Gwałtowny wzrost akcji w środę. S&P 500 zyskuje 2,99%.

J2T Trade

Akcje w USA gwałtownie wzrosły po zakończeniu środowej sesji. Indeks S&P 500 wzrósł finalnie o 2,99%. Indeks zyskał w głównej mierze po przemówieniu Prezesa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell wczoraj zapowiedział „kilka” podobnych podwyżek stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach. Słowa jednej z najważniejszych osób dla rynku amerykańskiego spowodowały gwałtowny wzrost akcji. 

Zaskoczył Paycom Software 

Podczas wczorajszej sesji najsilniejszą ze spółek z indeksu S&P 500 okazała się Paycom Software. Podwyższyła ona swoje notowania o prawie 14%. Wczoraj jedynie kilkanaście spółek zakończyło sesję ze stratą. Podkreśla to wymowę wzrostową całego indeksu, a także zwraca uwagę na spółkę z najlepszym wynikiem – Paycom Software. 

Stopy procentowe w górę 

Po środowym posiedzeniu członków Rezerwy Federalnej wydano decyzję dotyczącą podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Główne indeksy w Stanach Zjednoczonych rozpoczeły rajd po opublikowaniu tej informacji oraz po przemówieniu Prezesa Rezerwy Federalnej. Wielu analityków prognozowało większe podwyżki, jednak Jerome Powell uspokoił inwestorów tłumacząc, że jak na razie nie są rozważane wyższe podwyżki stóp procentowych niż o 50 punktów bazowych. 

Opinie z Goldman Sachs 

Na łamach stacji CNBC* były prezes Goldman Sachs, Gary Cohn wypowiedział się na temat wczorajszych wydarzeń. Gary Cohn zauważył, że przewodniczący Rezerwy Federalnej w szczególnie jasny sposób przekazał podejście FED do zacieśniania polityki. Zdaniem Cohn’a, Jerome Powell idealnie przygotował rynki do dwóch kolejnych, identycznych podwyżek stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach. 

FP Markets

Spadek wskaźników PMI i ISM 

Na wczorajszej sesji podane zostały wartości wskaźników PMI i ISM dla sektora usług w kwietniu. Wartości obu z nich spadły względem poprzedniego badanego okresu. Jak na razie inwestorzy nie muszą martwić się spadkiem tych wskaźników, ponieważ najważniejsze założenie wobec nich w dalszym ciagu jest utrzymywane. Najlepiej dla gospodarki, jeżeli wartość wskaźnika ISM znajduje się powyżej 50. Obecnie wartość wskaźnika ISM dla usług wynosi 57,1 przy wartości wskaźnika PMI równej 55,6. 

Unit Labor Costs  

Dziś inwestorów czeka m.in. informacja dotycząca Jednostkowych Kosztów Pracy (Unit Labor Costs). Analitycy szacują wzrost zmiany tej liczby o prawie 9%. Najważniejsze dane dla dzisiejszej sesji zostaną opublikowane w godzinach pre-marketowych. 

Spółka CVS Health zaskoczyła 

Sprawozdanie finansowe spółki okazało się niedość, że lepsze od oczekiwanego przez analityków, ale również lepsze od ostatniego kwartału 2021 roku. Osiągnięte przez spółkę przychody wyniosły ponad 76,8 mld dolarów. Wartość wskaźnika EPS natomiast to 2,22 dolara. 

Wczoraj również swój raport zaprezentowała spółka Marthon Oil, o której wspominałem we wczorajszej analizie indeksu S&P 500. Przychody spółki niewiele spadły, a pozytywny wydźwięk miał wzrost wskaźnika zysku na akcję, który zgodnie z przewidywaniami wzrósł. 

ConocoPhillips i pozytywne wrażenie 

ConocoPhillips to spółka wchodząca w skład indeksu S&P 500. Dziś przed sesją opublikowała ona swój raport finansowy za pierwszy kwartał br. Spółka działa w sektorze energetycznym, będąc jednym z gigantów w swoim regionie w USA. Przychody osiągnięte przez spółkę okazały się być o wiele wyższe od szacowanych przez analityków. Spółka osiągnęła w pierwszym kwartale przychody rzędu 19,3 mld dolarów. Poprawiła się również wartość wskaźnika zysku na akcję. Obecnie wynosi on 3,27 dolara. 

Punkt widzenia 

Wczoraj indeks zrealizował scenariusz I wskazywany podczas analizy. Zgodnie ze stwierdzeniem w tym scenariuszu: „Gdyby rynek zszedł do zaznaczonej fioletowym prostokątem strefy i poruszał się w jej zakresie, wówczas może to być sygnał na zapoczątkowanie ruchu wzrostowego do zakresów ceny 4250 lub wyższych.” indeks zszedł do zakresu ceny fioletowego prostokąta, czyli okolic poziomu 4160. Stamtąd wygenerował impuls wzrostowy, zgodnie z powyższym. Target dla sesji został strzelony, jednak w konsekwencji wczorajszych informacji inwestorzy obserwowali nawet wyższe zakresy. 

Dziś analiza indeksu S&P 500 rozpoczyna się od zmiany wyznaczanych przeze mnie poziomów. Wobec tego rynek znajduje się powyżej poziomu TDP i wydaje się do niego zmierzać. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy. 

I scenariusz – wzrostowy 

Okolice ceny 4267 są szczególnie ważne na dzisiejszą sesję. Z bliskich okolic tego poziomu indeks generował silny impuls spadkowy podczas ostatnich sesji kwietniowych. Dziś liczyłbym na chęć przetestowania tego poziomu od góry. Następnie po zebraniu siły popytowej, odbyłaby się kontynuacja ruchu wzrostowego, który przebijałby utworzone wczoraj szczyty. Poniżej wykres z narysowanym potencjalnie ruchem.

S&P 500, H1, wzrost
Scenariusz pierwszy indeks S&P 500 05.05.2022

II scenariusz – spadkowy 

W tym przypadku zakładam utworzenie niższego szczytu, względem wczorajszego. Dobrze byłoby, gdyby rynek w pierwszym ruchu zszedł w okolice poziomu TDP. Wówczas szybkim podbiciem utworzył wspomniany wyżej szczyt, z którego w konsekwencji rozpocząłby się ruch spadkowy. Targetem dla sesji wówczas byłby poziom 4250 lub niższy. 

S&P500, H1, spadek
Scenariusz drugi indeks S&P 500 05.05.2022

Konkluzja 

Dzisiaj rynki mają dobrą okazję do tego, aby kontynuować wzrosty. Jednak w dalszym ciągu należy mieć z tyłu głowy scenariusze spadkowe. Poniżej podaję wyznaczane przeze mnie poziomy. 

TSR : 4 361 

TFR : 4 314

TDP : 4 267 

TFS : 4 220 

TSS : 4 172 

*Źródło: CNBC 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.