S&P 500 straciło 1,38%. Wall Street najgorsze od miesiąca.

J2T Trade

Główne indeksy w USA zamknęły się w czwartek poniżej kreski. Amerykańskie S&P 500 straciło wczoraj 1,38%. Warto zauważyć, że Wall Street było wczoraj najgorsze od blisko miesiąca. Negatywne nastroje wywołane zostały najświeższymi danymi z gospodarki USA. Kolejne wskazały na to, iż kraj opiera się podwyżką stóp procentowych przez Fed. Wall Street kończy dziś tydzień handlowy. Co przyniesie piątkowa sesja, 17 lutego?

Czerwono na Wall Street w czwartek

Popularne indeksy giełdowe zza oceanu pogrążyły się wczoraj w spadkach. S&P 500 straciło podczas czwartkowej sesji ogólnie 1,38%. Zbliżony wynik ujawnił inny indeks – Dow Jones 30. Jego notowania obniżyły się o 1,26%. Dla głównych indeksów z Wall Street była to najgorsza sesja od połowy stycznia. Należy dodać, że poświęciły one swoje zyski z tego tygodnia.

Sytuacja przedstawiona jasno – spółki pewnie cofnęły

Spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500 w jasny sposób zadeklarowały wczoraj swoje nastroje. Zdecydowana większość opowiedziała się za generowaniem strat. Tempa spadkom nadała firma Organon, której akcje spadły o równo 15%. Warto dodać, iż notowana, po stronie spadkowej, zmienność była ogólnie wyższa. Wśród zysków wyróżniło się przedsiębiorstwo West Pharmaceutical Services. Notowania tej spółki zmieniły się korzystnie o 14,54%.

Ceny producentów wzrosły szybciej niż oczekiwano

We wczorajszym pre-markecie pojawił się raport dotyczący wskaźnika PPI. Mowa o indeksie cen producentów w Stanach Zjednoczonych. Ceny producentów wzrosły o 0,7% w styczniu w skali miesiąca. Jak ujawniło Bureau of Labor Statistics, indeks cen producentów dla towarów wzrósł o 1,2% w styczniu, zaś ceny usług wzrosły o 0,4%.

FP Markets

Drobny spadek liczby wniosków o zasiłek

Również w pre-markecie pojawił się cotygodniowy raport z Departamentu Pracy. Organ nadzorczy rynek pracy w USA ujawnił, że liczba tzw. Joblessów spadła o tysiąc. Tym samym liczba wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 194 tysiące.

Punkt widzenia – indeks S&P 500 zszedł poniżej 4 100, oscyluje przy TFS

Na giełdach w USA zejście rozpoczęło się wczoraj tak naprawdę już w godzinach przedsprzedaży. Notowania traciły również po rozpoczęciu oficjalnej sesji. S&P 500 zeszło poniżej poziomu 4 100 jeszcze przed 16 (czas w Polsce). Jednak wówczas popyt wyciągnął ten spadek i notowania powróciły do zakresu średniej SMA 88. Następnie rynek kilka godzin spędził w tym obszarze i w godzinach nocnych odpuścił. Indeks gwałtownie spadł i ponownie znalazł się poniżej 4 100.

Na indeks spółek dużych patrzymy już w piątek, 17 lutego. Na dwie godziny przed otwarciem giełd notowania oscylują przy poziomie TFS. Na jaki ruch zdecyduje się indeks S&P 500 w najbliższych godzinach?

Scenariusz główny – spadkowy

Kontynuacja zejścia wydaje się tą rozsądniejszą opcją. Takie mogłoby rozpocząć się od podbicia notowań w rejony 4 075-4 090. Odnaleziona tam podaż stanowczo zepchnęłaby rynek poniżej TFS i po re-teście tego zakresu od dołu, otworzyłaby sobie drogę do zejścia. Potencjalnym celem byłby 4 040.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 17.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Indeks S&P 500 powalczyć może jednak o utrzymanie się powyżej TFS. Jeżeli to się powiedzie, warto będzie przypuścić odbicie. Mogłoby ono skutkować powrotem notowań do 4 100.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 17.02.2023

Konkluzja

Dobiega końca handel w drugim tygodniu lutego. Indeks S&P 500 walczy dziś o wynik tygodniowy. Jak zatem zaprezentuje się rynek akcyjny spółek dużych? Poziomy nie ulegają jeszcze zmianom, aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 4 200

TFR : 4 156

TDP : 4 108

TFS : 4 062

TSS : 4 015

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.