S&P 500 odrobiło 1,89%. Głos ostrzegający przed recesją.

J2T Trade

Rynki akcji na Wall Street zamknęły piątkową sesję na plusie. Główne indeksy ze Stanów Zjednoczonych wymazały straty z poprzednich dni. S&P 500 odrobiło podczas ostatniego dnia 1,89%. Dobre nastroje na rynkach były wynikiem ogólnego optymizmu. Inwestorzy nie przejęli się wówczas głosem sekretarza skarbu USA ostrzegającym przed recesją. Jak wygląda sytuacja indeksu spółek dużych w poniedziałek, 23 stycznia?

Indeks S&P 500 w górę pod koniec

W piątek, 20 stycznia na rynkach w USA przeważyły pozytywne nastroje. Notowania indeksu S&P 500 tego dnia poszybowały w górę o 1,89%. Była to jedyna zyskowna sesja w minionym, niepełnym tygodniu handlowym (17.01-20.01). Dodać należy, że indeks jedynie piątkową sesją odrobił znaczną część strat z poprzednich dni. Nie wystarczyło to jednak do przedłużenia zysków w skali tygodniowej. W dniach 17.01-20.01 notowania obniżyły się ogólnie o 0,66% i zanotowały pierwszy stratny tydzień w 2023 roku.

Skok akcji spółek dużych

Spółki tworzące indeks S&P 500 stanęły w piątek po stronie wzrostów. Tablica notowań pokazała, że zmienność towarzyszyła składowym. Największy procentowy zysk wykazała spółka SVB, a kurs akcji tej spółki skoczył o 16,56%. Przeciwna strona była praktycznie niewidoczna. Niewielka liczba spółek z całego indeksu straciła. Najgorzej wypadł Goldman Sachs, którego wycena uległa niekorzystnej zmianie o 2,54%.

Problemy w Kongresie wpędzą gospodarkę w recesję ?

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen zauważyła w ostatni piątek (20.01), że w amerykańskim Kongresie nie osiągnięto konsensusu w sprawie pułapu zadłużenia. Wypowiadając się w CNN* Yellen zauważyła, że brak porozumienia może wpędzić gospodarkę USA w recesję i wywołać światowy kryzys finansowy.

FP Markets

„Z pewnością podważyłoby to rolę dolara jako waluty rezerwowej, która jest używana w transakcjach na całym świecie. A Amerykanie – wielu ludzi straciłoby pracę i z pewnością wzrosłyby koszty ich pożyczek” – tłumaczyła Yellen.

Punkt widzenia – S&P 500 przebiło zakres średniej, celem 4 000?

W ostatniej analizie indeksu spółek dużych bliżej przyglądaliśmy się potencjalnemu ruchowi wzrostowemu. O takiej możliwości pisaliśmy: „Teraz warto będzie obserwować, czy notowania zdołają powrócić stabilnie powyżej poziomu TFS. Następnie rynek mógłby przebić się przez zakres wczorajszych szczytów. Determinowałoby to podejście do średniej kroczącej SMA 88. Aktualnie znajduje się ona w rejonach 3 850*”. *(średnia na czas piątkowej analizy znajdowała się w rejonach 3 950)

Weryfikując już piątkowy scenariusz należy zauważyć, że pierwsza część projekcji została zrealizowana niedługo po otwarciu giełd. Ponad szczyty z czwartku rynek przebił się natomiast po godzinie 17. Taki obrót sytuacji otwierać miał drogę do średniej i rzeczywiście się tak stało. Jej zakres osiągnięty został przed godziną 20 (czas w Polsce). Obecnie, to znaczy w poniedziałek notowania znajdują się w rejonach 3 970. Teraz warto będzie obserwować, jak rynek zachowa się wobec zakres średniej kroczącej SMA 88 i poziomu TDP. Spójrzmy na to, co pokazać może indeks w najbliższym czasie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Utrzymywanie wskazanego zakresu (średniej i poziomu TDP) świadczyć będzie na korzyść kontynuacji ruchu wzrostowego. Rynek jednak może chcieć zejść do wspomnianego obszaru celem sprawdzenia nastawienia popytu. Z tego miejsca wygenerowany zostałby wzrost w rejony 4 000.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 23.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto również spojrzeć na inną perspektywę ruchu. Zejście poniżej średniej kroczącej SMA 88 wiązałoby się z próbą przełamania tego zakresu. Re-test od dołu determinowałby powrót do 3 910.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 23.01.2023

Konkluzja – start nowego tygodnia S&P 500

Amerykański indeks spółek dużych ma przed sobą nowy tydzień. Czy rozpocznie go od zysków? Warto będzie śledzić zachowanie rynku już od godzin przedsprzedażowych.

TSR : 4 055

TFR : 4 008

TDP : 3 960

TFS : 3 915

TSS : 3 868

*Źródło: CNN

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.