W oczekiwaniu na wskaźnik CPI. Nasdaq 100 spadł 2,74%.

371
Stos kostek ze znakiem zapytania
J2T Trade

Cały tydzień inwestorzy trwali w oczekiwaniu na piątkową sesję. Dziś w godzinach pre-marketu zostanie podany dokładny odczyt wskaźnika CPI. Czwartkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem spadkowym wynoszącym 2,74%. Czy dzisiejsze dane okażą się pozytywne?

Nasdaq 100 traci

Główne amerykańskie indeksy giełdowe przeceniły się w czwartek. Indeks technologiczny Nasdaq 100 stracił końcowo 2,74%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o prawie 350 punktów. Była to pierwsza sesja w obecnym tygodniu handlowym zakończona zmiennością powyżej 1%. Rynek wchodzi w piątkową sesję ze stratą 2,22% w ujęciu tygodniowym.

Akcje w dół!

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Moderna. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka  tym samym zmniejszyła swoją wycenę o 9,76%. Warto również dodać, że po serii mocnych wzrostów spółki chińskie notowane na Nasdaq 100 straciły. Pinduoduo straciło 9,26%, a w tym samym czasie JD.com straciło 7,63%. Wymowę czwartkowego spadku indeksu podkreśla również liczba spółek zyskownych. Jedynie 4 spółki podwyższyły kurs swoich notowań.

Wskaźnik CPI

W obecnym tygodniu widoczny był znaczny spadek wielkości obrotów. Część analityków argumentowała to rozpoczęciem tzw. sezonu wakacyjnego. Inni jednak tłumaczyli to faktem oczekiwania na dzisiejsze dane. Inwestorzy faktycznie od początku tego roku wyrażają swoją obawę dotyczącą poziomu inflacji w USA.

FP Markets

Zachowanie indeksów będzie stało pod znakiem dzisiejszych odczytów danych. Dokładnie na godzinę 14:30 zaplanowana jest publikacja raportu dotyczącego wartości wskaźnika CPI w maju. Prognozuje się, że wartość  nowego  odczytu  nie ulegnie zmianie.  Mimo to należy się spodziewać wzmożonego ruchu na głównych indeksach.

Pomysły Facebook’a

Na łamach Wall Street Journal* podano wczoraj, że Facebook zastanawia się nad przedłużeniem współpracy z serwisami informacyjnymi. Należący do Meta Platforms, Facebook obecnie związany umową jest m.in. z Wall Street Journal czy New York Times. Jednak jak donoszą media, nie pojawiła się jeszcze żadna propozycja przedłużenia umowy. Taki obrót spraw jest spowodowany nowym planem grupy. Facebook zamierza zainwestować w treści, które mają przyciągać nowych medialnych twórców.

Punkt widzenia – Nasdaq nie utrzymuje wsparcia!

W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. We wczorajszej analizie indeksu opisałem szerzej scenariusz spadkowy. Również ku jego realizacji się skłaniałem. W myśl czwartkowej analizy: „Ostatnimi sesjami rynek pokazał, że nie ma raczej siły wzrostowej. Każdy ruch wzrostowy jest gaszony spadkami. Ruch spadkowy może dziś wyglądać następująco. Najpierw rynek podbije do okolic ceny 12 680. Jednocześnie rynek nadbiłby zakres średniej kroczącej SMS 55. Od jej zakresu rynek może rozpocząć przecenę poniżej strefy wsparcia. Gdyby tak się stało re-test od dołu strefy wsparcia/poziomu TDP potęgować będzie możliwy ruch spadkowy. Target dla sesji to 12 430, jednak warto będzie obserwować czy rynek nabierze tempa spadkowego”. Rynek dokładnie wykonał zakładany ruch. Target został strzelony w godzinach wieczornych. W nocy indeks zszedł jeszcze niżej – do zakresu ceny 12 300.

Ruch spadkowy został zatrzymany na poziomie TFS. Po raz kolejny rynek respektuje wyznaczone jeszcze w maju poziomy. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze. Poziomy udowadniają swoją istotność, zatem nie ulegają zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Pomimo wczorajszego spadku, dziś rynek ma szansę na wykonanie ruchu wzrostowego. Kluczowe jest na dziś, aby pamiętać, że sesja może należeć do tych „granie pod dane”. To znaczy, że warto będzie dziś dokładnie obserwować rynek. Scenariusz wzrostowy wygląda następująco. Dziś kluczowym założeniem jest, aby rynek utrzymywał się powyżej poziomu 12 220. Ten poziom nie może zostać wybity, jeżeli ma dojść do realizacji scenariusza wzrostowego. Rynek siłę popytową zebrać może ponadto w bliskiej okolicy poziomu TFS (+- 25 punktów). Targetem w przypadku respektu założeń będzie poziom 12 500.

Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 10.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli jednak przeważać będą nastroje podażowe, wówczas należy zauważyć inny przypadek. Najpierw rynek może dziś oscylować na zakresie TFS. Następnie na zasadzie jakiś prób wzrostu może być budowany schemat dwóch niższych szczytów. W godzinach pre-marketu rynek wówczas wykona zdecydowany ruch spadkowy. Realizacja powyższych założeń będzie świadczyła na korzyść ustalenia targetu na poziom 12 100.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 10.06.2022

Konkluzja

Nasdaq 100 opuścił zakres konsolidacji. Zainicjowany został ruch spadkowy w kierunku istotnych majowych zakresów. Wiele na dzisiejszej sesji zależeć będzie od opublikowanych danych. Przypuszczam realizację scenariusza wzrostowego, jeżeli rynek wypełni zawarte w nim założenia. Poniżej podaję poziomy.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

*Źródło: Wall Street Journal  

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.