Giełdy w USA zamknęły się szybciej w piątek, 25 listopada. Inwestorzy podczas tej sesji nadal oceniali dane ze środy. Indeks S&P 500 zakończył piątek praktycznie bez zmiany notowań. W rozpoczynającym się dziś (28.11) tygodniu spoglądamy na indeks spółek dużych. S&P 500 wróciło dziś w okolice 4 000. Co dalej z amerykańskim indeksem S&P 500?
Bez zmiany notowań
Z głównych indeksów na Wall Street to S&P 500 wykazało w piątek najniższą zmianę ceny. W przypadku tego indeksu mówić można o zakończeniu sesji bez zmiany notowań. S&P 500 w ogólnym rozrachunku straciło 0,03%. Ogólnie indeks zmienił swój kurs na przestrzeni dnia o zaledwie 1 punkt.
W minionym, skróconym tygodniu handlowym (21.11-25.11) indeks wykazał zysk. W tych dniach S&P 500 zyskało łącznie 1,53% i odrobiło straty z poprzedniego tygodnia.
Najważniejsze spółki zadecydowały?
Piątkowe zamknięcie pokazało, że większość składowych indeksu S&P 500 zyskała. Na czele wzrostów stanęła spółka Kroger, której akcje tego dnia zwiększyły wartość o 2,51%. Najwyższą zmianę kursu wykazała jednak inna spółka. Przedsiębiorstwo Activision Blizzard straciło na notowaniach 4,07%. W dół indeks ciągnęły również najważniejsze spółki. Wydawać się może, iż to one zadecydowały o wyniku indeksu.
Zdecydowane stanowisko FCC
Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) zadecydowała w miniony piątek o zakazie sprzedaży lub importu sprzętu i usług telekomunikacyjnych od wskazanych sprzedawców. Mowa o producentach postrzeganych jako niebezpiecznych dla bezpieczeństwa kraju, czyli o chińskich gigantach Huawei oraz ZTE. Amerykańska FCC pokazała zdecydowane stanowisko w tej sprawie.
Po głosowaniu pojawił się komentarz komisarza FCC, Geoffrey Starksa. Urzędnik powiedział: „Podczas gdy wielu [mówiło] o kwestiach bezpieczeństwa związanych z 'tylnymi drzwiami’, ja wielokrotnie mówiłem, że niegodny zaufania sprzęt od tych firm może łatwo służyć jako 'frontowe drzwi’ dla chińskiego wywiadu zbierającego informacje, kosztem naszej prywatności i bezpieczeństwa narodowego”.
Piątkowe stanowisko amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) podajemy również, z uwagi na przybliżenie sprawy w jednym z naszych wrześniowych artykułów. Zachęcamy do przypomnienia sobie o sporze amerykańskiego rządu z chińskimi gigantami (Huawei i ZTE).
Punkt widzenia – S&P 500 wróciło do 4 000
Rzeczywiście patrząc na wykres indeksu S&P 500, niewiele działo się podczas piątkowej sesji. Notowania poruszały się w nieco ponad dwudziestu punktowym zakresie cenowym. Jednak kurs indeksu pozostawał ponad pełnym, psychologicznym poziomem. Dziś, 28 października S&P 500 przed godziną 7 rano (czas w Polsce) wróciło do poziomu 4 000. Warto zauważyć, że rynek przebił się przez średnią i oscyluje obecnie poniżej niej. Co dalej z indeksem ?
Scenariusz główny – wzrostowy
Teraz warto będzie obserwować, czy rynek zdoła w sposób skuteczny i stabilny powrócić powyżej 4 015. Dopiero taki ruch mógłby świadczyć na korzyść dalszego podejścia. Następnie oscylowanie powyżej średniej kroczącej SMA 88 determinowałoby budowę impulsów wzrostowych. Prawdopodobnie notowania indeks powróciłyby wówczas w rejony 4 060.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Wydarzyć może się również tak, że rynek najpierw podbije celem nadbicia poziomu TDP (4 015). W takim wypadku szybki powrót poniżej tego zakresu i odbicie się od niego nadałby impetu spadkom. Niewykluczony byłby powrót notowań do 3 970.
Konkluzja
Amerykański indeks spółek dużych przy określonych wyżej warunkach ma sposobność do utworzenia ruchu wzrostowego. Dziś rozpoczyna się nowy tydzień i to obserwacja rynku okazać się może kluczowa. Wyznaczane na co dzień poziomy znajdują się poniżej.
TSR : 4 110
TFR : 4 060
TDP : 4 015
TFS : 3 970
TSS : 3 925
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!