S&P 500 z pewnym zyskiem. Notowania podskoczyły 1,47%.

J2T Trade

Główne giełdy na Wall Street wykazywały głównie wzrosty. Po raz kolejny, dzień z pewnym zyskiem zakończyło S&P 500. W czwartek, 2 lutego notowania indeksu spółek dużych podskoczyły o 1,47%. Rynkowi uczestnicy szykują się już jednak do ostatniej sesji tego tygodnia. Dziś inwestorów czekają najważniejsze dane dotyczące rynku pracy. Na co warto zwrócić uwagę w najbliższych godzinach?

Trzeci wyraźny zysk indeksu S&P 500

Podczas czwartkowej sesji również widoczny był optymizm na parkiecie giełdowym w Nowym Jorku. Dla indeksu S&P 500 była to trzeci dzień zakończony wyraźnym zyskiem. Notowania tego indeksu wzrosły tym razem o 1,47%. Warto zauważyć, że wczoraj nie wszystkie główne indeksy z Wall Street zyskały. Dow Jones 30, jako jedyny nie brał udziału w rajdzie wzrostowym. Co więcej, najstarszy indeks wykazał stratę rzędu 0,12%.

Rzadko spotykana zmienność spółek

Patrząc na wynik indeksu nie zdziwi informacja o tym, że większość jego składowych zyskała. Jednak to o ile wzrosły akcje spółek, jest już sprawą godną uwagi. Trzy spółki wyróżniły się szczególną zmianą ceny. Były to: Allign, Meta Platforms i WW Gralnger, które odniosły następujące korzystne wyniki: 27,38%, 23,28% oraz 12,96%. Po stronie strat szczególną zmianę, gdyż rzędu 7,11% wykazało Air Products.

Dziś najważniejsze dane z rynku pracy

W ostatnich dwóch dniach publikowane były istotne dane z rynku pracy. Najpierw w środę inwestorzy dowiedzieli się o zmianie pozarolniczego zatrudnienia w sektorze prywatnym i o liczbie otwartych miejsc pracy. Następnie wczoraj, w czwartek podano cotygodniowy raport dotyczący liczby tzw. Joblessów.

FP Markets

Było to natomiast dopiero preludium do dzisiejszych wydarzeń. Dziś, 3 lutego podane zostaną najważniejsze dane z rynku pracy. O godzinie 14:30 (czas w Polsce) podana zostanie zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, czyli tzw. Nonfarm Payrolls. Wraz z tym raportem pojawi się informacja o stopie bezrobocia w Stanach Zjednoczonych.

Punkt widzenia – S&P 500 było bliskie sięgnięcia 4 200

We wczorajsze analizie indeksu S&P 500 skupiliśmy się przede wszystkim na ruchu wzrostowym. Treść projekcji dla niego brzmiała: „Dziś rynek ma potencjał, aby kontynuować ruch wzrostowy. Taki mógłby jednak rozpocząć się od zejścia do obszaru 4 120-4 140. Jest to strefa, z której ma szansę zebrać się do kolejnego wzrostu. Prawdopodobnym celem byłyby okolice 4 200”.

Faktycznie rynek po otwarciu giełd w USA cofnął w rejony 4 140. Tam wyhamowane zostały spadki i notowania zebrały się do wzrostu. Ruch był pewny i rynek dobił rejonów 4 200, a do pełnego poziomu zabrakło kilku punktów. Pod koniec sesji rynkiem wstrząsnęło.

Wykresowi indeksu S&P 500 przyglądamy się w piątek, 3 lutego po godzinie 13. Aktualnie notowania indeksu spółek dużych znajdują się w rejonach 4 150. Jakie warianty ruchu na dziś możemy rozpatrywać?

Scenariusz główny – spadkowy

Wczoraj wieczorem rynek dał sygnał, że wzrosty na ten moment wstrzymuje. W najbliższych godzinach może się on pokusić o korektę. Taka mogłaby zacząć się już w pre-markecie. Inwestorzy zareagują na dane, a ruch w takim wypadku jest bardzo silny. W sposób sekwencyjny notowania cofnęłyby w rejony 4 110.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 03.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast może wydarzyć się tak, że notowania będą utrzymywać się powyżej poziomu TFR. W takiej sytuacji rynek mógłby wyskoczyć do poziomu 4 200 i już dziś w pełni sięgnąć ten zakres.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 03.02.2023

Konkluzja

Amerykański indeks spółek dużych może dziś postawić na cofnięcie. Warto będzie śledzić rynki już w godzinach przedsprzedaży. Poziomy zaznaczone na wykresie nie uległy zmianie i prezentują się następująco.

TSR : 4 200

TFR : 4 156

TDP : 4 108

TFS : 4 062

TSS : 4 015

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.