S&P 500 trwało w stratach. Rynki czekają na odczyt PKB.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe w USA zakończyły środową sesję w większości na drobnym minusie. Amerykańskie S&P 500 jednak kolejny dzień trwało w stratach. Negatywne nastroje udzieliły się za sprawą protokołu Rezerwy Federalnej. Inwestorzy szykują się już do kolejnego dnia handlu. Dziś, w czwartek 23 lutego rynki czekają na odczyt PKB Stanów Zjednoczonych.

Czwarty dzień strat indeksu S&P 500

Amerykański indeks spółek dużych przedłużył wczoraj złą passę. S&P 500 odnotowało czwarty dzień strat. Tym razem notowania dużego indeksu obniżyły się o 0,16%. Jednak nie był to najgorszy wynik na Wall Street. Z głównych indeksów najgorzej wypadł Dow Jones 30. Jego notowania obniżyły się o 0,26%.

Spółki kontynuowały przecenę

Przedsiębiorstwa, wchodzące w skład indeksu spółek dużych, opowiedziały się w środę za generowaniem strat. Spółki zatem kontynuowały przecenę z poprzednich sesji. Warto zauważyć, że dwie firmy szczególnie straciły. Były to Keysight Technologies oraz Charles River Laboratories, które odpowiednio obniżyły swój kurs o 12,71% i 10,06%. Po przeciwnej stronie najlepiej wypadło Caesars, którego akcje wylądowały wyżej o 5,41%.

Rynki czekają na dane

Parkiet giełdowy w USA rozpali się dzisiaj już w pre-markecie. O godzinie 14:30 (czas w Polsce) opublikowany zostanie raport dotyczący produktu krajowego brutto (PKB). Najważniejszy ze wskaźników makroekonomicznych zobrazuje kondycję gospodarki Stanów Zjednoczonych. Analitycy spodziewają się, że wzrost w IV kwartale 2022 roku był słabszy od tego z poprzedniego kwartału.

FP Markets

Ponadto dziś, jak to w czwartki bywa, ukaże się cotygodniowy raport Departamentu Pracy. Dokument ujawni, jak zmieniła się struktura liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 pokazał cofnięcie, jednak je wybronił

We wczorajszych prognozach zakładaliśmy: „Natomiast jeśli rynek chce kontynuować spadek, niech dzisiaj najpierw podbije. Indeks podbić może właśnie w rejony 4 000 i tam zebrawszy kolejną paczkę podaży, rozpędzić się do spadku. Schematycznym ruchem (re-testując od dołu wczorajsze dołki) notowania mogłyby zejść do 3 970”.

Faktycznie jeden z opisanych wczoraj scenariuszy znalazł swoje zastosowanie. Rynek jednak do jego realizacji podszedł w godzinach wieczornych. Zakładane nadbicie poziomu 4 000 pojawiło się o godzinie 18, lecz notowania urwały dopiero dwie godziny później. Zejście było gwałtowne, lecz rynek przetestował wtorkowe dołki (widać na niższych interwałach) i zszedł w okolice 3 970. Tuż przed zakończeniem sesji jednak odbił do poziomu 4 000.

Na sytuację indeksu spółek dużych patrzymy w czwartek, 23 lutego przed godziną 14. Na chwilę przed publikacją raportów o PKB notowania S&P 500 oscylują powyżej TDP (4 009). Jak zachowa się rynek w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – wzrostowy

Pierwszym ruchem, już w pre-markecie, może być podejście do średniej SMA 88. Wówczas rynek po drobnej korekcie przyszykowałby się do jej przełamania. Takie mogłoby pojawić się podczas samej sesji. Gdyby tak się stało, celem na dziś byłyby rejony 4 050.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 23.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak za podbiciem do średniej stać może zgoła inny ruch. Odbicie od jej zakresu skutkować może zejściem i powrotem do poziomu TDP. W takim wypadku re-test od dołu tego poziomu, skierowałby notowania do 3 980.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 23.02.2023

Konkluzja

Obserwatorzy rynków zza oceanu przygotowują się do rozpoczęcia zmagań w przedostatnim dniu handlowym tego tygodnia powszedniego. Jak zachowa się rynek dzisiaj? Czy notowania wreszcie pokażą odbicie? Poziomy na wykresie nie ulegają zmianie i aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 4 102

TFR : 4 056

TDP : 4 009

TFS : 3 963

TSS : 3 916

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.