Przeważają obawy w USA. S&P 500 straciło 0,41%.

111
Flaga USA
J2T Trade

Główne rynki akcji z Wall Street notowały straty na wtorkowym zamknięciu sesji. Raporty o aktywności biznesowej w USA pokazały skromne wyniki. Obawy inwestorów związane z inflacją i recesją są motorem napędowym spadków. Amerykańskie S&P 500 straciło 0,41%. Jak wyglądać może środowa sesja?

Przedłużone straty

Indeks giełdowy S&P 500 zakończył wtorkową sesję ze spadkiem. W ogólnym, sesyjnym rozrachunku S&P 500 straciło 0,41%. Amerykański indeks spółek dużych przedłużył tym samym straty z poprzedniego tygodnia.

Przewaga komponentów spadkowych

Ponownie indeks zdominowany został przez spadkowe komponenty. Najwyższa zmienność zanotowana została przez tracącą składową. Akcje Moderny spadły o 6,13%, a spółka stanęła na czele strony spadkowej. Najwięcej natomiast zyskała spółka Rollins. Notowania tego przedsiębiorstwa zmieniły się korzystnie o 6,05%.

Sektor usług notuje lekki wzrost

Jak ujawnił wczoraj, 6 września Instytut Zarządzania Podażą (ISM) wzrost aktywności w amerykańskim sektorze usług przyspieszył w sierpniu. Wskaźnik ISM dla usług za sierpień przebił oczekiwania analityków i wykazał odczyt 56,9. Przewodniczący komisji ISM skomentował raport: „Sektor usług odnotował lekki wzrost w sierpniu dzięki wzrostowi nowych zamówień i zatrudnienia. Teraz widać pewną poprawę w zakresie łańcucha dostaw, logistyki i kosztów. Niedobory materiałów stanowią w dalszym ciągu wyzwanie”.

FP Markets

Najszybsze tempo spadku

Agencja S&P 500 Global podała, że aktywność sektora usług w Stanach Zjednoczonych spadła w sierpniu w najszybszym tempie od maja 2020 roku. Wskaźnik PMI wyniósł w sierpniu 43,7 okazując się niższym od oczekiwanego.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 przy 3 900

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 oscyluje obecnie przy poziomie 3 900. Nastawienie rynku jest ostatnio spadkowe. W dalszym ciągu zejście może zatem trwać. Dziś uwaga uczestników rynku skupić się może wokół nowego poziomu TDP, czyli 3 911. Wszystkie poziomy względem poprzedniej analizy uległy obniżeniu.

Scenariusz główny – spadkowy

Dopóki poziom TDP, czyli okolice 3 911 trzymają cenę poniżej tego rejonu, to strona podażowa zdaje się mieć kontrolę nad rynkiem. Każdorazowy re-test od dołu poziomu TDP, stanowić będzie na korzyść ruchowi spadkowemu. Impetu zejściu nada przebicie wczorajszych dołków. Potencjalnym celem na dziś może być nawet 3 860.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 07.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Warto jednak wziąć pod uwagę możliwość następującą. Jeżeli cena powróci powyżej poziomu TDP, taka sytuacja stanowić będzie podstawę dla wzrostów. Wówczas siła popytowa może zostać zebrana i cena zmierzać może w kierunku 3 950.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 07.09.2022

Konkluzja

Inwestorom towarzyszą nadal obawy związane z inflacją oraz recesją. Jednak warto zwrócić uwagę, na to jak zachowywać się będzie dziś sam rynek. Kluczowa wydaje się obserwacja ważnych poziomów opisanych w powyższych scenariuszach. Poziomy wypisane poniżej są aktualne na dzień 07.09.2022.

TSR : 4 006

TFR : 3 959

TDP : 3 911

TFS : 3 866

TSS : 3 818

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.