Wydatki na konsumpcje osobistą rosną. S&P 500 poniżej 3 600!

Jak uchronić się przed skutkami krachu na giełdzie
J2T Trade

Główne giełdy na Wall Street zamknęły się niżej w piątek. Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zszedł poniżej poziomu ceny 3 600. Inwestorzy w piątek, 30 września analizowali kilka raportów dotyczących danych ekonomicznych. Wydatki na konsumpcję osobistą w kraju (PCE) rosną. Indeks cen (PCE) wzrósł już o 6,2% w skali roku. Zmianę indeksu tej danej monitoruje na bieżąco Rezerwa Federalna. Jak prezentuje się analiza indeksu S&P 500 na poniedziałkową sesję nowego miesiąca?

Najgorszy miesiąc w roku

Za rynkami już kolejny miesiąc handlowy. Ostatnią, piątkową sesję września indeks S&P 500 zakończył obniżką rzędu 1,51%. Podkreśliło to wymowę całego miesiąca, w którym indeks ogólnie stracił 9,34%. Warto zauważyć, że dla amerykańskiego indeksu spółek dużych (S&P 500) był to najgorszy miesiąc w tym roku kalendarzowym. Wcześniej rynek więcej w jednym miesiącu stracił w marcu 2020 roku.

Cztery spółki z ogromną przeceną

Przechodzimy już do omówienia piątkowej sytuacji składowych indeksu S&P 500. Przede wszystkim w oczy rzucają się wyniki kilku spółek. Dokładniej mówiąc cztery spółki zaskoczyły, gdyż odnotowały ogromną przecenę. Najwięcej straciły spółki z branży żeglugi morskiej. Na czele spadków stanęło przedsiębiorstwo Carnival, którego akcje przeceniły się o 23,25%. Zyskujące komponenty stanęły w tle, a najsilniejsze okazało się Charles River Laboratories.

Fed przygląda się wydatkom na konsumpcję osobistą

W miniony piątek, 30 września Biuro Analiz Ekonomicznych opublikowało raport dotyczący wydatków na konsumpcję osobistą (PCE). Indeks cen PCE w Stanach Zjednoczonych wzrósł w sierpniu o 0,3% w ujęciu miesięcznym i 6,2% w ujęciu rocznym. Warto zauważyć, że temu indeksowi przygląda się Rezerwa Federalna (Fed). Wartość indeks cen PCE w ujęciu rocznym brana jest szczególnie pod uwagę przy ustalaniu polityki monetarnej.

FP Markets

Raport nastrojów konsumentów

Uniwersytet Michigan w swoim raporcie poinformował o delikatnym wzroście nastrojów konsumentów. Indeks nastrojów konsumenckich w USA wyniósł we wrześniu 58,6 pkt. Wartość wskaźnika wzrosła miesiąc do miesiąca. W ujęciu rocznym jednak nastroje konsumenckie spadły o 19,5%.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 poniżej 3 600

W ostatniej analizie indeksu giełdowego S&P 500 przedstawiliśmy dwie projekcje. Rynek podjął się realizacji scenariusza głównego, który opisywał ruch wzrostowy. Wówczas o wzroście pisaliśmy: „Z uwagi na panujące na rynku nastroje, bardziej prawdopodobny wydaje się na dziś ruch spadkowy. Rynek jednak przed głębszym zejściem podbić może do zakresu średniej kroczącej SMA 88, aby na sesji amerykańskiej potwierdzić istotność tego obszaru. Przewaga siły podażowej sprowadziłaby cenę poniżej 3 640. Wówczas na zasadzie budowy ruchu w stylu impuls-korekta-impuls, cena spadłaby poniżej 3 600”.

Rzeczywiście rynek podbił przed zejściem do zakresu średniej kroczącej SMA 88. Ponadto rynek wykonał dokładny re-test od dołu poziomu 3 640. Zakładany target osiągnięty został w piątek, 30 wrzesień po godzinie 21. Rynek zszedł zatem poniżej 3 600, sięgając najniżej okolic 3 560. Aktualnie rynek znajduje się przy poziomie 3 580.

Scenariusz główny – spadkowy

Teraz główna rynkowa uwaga spocząć może w okolicach poziomu 3 600. Te rejony stanowią dla rynku opór. Jednak może dojść dziś do nadbicia tego poziomu. Warto będzie zatem zwrócić uwagę, na to jak mocny będzie taki ruch. Szybki powrót poniżej nowego poziomu TDP (3 595) stanowić będzie podstawę dla ruchu spadkowego. Re-test od dołu tego poziomu determinować będzie przecenę. Cena może zostać sprowadzona nawet do 3 530.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 03.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli natomiast rynek wyjdzie ponad 3 600 i utrzyma ten zakres, założyć będzie można następujące. Siła popytowa ma szansę przeważyć właśnie w okolicach TDP i zbudować bazę do wzrostów. Z tych rejonów wygenerowany może zostać ruch wzrostowy nawet do 3 640.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 03.10.2022

Konkluzja

Główne rynki akcji w Stanach Zjednoczonych wchodzą w nowy miesiąc. Poniedziałkowa sesja wydaje się być jeszcze bardziej niepewną. Dziś za kluczowe do obserwacji oznaczone zostały okolice nowego poziomu TDP. Poniżej prezentują się wypisane dokładnie poziomy, aktualne na dzień 03.10.2022

TSR : 3 690

TFR : 3 645

TDP : 3 595

TFS : 3 550

TSS : 3 505

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.