Nasdaq 100 bez zmiany kursu. Na co wskazuje w protokół Fed?

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny nie wybrał wczoraj żadnej ze stron. Nasdaq 100 środowe zmagania zakończył bez zmiany kursu, choć zmienność podczas sesji była widoczna. Wczoraj inwestorzy do godzin wieczornych oczekiwali na minutki Rezerwy Federalnej. Na co wskazuje protokół Fed? W czwartek, 23 lutego zapraszamy na analizę technologicznego indeksu.

Indeks Nasdaq 100 płaski w środę

Inwestorzy w swoich nastrojach nie byli zgodni podczas środowej sesji handlowej. Wczoraj żadna ze stron nie potrafiła przeważyć i zamknięcie giełd ujawniło płaski wynik indeksu Nasdaq 100. Warto zauważyć, że w przypadku technologicznego rynku była to pierwsza taka sytuacja w tym roku. Zaznaczyć należy, że indeks wczorajszą sesją odrzucił ostatnią serię strat. Czy przerwał ją na długo?

Więcej spadkowych, wzrostowe silniejsze

Firmy technologiczne tworzące Nasdaq’a 100 walczyły między sobą o wynik całego indeksu. Więcej spółek okazało się spadkowych, lecz wzrostowe były silniejsze. Stratnej stronie przewodziło Co Star, którego notowania spadły o 5,12%. Wśród wzrostów królowało Palo Alto Networks. Wycena tej spółki podwyższyła się o 12,50%.

Na co wskazuje protokół Fed?

Rezerwa Federalna ujawniła wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC). W dokumencie przede wszystkim zwrócono uwagę na główne narzędzie monetarne Fed, czyli stopy procentowe. Instytucja podała, iż zakres przyszłych podwyżek będzie zależał od „skumulowanego zacieśniania polityki pieniężnej, opóźnień, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację oraz rozwoju gospodarczego i finansowego. Bank centralny USA po raz kolejny potwierdził swój cel – obniżenie inflacji do 2%. Wskazano przy tym, że dalsze podwyżki będą zatem „odpowiednie”.

FP Markets

W sprawozdaniu podano również, że członkowie Fed rozważali kwestię wzrostu gospodarczego USA. Zgodnie ocenili, że realne PKB będzie dalej zwalniać. Rezerwa Federalna podkreśliła, iż wzrost aktywności gospodarczej w 2022 roku był poniżej zakładanych poziomów i podobnie sytuacja ma wyglądać w roku bieżącym. Fed oczekuje natomiast wzrostu gospodarczego już od 2024 roku.

Popyt może utrzymać ceny – mówi Williams z Fed

Prezes Fed w Nowym Jorku, John Williams wypowiedział się podczas dzisiejszego wydarzenia Uniwersytetu Kolumbii. Decydent zauważył, że pomimo ostatnio widocznego spadku tempa wzrostu cen, popyt na towary może utrzymywać koszty życia na podwyższonym poziomie. Zdaniem Williamsa taka sytuacja może trwać dłużej, niż na początku prognozowano. Bankier Fed powiedział również, że instytucja jest zdeterminowana do sprowadzenia inflacji do celu. Williams dodał, że stabilność cen pozostaje „absolutnym imperatywem”.

Punkt widzenia – notowania Nasdaq’a 100 przy 12 200, dziś pojawi się wzrost ?

We wczorajszym artykule zakładaliśmy, że indeks postawi na ruch wzrostowy. Jednak rynek nie spełnił podstawowych założeń dla podanego scenariusza, zatem nie można mówić o jego realizacji. Notowania natomiast postawiły na pewnego rodzaju ustabilizowanie, które wykonane zostało powyżej pełnego poziomu 12 000.

Technologiczny indeks dziś korzysta na wczorajszym uspokojeniu sytuacji. Notowania znajdują się powyżej zakresu średniej SMA 55 i co więcej, oscylują przy poziomie TDP (12 200). Czy to dziś pojawi się konkretny wzrost?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek podeprzeć się może średnią do tego, aby w zdecydowany sposób przełamać poziom TDP. Notowania mogą cofnąć właśnie w jej rejony, aby z nich zebrać większą siłę do wzrostu. Wówczas wyjście powyżej wyznaczonego, neutralnego poziomu (TDP) i jego re-test od góry napędziłby notowania we wzroście. Potencjalnym celem dla rynku byłyby okolice 12 400.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 23.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast średnia wcale nie musi pomóc we wzroście. Wręcz przeciwnie, zejście do jej zakresu może skutkować cofnięciem do wczorajszych minimów. Warto zatem będzie obserwować, czy rynek zdoła wybronić średnią. Jej negacja = zejście do 12 000.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 23.02.2023

Konkluzja

Technologicznemu indeksowi warto będzie przyglądać się już w najbliższych godzinach. Rynki czekają dziś na dane (więcej w artykule o S&P 500), które pojawią się na godzinę przed otwarciem giełd.

TTR : 12 880

TSR : 12 653

TFR : 12 430

TDP : 12 200

TFS : 11 972

TSS : 11 748

TTS : 11 531

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.