S&P 500 niżej o 3,37%. Uwagi bankierów Rezerwy Federalnej.

J2T Trade

Amerykański indeks S&P 500 wylądował niżej w piątek. Indeks giełdowy obniżył kurs notowań o 3,37%. W ostatnich dniach pojawiały się uwagi bankierów Fed. Najważniejsze było wystąpienie samego Jerome Powella. Jednak warto również pochylić się nad komentarzami innych członków Rezerwy Federalnej. Główne rynki akcji rozpoczynają jedną z ostatnich sesji sierpnia.

Strata rzędu 4% w tygodniu

Akcje na Wall Street wykazały straty podczas piątkowej sesji. Indeks spółek dużych – S&P 500 okazał się słabszy o 3,37%. Przełożyło się to na spadek kursu rzędu 140 punktów. W całym minionym tygodniu handlowym S&P 500 wykazało stratę w wysokości 4%. Był to drugi spadkowy tydzień z rzędu dla amerykańskiego indeksu giełdowego w sierpniu.

Pięć spółek zyskownych

Prawie wszystkie komponenty indeksu S&P 500 odnotowały stratę w piątek, 26 sierpnia. Zaledwie pięć spółek okazało się zyskownych. Najlepiej wypadło Electronic Arts, którego kurs akcji wzrósł o 3,57%. Składowym tracącym przewodziło natomiast przedsiębiorstwo 3M. Notowania 3M obniżyły się o 9,54%.

Uwagi innych bankierów Fed

O piątkowym wystąpieniu prezesa Rezerwy Federalnej pisaliśmy w dzisiejszej analizie indeksu Nasdaq 100. Pochylić również warto się nad uwagami innych bankierów Fed. W piątek kolejny raz wypowiadał się Raphael Bostic, czyli prezes Banku Fed w Atlancie. Bostic stwierdził, że na najbliższym posiedzeniu głosować będzie za podwyżką o 50 punktów bazowych.

FP Markets

Natomiast prezes Rezerwy Federalnej z Cleveland, Loretta Mester w sobotę stwierdziła: Nie przewiduję recesji, ale ryzyko wzrosło. Członkini Fed nie jest przekonana, czy inflacja osiągnęła już szczyt.

Punkt widzenia – S&P 500 zbliżyło się do 4 000!

Na piątkową sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się częściowej realizacji scenariusza spadkowego. Założenie dotyczyło: „Cena ma szansę jednak najpierw podejść. Podejście polegać może na sprawdzeniu nastawienia uczestników rynkowych wobec poziomu 4 200. Gdy rzeczywiście cena nie będzie skłonna przełamać tego zakresu, rynek będzie miał otwartą drogę do spadku. Wówczas każdorazowy re-test od dołu poziomu TFR, poświadczyć może o zejściu nawet do 4 150”.

Rynek podbił wpierw do poziomu 4 200, po czym zgodnie z założeniem, nie przełamał tego zakresu. Doszło wówczas do mocnej przeceny i cena wylądowała w okolicach 4 050. Dziś amerykański indeks S&P 500 zbliżył się do 4 000.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś inwestorzy zapewne rozważać będą w dalszym ciągu tematy z minionego piątku. Przypuszczalnie pojawić się może dziś odreagowanie. Kluczowe dla dzisiejszego wzrostu będzie powrót i utrzymanie ceny powyżej nowego poziomu TDP, czyli okolice 4 040. Z tych miejsc rynek wytworzyć może podejście do zakresu 4 080-4 090.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 29.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Podbicie do TDP może się jednak wiązać z pobudzeniem siły podażowej. Ten poziom  stanowić może opór w perspektywie intraday. Dopóki cena oscyluje poniżej tego poziomu, w dalszym ciągu kontynuowane będzie najprawdopodobniej zejście.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 29.08.2022

Konkluzja

Rynki akcyjne rozpoczynają dziś ostatni, niepełny tydzień handlowy sierpnia. Okres wakacyjny dobiega tym samym końca. Czy amerykański indeks podejmie się dziś realizacji, któregoś ze scenariuszy? Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 29.08.2022.

TSR : 4 135

TFR : 4 089

TDP : 4 042

TFS : 3 996

TSS : 3 949

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.