Indeks S&P 500 wzrósł w środę. Mieszane dane z gospodarki.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w USA odnotowały kolejną dobrą sesję. Indeks S&P 500 wzrósł podczas pierwszego dnia handlowego nowego miesiąca. Inwestorzy czerpali wczoraj optymizm z decyzji Fed i zapomnieli niejako o raportach ekonomicznych. One ujawniły mieszane dane z gospodarki. Jak wygląda sytuacja amerykańskiego indeksu spółek dużych w czwartek?

Indeks S&P 500 znów ponad 1% lepiej

Pozytywne nastroje w środę, 1 lutego przeważyły i indeks S&P 500 ponownie zyskał. Notowania indeksu spółek dużych wypadły znów lepiej o ponad 1%. Wczoraj S&P 500 zyskał ogólnie 1,05% i zdecydowanie pod tym względem przebił Dow Jonesa 30. Najstarszy z głównych indeksów z Wall Street wzrósł o jedyne 0,02%.

Pozytywne nastroje dominowały

Kolejna sesja i kolejny pokaz sił ze strony dużych amerykańskich spółek notowanych na giełdzie w Nowym Jorku. Po ostatnim dzwonku na wczorajszej sesji ujawniono, że najlepiej spisała się spółka AMD. Akcje tego przedsiębiorstwa wzrosły ogólnie o 12,63%. Warto zauważyć jednak, iż nie była to najwyższa osiągnięta w środę zmiana kursu. Pod tym względem wyróżniło się WestRock, które przewodziło stratą. Notowania tej firmy spadły o 12,67%.

Aktywność produkcyjna w USA spowolniła w styczniu

Wczorajszy raport biznesowy opublikowany przez instytucję ISM ujawnił spadek aktywności produkcyjnej w styczniu. Wartość wskaźnika ISM wyniosła 47,4 i okazała się niższa od tej z poprzedniego miesiąca, jak i od wartości oczekiwanej. W raporcie przeczytać można, iż był to kolejny miesiąc kurczenia się sektora przemysłu. Ponadto zwrócono uwagę, iż odczyt okazał się najniższy od maja 2020.

FP Markets

Różne odczyty z rynku pracy

Jeszcze przed środową sesją handlową w USA podane zostało sprawozdanie dotyczące liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym w USA. Odczyt ujawnił, że wzrost o 106 tys. osób w styczniu. Liczba okazała się znacznie powyżej oczekiwań analityków i odnotowała widoczny spadek w stosunku do wartości z grudnia.

Natomiast późniejszy raport dotyczący otwartych miejsc pracy pokazał siłę rynku pracy. Odczyt ujawnił wartość na poziomie 11 milionów i dotyczył grudniowej sytuacji. Biuro Statystyki Pracy podało, że był to wzrost o ponad 0,5 miliona względem danych z listopada.

Punkt widzenia – realizacja wzrostu, S&P 500 zmierza do 4 200?

Podczas środowego artykułu o indeksie S&P 500 większym prawdopodobieństwem określaliśmy ruch wzrostowy. Scenariusz opisujący taką możliwość rozpisaliśmy w słowach: „Dziś rynek postawić może na dalszy wzrost. Należy jednak liczyć się z tym, że taki mógłby rozpocząć się od wykonania drobnej korekty. Rynek zszedłby do zakresu średniej SMA 88, aby sprawdzić nastawienie inwestorów w tym obszarze. Przewaga kupujących wyniosłaby cenę powyżej poziom TFR, a re-test tego zakresu od góry otworzyłby drogę do 4 100”.  

Faktycznie indeks S&P 500 zanim zdecydował się na ruch wzrostowy cofnął do zakresu średniej. Rynek dokładnie przetestował ten obszar i zebrał się z niego do wzrostu. Najwyżej notowania sięgnęły wczoraj rejonów 4 150.

Na wykres indeksu S&P 500 patrzymy w godzinach amerykańskiego pre-marketu. Na rynku widoczne są pozytywne nastroje, a notowania przebiły się przez wczorajszy szczyt.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek ma potencjał, aby kontynuować ruch wzrostowy. Taki mógłby jednak rozpocząć się od zejścia do obszaru 4 120-4 140. Jest to strefa, z której ma szansę zebrać się do kolejnego wzrostu. Prawdopodobnym celem byłyby okolice 4 200.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 02.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak zejście poniżej 4 150 wiązać się może z próbą przejęcia kontroli nad rynkiem przez podaż. Re-test od dołu tego zakresu dałby szansę na cofnięcie do 4 100.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 02.02.2023

Konkluzja

Warianty na dziś zostały rozpisane. Przyglądamy się dziś przede wszystkim kolejnemu pretekstowi do wzrostu, jednak nie bagatelizujemy możliwości spadkowej. Poziomy zaznaczone na wykresach rozpisane zostały poniżej.

TSR : 4 200

TFR : 4 156

TDP : 4 108

TFS : 4 062

TSS : 4 015

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.