Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył zyskując 0,95%. Wczoraj ponownie wrócił temat przejęcia Twittera. Musk zadeklarował się wczoraj, że zapłaci więcej za Twittera. Jak wyglądać może zatem czwartkowa sesja?
S&P 500 w środku tygodnia
W środę indeks S&P 500 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks S&P 500 podniósł kurs swoich notowań o 0,95%. Przekłada się to na ruch rzędu ponad 37 punktów. Najsilniejszą spośród spółek była Best Buy. Akcje spółki wzrosły o 8,97%. Ponadto wczoraj więcej spółek zyskiwało.
Musk dołoży do Twittera
Jack Dorsey, czyli były szef Twittera ogłosił wczoraj, że opuszcza zarząd spółki. Nieco później główni akcjonariusze spółki odrzucili wybór Egona Durbana do rady dyrektorów spółki. Durban jest jednym z pomocników Muska, zaangażowanych w przejęcie Twittera.
Elon Musk, czyli prezes Tesli zadeklarował, że dopłaci Twitterowi. Musk zobowiązał się tym samym, że zapłaci o ponad 6 mld dolarów więcej.
Problemy w Europie
Kraje członkowskie Unii Europejskiej nie doszły w dalszym ciągu do porozumienia dotyczącego szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Mowa jest o nałożenie embarga na ropę naftową. Dodatkowo w najbliższym czasie dojdzie do rozmów z Moskwą, ponieważ widmo kryzysu żywieniowego zbliża się nieustraszenie.
Pomimo tego prezydent Ukrainy, Wołodymir Zełeński poinformował, że nie widać na horyzoncie szans na rozwiązanie konfliktu. Prezydent Ukrainy wątpi w rozwój rozmów pokojowych z Rosją.
Punkt widzenia – niewiele do 4 000
Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Środowe założenie dotyczyło: „ Wczorajszy dołek został utworzony wyżej niż ten z 20 maja. Jeżeli ma się realizować scenariusz wzrostowy rynek nie może wybijać wczorajszego dołka. Jest to założenie kluczowe. Jednak ja przypuszczam w tym scenariuszu, że rynek nie zejdzie do tych rejonów. Rynek może reagować na nieco wyższym poziomie – TFS. Utrzymanie poziomu TFS może determinować tworzenie ruchu wzrostowego”. Tak też się stało, ponieważ amerykański indeks S&P 500 faktycznie utrzymał cenę powyżej poziomu TFS. Dokładniej mówiąc, rynek dotarł do bliskich okolic tego poziomu. Do poziomu TFS zabrakło jedynie 10 punktów, co można przyjąć za granicę błędu.
Indeks finalnie dotarł do wskazywanego wczoraj targetu – 3 990. Scenariusz wskazywany we wczorajszej analizie indeksu S&P 500, można określić za zrealizowany. Na dzisiejszą sesję przygotowałem dwa scenariusze. W dalszym ciągu nie ulegają zmianie wyznaczane przeze mnie poziomy.
Scenariusz główny – spadkowy
Indeks S&P 500 znajduje się w innym położeniu niż Nasdaq 100. Na dziś zakładam, że rynek wykona ruch spadkowy. Może się to odbyć na dwa sposoby. Pierwsza możliwość zakłada, że indeks podejdzie najpierw do ceny 4 020. Jednak siła popytowa odpuści i rozpocznie się kreowanie niższego szczytu. Wówczas poziom TFR będzie stanowił opór dla indeksu. Celem na dzisiejszą sesję będzie poziom ceny 3 940.

Może wydarzyć się jednak tak, że rynek może przeceniać się w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. W myśl zasady impuls-korekta-impuls rynek może utworzyć ruch spadkowy do zakresu ceny 3 900.

Scenariusz poboczny – wzrostowy
Jednak początkowe zejście (opisane w drugiej możliwości scenariusza spadkowego) może nastąpić do okolic zakresu średniej kroczącej SMA 88. Rynek mógłby poderwać się z tego zakresu, tworząc impuls wzrostowy do poziomu ceny 4 030.

Konkluzja
Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza spadkowego w postaci możliwości pierwszej. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.
TSR : 4 050
TFR : 4 005
TDP : 3 957
TFS : 3 911
TSS : 3 864
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!