S&P 500 przedłużyło spadek. Dochód Netflixa spadł o 90%.

J2T Trade

Podczas czwartkowej sesji handlowej przeważyły negatywne nastroje. Główne indeksy giełdowe w USA zamknęły się niżej, a S&P 500 przedłużyło spadek. Warto zauważyć, że wczoraj pojawiły się sprawozdania finansowe dwóch popularnych spółek: P&G oraz Netflix. Akcjonariusze zwrócili uwagę na to, że dochód netto Netflixa spadł o 90%. Co jeszcze ujawniły raporty gigantów z indeksu S&P 500? Zapraszamy na piątkową analizę.

Spadkowy tydzień S&P 500

Amerykański indeks spółek dużych po raz kolejny w tym tygodniu stracił. Dla S&P 500 była to już trzeci spadek z rzędu. Tym razem, w czwartek (19.01) notowania osunęły się o 0,76%. Warto zauważyć, że taki sam wynik osiągnął wczoraj najstarszy indeks z Wall Street, czyli Dow Jones 30.

Dwie spółki notują znaczną stratę

Akcje spółek z indeksu S&P 500 w zdecydowanej większości spadły w czwartek, 19 stycznia. Szczególnie znaczną stratę odnotowały dwie spółki. Mowa o Enphase oraz SolarEdge Technologies, których wyceny są niższe o 10,92% i 10,32%. Warto zauważyć, że po stronie strat zmienność była wyraźnie wyższa. Na czele zysków natomiast stanęło przedsiębiorstwo Comerica, którego akcje skoczyły o 5,91%.

Wyniki P&G powyżej oczekiwań

Firma Procter&Gamble ogłosiła wczoraj, że jej przychody za IV kwartał 2022 roku przebiły szacunki i osiągnęły poziom 20,8 mld dolarów. Analitycy zauważyli, iż przychody odnotowały roczny spadek o 1%. Przyczyniło się to do spadku dochodu operacyjnego spółki o 7%, który wyniósł 4,78 mld dolarów. Wskaźnik zysku na akcję okazał się wyższy niż zakładano, lecz w skali roku spadł o 4%.

FP Markets

„Dostarczyliśmy solidne wyniki w tym, co nadal jest bardzo trudnym środowiskiem kosztowym i operacyjnym” – skomentował prezes spółki.

Mieszane wyniki Netflixa

Amerykański gigant VOD, spółka Netflix podała w czwartek swój raport za czwarty kwartał 2022 roku. Według sprawozdania liczba globalnych członkostw w streamingu wzrosła o 4%, czyli o 7,66 mln. Firma podała, że jej przychody wylądowały na poziomie 7,85 mld dolarów. Pod tymi względami Netflix przebił szacunki analityków. Jednak reszta danych minęła się z oczekiwaniami. Dochód netto za czwarty kwartał spadł o 90% w ujęciu rocznym. Wpłynęło to na spadek wskaźnika zysku na akcję, którego poziom wyniósł 0,12 dolara.

Rynek pracy ciasny – informują dane

Jak to już w czwartki zazwyczaj bywa, podany został raport dotyczący liczby tzw. Joblessów. Liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła o 15 tysięcy. Departament pracy ujawnił, że za miniony tydzień łączna liczba wyniosła 190 tysięcy. Instytucja zauważyła przy tym, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych pozostaje ciasny.

Punkt widzenia – S&P 500 walczy o 3 900

Podczas ostatniego spojrzenia na indeks S&P 500 rozważaliśmy również ruch spadkowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Należy również wziąć pod uwagę możliwości kontynuacji ruchu spadkowego. Dobrze byłoby, aby przed kolejnym zejściem rynek nieco podbił. Mogłoby się to odbyć na zasadzie podejścia pod TFS i szybkiego odbicia. Wówczas przełamanie poziomu 3 900 nadałoby tempa spadkom do 3 870”.

Poddając już weryfikacji wczorajszą projekcję, należy zaznaczyć, iż rzeczywiście rynek najpierw podbił. Podejście do poziomu TFS (3 915) miało miejsce. Rynek momentalnie odbił z tych rejonów i przełamał poziom 3 900. Jednak tempo spadków nie było silne i zostały one zatrzymane w rejonach 3 890. Na indeks S&P 500 patrzymy o godzinie 11 rano (czas w Polsce). Aktualnie trwa walka o poziom 3 900.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz warto będzie obserwować, czy notowania zdołają powrócić stabilnie powyżej poziomu TFS. Następnie rynek mógłby przebić się przez zakres wczorajszych szczytów. Determinowałoby to podejście do średniej kroczącej SMA 88. Aktualnie znajduje się ona w rejonach 3 850.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 20.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Podobnie jak wczoraj rynek może dobić do poziomu TFS celem jego nadbicia i zebrania się do spadku. Zejście poniżej 3 900 i re-test od dołu będą napędzać cofnięcie. Celem będzie 3 870.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 20.01.2023

Konkluzja – S&P 500 w końcu zyska?

W tym tygodniu indeks S&P 500 tracił codziennie. Czy sytuacja odmieni się w piątek? Dobrze byłoby zobaczyć to na opisanej powyżej zasadzie.

TSR : 4 055

TFR : 4 008

TDP : 3 960

TFS : 3 915

TSS : 3 868

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.