Silna przecena na złotym, GPW w dół

309
zloty-traci
J2T Trade

Inwestorzy w Polsce nie mogą zaliczyć środowej sesji do udanej. Pod znaczną presją znalazły się notowania złotego, który mierzony względem koszyka walut znalazł się na najniższym poziomie od pierwszej połowy 2017 roku. Co spowodowało tak silną wyprzedaż? Zapewne dowiemy się po czasie – rynek reaguje najpierw, a dopiero później pojawiają się fundamentalne przyczyny spadków. Kurs pary EURPLN znalazł się na poziomie 4,37, USDPLN 3,90, a CHFPLN na stałe zadomowił się ponad poziomem 4 złotych.

Można by pokusić się o stwierdzenie, że inwestorzy skracają swoje pozycje na ryzykownych aktywach – do których w dalszym ciągu należy zaliczyć polską walutę i akcje. Do takiego obrazu rynku nie do końca pasują dwie kwestie. Pierwszą z nich jest to, iż skala wyprzedaży dotyka przede wszystkim Polskę – inne kraje regionu, takie jak Czechy i Węgry również tracą, ale w znacznie mniejszym stopniu. Drugą, rynek złotego i akcji całkowicie rozjechały się z sytuacją na rynku stopy procentowej. Rentowność polskich 10-letnich obligacji spadła do rekordowo niskiego poziomu 1,771% co jest najniższą wartością w historii. Oznacza to, że jeszcze nigdy Polska nie była w stanie pożyczać pieniądze tak tanio.

Warto zastanowić się zatem czy problem nie leży głębiej. Co prawda, rynek stopy procentowej od czasów wprowadzenia QE w krajach rozwiniętych wydaje się rządzić swoimi prawami, ale czy wyprzedaż złotego nie powinna być poprzedzona wyprzedażą skarbowych papierów wartościowych? Jeżeli inwestorzy skracają się na danym rynku to najpierw sprzedają obligacje, a dopiero później wymieniają lokalną walutę na euro czy dolary. Tego tutaj nie obserwujemy. Czy zatem przyczyną wyprzedaży złotego i akcji na GPW jest zwalniająca gospodarka, która odporna przez wiele miesięcy na zawirowania za naszą zachodnią granicą, w końcu zaczyna odczuwać spowolnienie w Niemczech i innych krajach UE?

Pod znaczną presją znalazły się również wyceny polskich spółek. Indeks WIG20 spadł na zamknięciu o 2,89%, a za sprawą przeceny złotego, indeks WIG20 mierzony w USD zaliczył spadek aż o 4,03%. Tym samym, indeksy WIG20 i WIG20 USD znalazły się na poziomach najniższych od lutego 2017 roku. W indeksie WIG20 najwięcej traciły spółki surowcowe – JSW spadło o 7,63%, Lotos o 4,67%, PKN Orlen o 3,62%, a KGHM zaliczył spadek o 4,34%.

FP Markets

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.