Amerykański indeks S&P 500 wymazał zyski z poprzednich sesji tego tygodnia. W czwartek, 29 września indeks giełdowy S&P 500 zanurkował aż o 2,11%. Wczoraj w USA opublikowany został raport dotyczący Produktu Krajowego Brutto (PKB). Również inwestorzy tego dnia otrzymali raport z rynku pracy. Na dziś, piątek 30 września zaplanowane są kolejne publikacje danych ekonomicznych. Co przyniesie inwestorom piątkowa sesja?
Dwunasta stratna sesja
Indeks spółek dużych, bo tak inaczej nazywane jest S&P 500, kolejny raz notował stratę. Podczas minionej sesji handlowej indeks giełdowy obniżył kurs notowań aż o 2,11%. Co ciekawe była to zarazem dwunasta stratna sesja w tym miesiącu handlowym.
Akcje spółki CarMax blisko 25% niżej
Czwartkowy wynik indeksu zachęca do tego, aby tym bardziej spojrzeć na sytuację składowych S&P 500. Warto zaznaczyć na wstępie, że najważniejsze dla indeksu spółki mocno traciły. Dla przykładu Apple straciło 4,91%, podczas gdy akcje AMD spadły o 6,17%. Najsłabiej jednak wypadła spółka CarMax. Akcje tego przedsiębiorstwa wylądowały w czwartek finalnie niżej o blisko 25%. Po przeciwnej, zyskownej stronie najlepiej wypadła firma Everest.
Mieszane odczucia po czwartkowych danych
Inwestorzy wczoraj w pre-markecie otrzymali dwa bardzo ważne raporty dotyczące gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na pierwszym planie znalazł się szacunek dotyczący PKB dla USA. Jak podało Biuro Analiz Ekonomicznych, wskaźnik skurczył się o 0,6% w drugim kwartale 2022 roku.
Podano również informację o ilości złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Napływające dane z rynku pracy okazały się kolejny raz lepsze, niż szacowano. W tygodniu kończącym się 24 września liczba tzw. Joblessów spadła do 193 tysięcy. Był to już ósmy tydzień wykazujący pozytywny odczyt.
Wysyp danych na piątek
Jednak to dziś czeka inwestorów prawdziwy wysyp danych. Już od godziny 14:30 podane zostaną raporty dotyczące chociażby indeksu PCE, czyli cen wydatków konsumpcyjnych. Inwestorzy dowiedzą się również, jak kształtowały się wydatki osobiste. Szczególnie ważny raport napłynie o godzinie 16 z Uniwersytetu Michigan. Mowa o wskaźniku nastroju konsumentów. Wszystkie wymienione raporty dotyczyć będą sierpnia.
Punkt widzenia – indeks stawia na spadek
Indeks giełdowy S&P 500 postawił od pierwszych minut czwartkowej sesji na spadek. W kolejnych godzinach po otwarciu kontynuowana była przecena, a rynek dotarł najniżej w okolice 3 610. W godzinach nocnych indeks nieco odbił, a rano kontynuował podejście. Rynek zmierzył się dziś z zakresem średniej, jednak na tym obszarze do głosu doszła rynkowa podaż. Aktualnie indeks oscyluje nieco powyżej 3 640.
Scenariusz główny – spadkowy
Z uwagi na panujące na rynku nastroje, bardziej prawdopodobny wydaje się na dziś ruch spadkowy. Rynek jednak przed głębszym zejściem podbić może do zakresu średniej kroczącej SMA 88, aby na sesji amerykańskiej potwierdzić istotność tego obszaru. Przewaga siły podażowej sprowadziłaby cenę poniżej 3 640. Wówczas na zasadzie budowy ruchu w stylu impuls-korekta-impuls, cena spadłaby poniżej 3 600.

Scenariusz poboczny – wzrostowy
Jeżeli jednak rynek postawi na utrzymanie okolic 3 640, taka sytuacja pobudzić może kupujących. Determinować wzrost będzie każdorazowy re-test od góry tego zakresu. Celem będzie powrót powyżej 3 690.

Konkluzja
Rynki akcyjne kończą kolejny miesiąc handlowy tego roku. Tym samym kończy się III kwartał 2022 roku. Indeksy mogą chcieć jeszcze nieco zrzucić cenę. Poniżej prezentują się wyznaczane na co dzień poziomy.
TSR : 3 777
TFR : 3 730
TDP : 3 684
TFS : 3 638
TSS : 3 590