Publikacje nowych danych gospodarczych z wczoraj dodały optymizmu inwestorom. Nowojorskie akcje zwyżkowały, notując najlepszą sesję w tym tygodniu. S&P 500 znalazło się najwyżej od blisko dwóch miesięcy. Indeks wylądował w rejonach 4 150, na których oscyluje również dzisiaj. W świetle oczekiwania na rozgrzanie sezonu publikacji wyników finansowych za I kwartał, spoglądamy dziś na Wall Street. Sprawozdania dotyczą największych banków, co przełoży się na zachowanie indeksu S&P 500. Jak wygląda sytuacja przed piątkową sesją? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
S&P 500 z najlepszą sesją w kwietniu (na razie)
Popularne indeksy giełdowe zza oceanu napędzały się wczoraj w dobrych nastrojach. S&P 500 okazało się drugim, najlepszym pod względem procentowego wyniku, indeksem. Zamknięcie czwartkowego dnia handlu ujawniło, że notowania S&P 500 wzrosły o 1,33%. Przełożyło się to na podwyżkę kursu o 54 punkty. Amerykańskie S&P 500 jest z najlepszą jak na razie sesją w kwietniu. Dodajmy jeszcze, że indeks spółek dużych wymazał straty z poprzedniego dnia i stawia się z 1% zyskiem za tydzień przed ostatnią sesją.
Wzrosty zdominowały na indeksie
Ostatni dzwonek czwartkowej sesji pokazał jej podsumowanie. W nim zauważyć możemy, że wzrosty zdominowały wczoraj sytuację na indeksie. Najlepiej spisało się SolarEdge Technologies (NASDAQ:SEDG), którego akcje wzrosły o 7,70%. Po stronie strat wyróżniła się spółka Progressive (NYSE:PGR). Jej notowania spadły o 6,71%. Należy zauważyć, że ogólna zmienność znacznie wyższa notowana była po stronie wzrostowej.
Punkt widzenia dzienny: S&P 500 najwyżej od dwóch miesięcy
Podany w czwartkowej analizie schemat znalazł swoją realizację. O ruchu pisaliśmy następująco: „Scenariusz = zejście w rejony 4 080–>zebranie popytu–>powrót do strefy TDP-średnia SMA 88–>poszukanie miejsca do wzrostu pod 4 130”.
Podobnie, jak w przypadku Nasdaq’a, pierwszego z opisanych etapów nie zobaczyliśmy. Jednak nie przeszkadzało to w realizacji scenariusza. Rynek główny ruch wykonywać miał bowiem ze strefy TDP-średnia SMA 88. Rzeczywiście tak się stało i rynek z niej właśnie wystrzelił. Cel osiągnięty został w godzinach wieczornych (przed 19 w Polsce). Rynek jednak na nim się nie zatrzymał i dotarł powyżej 4 150. Tym samym S&P 500 znalazło się najwyżej od dwóch miesięcy.
Co na dziś ?
W piątkowe południe, według czasu w Polsce, spoglądamy na wykres indeksu S&P 500. Notowania znajdują się obecnie nieopodal wczorajszych szczytów. Rynek ma szansę ciągnąć dziś dalej. Jak wygląda pomysł na dzisiejszą sesję?
Scenariusz = krótkie cofnięcie w rejony 4 125-4 135–>zebranie w tym zakresie siły–>pokonanie czwartkowych szczytów–>atak 4 180-4 200

Negacją scenariusza będzie wyłamanie zakresu średniej SMA 88.
Punkt widzenia tygodniowy: S&P 500 strzeli dziś 4 200?
Jesteśmy już po wyjściu ze strefy cenowej 4 080-4 130 i jej górnym re-teście. Rynek ma zatem otwartą drogę do wzrostu i osiągnięcia pełnego poziomu 4 200.

Konkluzja
Dziś rozpoczyna się sezon publikacji najważniejszych spółek w USA. Korporacyjne wyniki wpłyną na nastroje inwestorów i w najbliższym czasie determinować będą ruchy na głównych indeksach. Przed piątkową sesją pojawią się osiągi największych banków inwestycyjnych za I kwartał 2023. Kalendarz ekonomiczny podpowiada, że w pre-markecie pojawią się dane dotyczące sprzedaży detalicznej. Również i te dane wywołają zapewne zmienność.
TSR : 4 193
TFR : 4 148
TDP : 4 099
TFS : 4 054
TSS : 4 008
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.