S&P 500 – sierpniowy rollercoaster [analiza indeksu]

504
S&P 500 analiza
J2T Trade

S&P 500 znajduje się właśnie w trakcie bardzo dynamicznej korekty. Rynek amerykański zareagował na zeszło czwartkową obniżkę stóp procentowych i przemówienie prezesa Fed – Jerome Powella bardzo negatywnie. Reakcja ta była zaskakująca i wzbudziła na rynku panikę, ciągnącą ceny akcji a za nimi kurs indeksu w dół.

Sytuację w kolejnych dniach pogorszyły tweety Donalda Trumpa o wprowadzeniu nowych ceł na import towarów z Chin do USA oraz publikacja payrolls’ów.

W dniu dzisiejszym od początku sesji europejskiej, rynek wzrastał na wieść o przyjęciu przez prezydenta amerykańskiego zaproszenia do Chin, wystosowanego przez Xi Jinpinga. Oczywiście informacja ta sprzyjała nadziei na polepszenie się stosunków międzynarodowych między obydwoma państwami.

W drugiej połowie dnia traderzy zza oceanu kontynuują kierunek wytyczony przez swoich europejskich kolegów, widać jednak, że nie wszyscy są zgodni, co do dalszych wzrostów.

FP Markets

Bitwę byków i niedźwiedzi najlepiej oczywiście obserwować patrząc na notowania ETF’ów lub kontraktów futures na indeks S&P500 na rynkach regulowanych. Co jednak począć, jeśli jedynymi dostępnymi dla nas danymi są te z rynków OTC a więc na przykład z kontraktów CFD na wartość indeksu cashowego? Z powodzeniem możemy śledzić order flow (bieg strumienia zleceń) wykorzystując metodykę niezbyt popularną w Polsce, ale w zasadzie najlepszą, jeśli chodzi o zastosowanie danych z rynków OTC – Market Profile.

Ta metoda analizy bada równowagę oraz przede wszystkim akceptację ceny przez byków i niedźwiedzie, śledząc strefy, w których cena zmieniała się najczęściej. Idealnie więc możemy wykorzystać bogactwo danych tickowych, których rozkład będzie statystycznie podobny u każdego z dużych brokerów kontraktów CFD/Forex.

S&P 500 analiza
Źródło: AdmiralMarkets MT5, SP500 wykres H30 od 29 czerwca 2019 do 6 sierpnia 2019. Wskaźnik: poinzero-trading.com Uwaga: wyniki osiągnięte w przeszłości nie gwarantują podobnych w przyszłości.

Przechodząc do meritum, po wejściu ceny w rangena poziomach 2853-2873 oraz przede wszystkim w valuearea (strefę wartości) wczorajszej sesji (oznaczoną morelowym prostokątem), widać zdecydowany opór niedźwiedzi. Jeżeli rynek odrzuci tak wysokie w stosunku do otwarcia ceny i przebije od góry z potwierdzającym retestem od dołu, poziom 2853 – będący dolną granicą wczorajszej valuearea, najprawdopodobniej nastąpią dalsze spadki.

Kolejnym kluczowym poziomem dla dominujących niedźwiedzi, będzie dolny obszar dzisiejszej strefy wartości w okolicach poziomu 2810. Silne wybicie w dół z tej strefy (scenariusz A) lub wybicie w dół potwierdzone retestem wspomnianej ceny 2810 (scenariuszB), zwiastować będzie dalszą akceptację przeceny rynkowej i podróż w coraz niższe zakresy cenowe, z zamknięciem dnia poniżej ceny otwarcia.

Jan Kotowski

Sprawdź możliwości handlu u wielokrotnie nagradzanego brokera. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Powyższa treść ma wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treść ta sporządzona została rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Portal www.tradersarea.pl oraz dostawca treści nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o udostępnione na stronie www.tradersarea.pl treści.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jan Kotowski
Zastępca dyrektora polskiego oddziału Admiral Markets. Pasjonat rynków finansowych i trader indywidualny z ponad 10 letnim doświadczeniem. Swoją przygodę z rynkami rozpoczął już w liceum od popularnej, internetowej gry giełdowej. Pierwsze sukcesy zachęciły go do dalszego zgłębienia tematu wirtualnego obrotu giełdowego. Już w trakcie zdobywania wykształcenia kierunkowego, profesjonalnie związał się z sektorem finansowym w 2010 roku. Zdobywał doświadczenie zawodowe po obu stronach rynku, pracując w dealing roomach i departamentach ekonomicznych największych spółek Skarbu Państwa, państwowych i międzynarodowych banków oraz w propriatry trading’u. Zafascynowany rzeczywistą mechaniką rynków i spojrzeniem/analizą badającą przede wszystkim order flow (z j.ang. strumień zleceń).