S&P 500 słabsze w czwartek. Notowania cofnęły do 4 050.

10

Nowojorskie giełdy zamknęły się w czwartek, 4 maja na niższych poziomach. Napięcia w sektorze bankowym powróciły i determinowały nastroje rynkowych uczestników. Wall Street ponownie pogrążyło się w stratach i cały czas nie widać zysku w nowym miesiącu. S&P 500 okazało się słabsze o 0,72% w czwartek. W wyniku tego zejścia notowania dużego indeksu cofnęły do poziomu 4 050. Rynki kończą dziś bieg w kolejnym tygodniu tego roku. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

S&P 500 słabsze w czwartek

Amerykański indeks spółek dużych poddał się stratom również podczas wczorajszej sesji. S&P 500 okazało się słabsze o 0,72% w czwartek względem poprzedniej sesji. Taka wysokość procentowej obniżki równa się spadkowi kursu rzędu 30 punktów. Wczorajszym spadkiem S&P 500 pogłębiło tygodniową stratę. Przed ostatnią sesją tego tygodnia wynik dużego indeksu opiewa na -2,60%. Zdaje się zatem, że rynek nie wyjdzie już na plus.

Zmienność akcji była widoczna

Przechodzimy już do spojrzenia na wczorajszą tabelę notowań. Na pierwszy rzut oka widać, iż zmienność akcji popularnych spółek była widoczna. Cztery przedsiębiorstwa z indeksu S&P 500 przekroczyły 10% próg zmiany notowań. Trzy z nich wykazały stratę. Były to Paramount Global (NASDAQ:PARA), Comerica (NYSE:CMA) oraz Zions (NASDAQ:ZION). Odpowiednio odnotowały one straty: 28,35%, 12,28% i 12,05%. Wśród zyskownych spółek wyróżniło się przedsiębiorstwo Ball (NYSE:BALL). Wycena tej spółki wzrosła o 13,39%.

Punkt widzenia dzienny: notowania cofnęły do 4 050

Duży indeks wypełnił cel, o którym pisaliśmy we wczorajszej analizie. Jednak do realizacji zejścia indeks podszedł w nieco innym stylu. S&P 500 mocno straciło na otwarciu i w godzinę zeszło do poziomu TFS (4 054). Rynek naruszał strukturę tego poziomu, lecz nie zdołał go pokonać. Po godzinie 18 (czas w Polsce) nastroje się odwróciły i kupujący przejęli stery. Notowania wówczas gwałtownie podskoczyły i wymazały straty. Nie potrwało to jednak za długo, gdyż przed godziną 20 znów zebrał podaż i spadł. Ten ruch był jednak nieco słabszy i wiązał się z cofnięciem do 4 060.

FP Markets

Co na dziś ?

Na wykres indeksu patrzymy w piątek o godzinie 13. Obecnie indeks S&P 500 zyskuje. Znajduje się około 10 punktów od poziomu TDP. Rynek ma szansę dziś, pokazać wzrost, lecz wszystko zależy od zachowania względem neutralnego poziomu.

Scenariusz = powrót powyżej 4 095-4 105–>re-test od góry tego zakresu–>ruch do 4 135

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 05.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: obie średniej zbadane, czas na ruch?

Na indeksie S&P 500 również nie widać zdecydowania co do oczekiwanego ruchu na północ. Wczoraj indeks zbadał obie średnie widoczne na poniższym wykresie. Czy wykorzysta to do ruchu?

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 05.05.2023

Konkluzja

Dziś pojawią się najważniejsze dane z rynku pracy w USA. Raport Non-farm Payrolls oraz odczyt stopy bezrobocia dostarczą zapewne emocji inwestorom. Uczestników rynkowych aktualnie to właśnie te dane interesują najbardziej. Czy ostatnio niepewne spadki zostaną wzmocnione? Czy jednak dane okażą się przychylniejsze inwestorom i indeksy pójdą w górę? Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TSR : 4 193

TFR : 4 148

TDP : 4 099

TFS : 4 054

TSS : 4 008

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.