Amerykański indeks spółek dużych (S&P 500) zakończył piątkowe zmagania, 17 lutego poniżej kreski. S&P 500 okazało się tego dnia gorsze o 0,28%. Inwestorzy pod koniec tygodnia swoimi nastrojami podsumowali dane gospodarcze. Jednak po przedłużonym weekendzie indeksy zza oceanu wracają. Jak wygląda sytuacja indeksu S&P 500 we wtorek, 21 lutego?
Piątkowy wynik okazał się tygodniowym na S&P 500
Indeks S&P 500 w ostatni piątek prezentował mieszane nastroje. Końcowo na rynku przeważył pesymizm, który przyczynił się do spadku notowań indeksu spółek dużych. Zamknięcie ujawniło, że S&P 500 straciło ogólnie niewiele, gdyż 0,28%. Warto zauważyć, że piątkową sesją indeks zakończył siódmy tydzień handlu w tym roku. W dniach 13.02-17.02 indeks ogólnie stracił. Co więcej, wynikiem tygodniowym okazał się ten piątkowy (-0,28%). Był to drugi z rzędu gorszy tydzień indeksu spółek dużych.
Walkę potwierdza tablica notowań
Sytuacja wśród spółek na indeksie S&P 500 w piątek była bardzo napięta. Wspomnianą na początku artykułu walkę o kierunek potwierdza tablica notowań. Żadna ze stron rynkowych nie osiągnęła bowiem przewagi liczebnej. Indeks w dół pociągnęła natomiast spółka Albemarle, której notowania spadły o 9,67%. Po stronie wzrostów natomiast wyróżniło się przedsiębiorstwo Organon. Kurs akcji tej spółki skoczył o 4,62%.
Amazon zmniejszy odszkodowania dla pracowników?
Wczoraj, w poniedziałek na łamach The Wall Street Journal* podano, że amerykański gigant – spółka Amazon skłania się do obniżenia odszkodowań dla pracowników. Przyczyną takiego ruchu ma być rzekomo spadek wartości akcji spółki Amazon. Odszkodowania pracowników w 2023 roku miałyby zostać zredukowane od 15 do nawet 50 procent.
Rzecznik spółki zapewnił, że model płatności firmy ma na celu „zachęcenie pracowników do myślenia jak właściciele”. Warto zaznaczyć, że model płatności w spółce łączy w sobie wynagrodzenie wraz z długoterminowymi wynikami spółki. Z tego powodu model jest chwiejny, gdyż cena akcji się waha.
Punkt widzenia – S&P 500 zrealizowało częściowo spadek, indeks zmierza do 4 000?
Podczas piątkowej analizy S&P 500 zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na ruch spadkowy. O takim wariancie pisaliśmy: „Kontynuacja zejścia wydaje się tą rozsądniejszą opcją. Takie mogłoby rozpocząć się od podbicia notowań w rejony 4 075-4 090. Odnaleziona tam podaż stanowczo zepchnęłaby rynek poniżej TFS i po re-teście tego zakresu od dołu, otworzyłaby sobie drogę do zejścia. Potencjalnym celem byłby 4 040”.
Rzeczywiście w piątek rynek wykonał ruch zgodnie z prognozą. Rozpoczął się on od podbicia notowań do wskazanej strefy (4 075-4 090). Z niej po otwarciu giełd w USA pojawił się gwałtowny spadek notowań. Rynek urwał i momentalnie znalazł się kilka punktów ponad celem, czyli 4 040. Schemat zrealizowany został zatem błyskawicznie, lecz został powielony w godzinach wieczornych. Za drugim razem jednak, po osiągnięciu rejonów 4 040 rynek zaczął odrabiać. Zmagania zakończyły się wówczas w rejonach 4 070.
Na wykres S&P 500 patrzymy we wtorek, 21 lutego o godzinie 12 (czas w Polsce). Rynek znajduje się obecnie w rejonach 4 050, a jego układ wskazuje na chęć dalszego spadku. Czy indeks zmierza do 4 000?
Scenariusz główny – spadkowy
Indeks ma sposobność, aby podczas dzisiejszej sesji kontynuować zejście. Takie mogłoby jednak rozpocząć się od podbicia w rejony nowego poziomu TDP (4 071). Rynek odbiłby się od niego i na zasadzie budowy niższego szczytu skierował się na południe. Celem na dziś byłyby rejony 4 020 lub niżej.
Scenariusz poboczny – wzrostowy
Należy jednak rozważyć sytuację, w której indeks podczas oficjalnych godzin handlu nie będzie chciał schodzić poniżej piątkowych dołków (rejony 4 045). Tym samym ich utrzymanie świadczyć będzie na korzyść ruchu wzrostowego. Przebicie się przez poziom TDP nadałoby impetu do aktualnego zakresu średniej SMA 88 (okolice 4 090).
Konkluzja
Inwestorzy szykują się do rozpoczęcia zmagań na Wall Street. Giełda otworzy się za ponad trzy godziny i przynieść może zmienność na wszystkich rynkach. Jakie nastroje udzielą się za oceanem?
TSR : 4 164
TFR : 4 119
TDP : 4 071
TFS : 4 025
TSS : 3 978
*Źródło: The Wall Street Journal
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!