje trwającej tendencji spadkowej. Gdy rynek wyłamie zakres opisywanej strefy może ją re-testować. Wówczas w myśl zasady impuls-korekta-impuls indeks będzie mógł wygenerować impuls sięgający zakresów tegorocznych minimum. Targetem w przypadku realizacji może być poziom ceny 11 600. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 24.05.2022

Jednak ruch spadkowy może odbyć się na jeszcze innej zasadzie. Istotnym będzie wówczas obserwowanie przede wszystkim jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. W tym czasie rynek może wykonywać ruch wzrostowy. Gdyby rynek dotarł przed sesją amerykańską do okolic poziomu ceny 12 000, wówczas podczas sesji amerykańskiej może być tworzony tzw. niższy szczyt. Taka zależność determinowałaby tworzenie impulsu spadkowego. Gdyby tak się stało celem dla rynku, będzie cena 11 700. Poniżej przedstawiłem poglądowy rysunek opisanego wyżej ruchu. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 24.05.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy 

Dziś rynek może zanegować istotność strefy (11 800-11 850). Gdyby jednak indeks chciał wzrastać dobrze byłoby, żeby zobaczyć gdzieś miejsce zebrania siły popytowej. Takim miejscem mógłby być zakres ceny TSS. Wówczas ten zakres mógłby stanowić miejsce wygenerowania silnego impulsu wzrostowego, który pewnym ruchem przebiłby poziom ceny 11 800-11 850. Gdyby rynek podjął się realizacji tego scenariusza target można ustalić na wysokości 11 980. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 24.05.2022

Konkluzja 

Dziś przyglądać się będę, jak rynek zachowa się podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Szybko zrzucony wczorajszy wzrost pokazuje, że na rynku w dalszym ciągu dominuje podaż. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz spadkowy w postaci możliwości drugiej, jednak obserwować będę również strefy podane w scenariuszu wzrostowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każda z sesji. 

TTR : 12 879

TSR : 12 652

TFR : 12 429

TDP : 12 197

TFS : 11 967

TSS : 11 747

TTS : 11 530

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.