S&P 500 odrabia 1,83%. Rzut oka na dane ekonomiczne.

142
Profesjonalny trader
J2T Trade

Notowania indeksów giełdowych zaświeciły się na zielono w środę na Wall Street. Amerykański indeks S&P 500 odrobił straty z poprzednich sesji. Wczoraj indeks spółek dużych zyskał 1,83%. W analizie omówione zostaną dane istotne dla gospodarki USA. Rzut oka na obecną sytuację.

Ostatnie straty wymazane

Nie najlepiej amerykańskie indeksy giełdowe rozpoczęły nowy miesiąc handlowy – wrzesień. Jednak indeks S&P 500 wczoraj, 7 września mocno zyskał i wymazał straty z ostatnich dwóch sesji. Notowania S&P 500 wzrosły w ogólnym rozrachunku o 1,83%.

Próg 10% zmiany ceny przekroczony

Spoglądając wewnątrz amerykańskiego indeksu spółek dużych, w oczy rzuca się wynik jednej spółki. Mowa o przedsiębiorstwie SolarEdge Technologies, którego akcje skoczyły o 11,85%. Spółka stanęła na czele komponentów wzrostowych, których było zdecydowanie więcej. Zaledwie kilkanaście składowych straciło. Najbardziej stratna okazała się APA Corp, a jej notowania spadły o 3,04%.

Niższy deficyt handlowy

Deficyt handlowy w zakresie towarów i usług w Stanach Zjednoczonych okazał się niższy. Nowy raport Biura Analiz Ekonomicznych pokazał, że w lipcu deficyt handlowy spadł o 12,6% w porównaniu do czerwca. Na wynik poprawę deficytu wpłynął wzrost eksportu o 0,2% w skali miesiąca oraz spadek importu o 2,9%.

FP Markets

Dane z rynku pracy

Dziś natomiast jak co czwartek, opublikowany zostanie raport z rynku pracy. O godzinie 14:30 podana zostanie liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Analitycy szacują, że aktualizacja wykaże wzrost liczby wniosków.

Punkt widzenia – wzrost wykonany

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek wykonał scenariusza wzrostowego. Środowe założenie dotyczyło: „Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość następującą. Jeżeli cena powróci powyżej poziomu TDP, taka sytuacja stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Wówczas siła popytowa może zostać zebrana i cena zmierzać może w kierunku 3 950”.

Weryfikując projekcję wzrostową, zaznaczyć warto, iż faktycznie siła popytowa zebrana została z wyznaczonego poziomu TDP. Co więcej, rynek poziom TDP dokładnie przetestował od góry, zanim zbudował impuls wzrostowy. Target osiągnięty został w godzinach wieczornych. Dziś indeks zbliżył się do poziomu 4 000, jednak obecnie oscyluje przy 3 980. Poziomy na dziś uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Amerykański indeks może dziś kontynuować ruch wzrostowy. Kluczowe będzie utrzymanie przez rynek okolic poziomu 3 960. Cena ma szansę testować dziś właśnie ten zakres. Każdorazowy re-test od góry determinować będzie wzrost. Wzrost sięgnąć ma potencjał 4 030.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 08.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak rynek w pierwszym ruchu podbiłby, uaktywnić może się siła podażowa. Okolice pełnego, psychologicznego poziomu 4 000 stanowić mogą dla rynku opór. Wówczas na zasadzie budowy niższego szczytu rynek rozpocząłby zejście do zakresu średniej kroczącej SMA 88.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 08.09.2022

Konkluzja

Inwestorzy już od godzin pre-marketu mogą wykazywać konkretne nastawienie wobec kluczowych poziomów. Obserwacji warto poddać dziś zachowanie ceny wobec okolic 4 000 oraz 3 960, w zależności na który z powyższych scenariuszy zdecyduje się rynek. Poziomy aktualne na dzień 08.09.2022 prezentują się następująco.

TSR : 4 100

TFR : 4 053

TDP : 4 006

TFS : 3 960

TSS : 3 913

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.