Indeks S&P 500 niżej we wtorek. S&P 500 spadło o 0,81%.

265
Profesjonalny trader
J2T Trade

Wtorkową sesję indeks S&P 500 zamknął z wynikiem spadkowym wynoszącym 0,81%. Indeks S&P 500 wymazuje wczoraj część zysków z poniedziałku. Tym samym S&P 500 pogłębia majową stratę, która wynosi już 4,61%.

Dominuje tendencja

W dalszym ciągu amerykańskie indeksy giełdowe znajdują się w tendencji spadkowej. Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks S&P 500 spadł o 0,81%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 30 punktów. Co ciekawe była to już 9 sesja w maju, która zakończyła się zmiennością mniejszą niż 1%.

Myląca nazwa

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Norwegian Cruise Line. Jest to jednak amerykańska spółka, która zarządza jedną z największych flot wycieczkowych statków pasażerskich. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu S&P500. Spółka zmniejszyła wczoraj swoją wycenę aż o 12%. Warto zauważyć, że wczoraj 5 spółek straciło na wartości ponad 10%. Ponadto większość komponentów zaliczanych do indeksu S&P 500 zakończyło sesję tracąc.

Raport wskaźnika PMI

We wczorajszej analizie indeksu S&P 500 wspominałem o publikacji raportu dotyczącego wskaźników PMI. Mowa była o wartości wskaźnika dla sektorów przemysłu i usług. Podane przez biuro statystyczne wyniki były danymi wstępnymi, jednak niosą one ze sobą pewne informacje. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że wbrew opinii analityków to właśnie wskaźnik PMI dla usług gorzej wypadł. Ponadto obie wartości wykazały gorsze wyniki, jednak ich spadek jest według finansistów „do zaakceptowania”. Pełne dane wskaźnika PMI inwestorzy poznają w przyszłym tygodniu.

FP Markets

Rozczarowujące dane

Opublikowane zostały również dane z sektora nieruchomości. Inwestorzy dowiedzieli się o dużym spadku liczby sprzedanych nowych nieruchomości. Liczba sprzedanych nowych nieruchomości spadła o ponad 100 tysięcy w skali miesiąca.

Punkt widzenia – never ending story

We wtorek indeks S&P 500 wykonał ruch spadkowy w kierunku tegorocznych minimum. Rynek dotarł najniżej do rejonów ceny 3 875. Na tym zakresie rynek zebrał siłę popytową, kreując tym samym ruch wzrostowy powyżej poziomu TDP – 3 957.

Obecnie amerykański indeks S&P 500 oscyluje pomiędzy zakresem średniej kroczącej SMA 88, a poziomem TDP. W dalszym ciągu indeks znajduje się na tych samych poziomach od kilku sesji. Z tego powodu wyznaczane przeze mnie punkty nie ulegają zmianie. Na dzisiejszą sesje przygotowane zostały dwa scenariusze.

Scenariusz główny –spadkowy

Na dzisiejszą sesję opiszę szerzej scenariusz spadkowy. Dobrze by było, żeby S&P 500 zdecydowało się dziś na konkretniejszy ruch. Dziś kluczowym założeniem dla scenariusza spadkowego jest niewybijanie poziomu TDP. Można przypuszczać, że w godzinach sesji amerykańskiej indeks w pierwszym ruchu podejdzie do tego zakresu. Gdyby tak się stało, ten zakres stanowi dla rynku opór. Oczywiście rynek może nadbijać poziom TDP, ale kluczowym jest utrzymywanie się poniżej niego. Na tym poziomie może dojść do utworzenia impulsu spadkowego sięgającego poziomu 3 911 bądź niższych.

Wykres S&P500 spadek
Scenariusz spadkowy – możliwość pierwsza indeks S&P 500 25.05.2022

Może również się wydarzyć tak, że rynek wcale nie będzie chciał podbijać. Wówczas na zasadzie impuls-korekta-impuls może generować ruch spadkowy. Taka korekta mogłaby się wydarzyć na zakresie średniej SMA 88. Celem w przypadku realizacji będzie poziom wczorajszych dołków. Jeżeli zaś zostaną one szybko wyłamane, celem będzie roczne minimum – 3 810.

Wykres S&P500 spadek
Scenariusz spadkowy – możliwość druga indeks S&P 500 25.05.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Dla scenariusza wzrostowego przyjąć można następujące założenie. Wczorajszy dołek został utworzony wyżej niż ten z 20 maja. Jeżeli ma się realizować scenariusz wzrostowy rynek nie może wybijać wczorajszego dołka. Jest to założenie kluczowe. Jednak ja przypuszczam w tym scenariuszu, że rynek nie zejdzie do tych rejonów. Rynek może reagować na nieco wyższym poziomie – TFS. Utrzymanie poziomu TFS może determinować tworzenie ruchu wzrostowego. Tak też narysowałem na poniższym rysunku. Z tyłu głowy należy mieć jednak kluczowe założenie dla scenariusza wzrostowego. Celem w przypadku realizacji  będzie poziom 3 990.

Wykres S&P500 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 25.05.2022

Konkluzja

Rynek w dalszym ciągu oscyluje wokół tych samych zakresów. Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Dziś może dojść w pierwszej kolejności do realizacji scenariusza spadkowego możliwość pierwsza a w późniejszych godzinach do realizacji scenariusza wzrostowego. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 4 050

TFR : 4 005

TDP : 3 957

TFS : 3 911

TSS : 3 864

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.