Restrykcyjna polityka Fed. Nasdaq 100 w dół o 4,10%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Rynki akcyjne w USA z ogromnymi stratami w piątek. Indeks Nasdaq 100 poleciał w dół o 4,10%. Negatywne nastroje wywołane zostały słowami Jerome Powella. Przewodniczący Rezerwy Federalnej powiedział, że restrykcyjna polityka banku centralnego zostanie podtrzymana. Przywrócenie stabilności cen zajmie Fed-owi jeszcze trochę czasu.

Mocny spadek notowań

Piątkową sesją amerykańskie indeksy zakończyły ubiegły tydzień. To właśnie zamykająca tydzień sesja handlowa miała być tą „najmocniejszą”. Rzeczywiście technologiczny indeks Nasdaq 100 wykazał się zmiennością, kończąc dzień mocno poniżej kreski. Notowania Nasdaq’a spadły aż o 4,10%. Była to najwyższa procentowa strata od czerwca. Patrząc już na cały miniony tydzień, nie dziwi fakt mocnego spadku notowań. W ujęciu tygodniowym indeks stracił 4,82%.

Dwie spółki się uchowały

Wysoka, piątkowa strata technologicznego indeksu pozwala przypuszczać, iż wszystkie składowe traciły. Spoglądając wewnątrz technologicznego indeksu giełdowego faktycznie widać, że komponenty świeciły się na czerwono. Najwięcej straciła NVIDIA, której akcje spadły o 9,23%. Najważniejsze dla indeksu spółki również sporo traciły. Apple zmieniło kurs niekorzystnie o 3,77%, zaś Amazon o 4,76%. Dwie spółki uchowały się jednak przed stratą. Wyróżnienie swego rodzaju należy się: Electronic Arts oraz Workday. Odpowiednio ich akcje wzrosły o: 3,57% oraz 2,53%.

Powell przemówił, rynki zareagowały

Nie ulega wątpliwości, że słowa Jerome Powella wpływają na zachowanie rynków. Oczy tak na dobrą sprawę całego świata zwrócone były w kierunku piątkowej wypowiedzi prezesa Fed. Przemawiając podczas sympozjum w Jackson Hole, przewodniczący banku centralnego ostrzegł rynkowych uczestników. Zdaniem stojącego na czele banku centralnego, doprowadzenie inflacji do docelowego poziomu (2%) zajmie instytucji jeszcze trochę czasu. Rynki stanowczo reagowały na słowa prezesa Fed.

FP Markets

Powell zaznaczył podczas wystąpienia: „Podczas gdy wyższe stopy procentowe, wolniejszy wzrost i bardziej miękkie warunki na rynku pracy spowodują obniżenie inflacji, przyniosą też pewien ból gospodarstwo domowym i przedsiębiorstwom. Są to niefortunne koszty obniżania inflacji”. Na obecną chwilę Rezerwa Federalna oczekuje danych z rynku pracy oraz nowych odczytów inflacyjnych. Od tych raportów zależeć będzie wysokość podwyżki stóp procentowych we wrześniu.Przywrócenie stabilności cen będzie prawdopodobnie wymagało utrzymania restrykcyjnego nastawienia polityki przez jakiś czas” podsumował Jerome Powell.

Punkt widzenia – indeks oscyluje wokół 12 450

W piątek indeks Nasdaq 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza pobocznego. Projekcja spadkowa mówiła: „Może jednak wydarzyć się tak, że rynek w pierwszym ruchu podbije do poziomu TDP. Na tym zakresie uaktywnić może się wówczas siła podażowa, która zepchnęłaby rynek do niższych zakresów. Odbyć się to może na zasadzie schematu niższego szczytu. Targetem byłby poziom 12 900”.

Patrząc już na wykres post factum, zauważyć można, iż rzeczywiście okolice TDP okazały się dla rynku oporem. Rynek rozpędził się do tego zakresu, ale nie był w stanie go przełamać. Kilka minut cena oscylowała w bliskich okolicach właśnie 13 190. Zejście było gwałtowne i rynek na koniec sesji znajdował się poniżej poziomu 12 550. Obecnie indeks oscyluje wokół 12 450. Poziomy wyznaczane na sesję uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Indeks technologiczny ma szansę dziś odrobić część piątkowego spadku. Kluczowe dla dzisiejszej projekcji wzrostowej, jest respektowanie przez rynek nowego poziomu TFS. Z okolic tego poziomu zebrana ma szansę zostać siła popytowa. Potencjałem dla wzrostu będzie 12 600.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 29.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Cena może jednak w pierwszym ruchu podejść w okolice 12 600. Ten poziom stanowi dla rynku dziś opór. Jeśli rynek nie będzie w stanie przełamać tego poziomu, warto będzie rozważyć zejście. Impetu zejściu nada przebicie dzisiejszych dołków. Celem w takim układzie najprawdopodobniej będzie 12 200.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 29.08.2022

Konkluzja

Inwestorzy dziś na „chłodno” podejść mogą do obecnej sytuacji rynkowej. Powyżej opisane zostały warunki, dla których dane ruchy mają szansę się zrealizować. Na dzień 29.08.2022 poziomy prezentują się następująco.

TTR : 13 281

TSR : 13 055

TFR : 12 832

TDP : 12 600

TFS : 12 373

TSS : 12 149

TTS : 11 932

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.