Przywrócenie 2% inflacji będzie ,,trudne”. Nasdaq traci 0,76% 

Index Nasdaq
J2T Trade

Indeks giełdowy Nasdaq 100 zakończył środową sesję tracąc 0,76%. Z Międzynarodowego Funduszu Walutowego docierają głosy dotyczące inflacji w USA. Mówią one, że przywrócenie inflacji do poziomu 2% będzie „trudne”. Jak prezentuje się analiza na czwartkową sesję?

Zmienność Nasdaq’a

W środę amerykański Nasdaq 100 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie jeden z głównych indeksów ze Stanów Zjednoczonych obniża kurs swoich notowań o 0,76%. Przekłada się to na ruch rzędu blisko 100 punktów. Jest to już 3 sesja z rzędu, którą Nasdaq 100 kończy ze zmiennością poniżej 1%. Widoczny jest również ostatnio odpływ kapitału na amerykańskim indeksie technologicznym. Może być to spowodowane m.in. oczekiwaniem części inwestorów na istotne dane, które zapowiedziane są na piątek.

Zysk spółek chińskich 

Po raz kolejny w tym tygodniu największą zmiennością odznaczyły się spółki chińskie wchodzące w skład Nasdaq 100. Spółka Pinduoduo wzrosła 9,73%, a JD.com w tym samym czasie zyskało 7,66%. Zdecydowana większość komponentów jednak traciła. Najsłabszą spośród spółek był Intel. Akcje spółki spadły o 5,28%. 

Trudne zadanie

Wczoraj wydane zostało oświadczenie zastępcy prezesa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Gita Gopinath powiedziała w środę, że przed Rezerwą Federalną stoi ciężkie zadanie. Zdaniem Gopinath przywrócenie inflacji w Stanach Zjednoczonych do docelowego poziomu będzie „trudne” bez zawirowań. 

FP Markets

Gita Gopinath zauważyła podczas wystąpienia, że istnieje wąska ścieżka dla stóp procentowych w USA. Jeżeli ryzyko będzie zbyt wysokie, będzie się to wiązać z gwałtowniejszymi podwyżkami stóp przez FED. 

Chiny naciskają

Na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemawiał przedstawiciel rządu w Pekinie. Chiński deputowany potępił ostatnie działania USA. Ambasador Chin wezwał do złagodzenia sankcji nałożonych na Koreę Północną oraz do wstrzymania działań wojskowych w tym regionie. 

Deputowany z Chin zauważył, że rozwiązanie konfliktu na półwyspie koreańskim nie może polegać ciągle na nakładaniu sankcji i wywieraniu presji. 

Strona USA

Odpowiedź ze strony USA była zdecydowana. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Jake Sulivan podkreślił, że to Korea Północna zagraża bezpieczeństwu. Sulivan dodał, że USA wraz z sojusznikami śledzi możliwości przeprowadzenia przez Koreę Północną prób jądrowych. Przedstawiciel Białego Domu podtrzymał stanowisko USA, że kraje sojusznicze zareagują w zdecydowany sposób, jeżeli dojdzie do takich prób. 

Punkt widzenia – te same zakresy 

Podczas wczorajszej analizy indeksu Nasdaq 100 zostały przedstawione dwa scenariusze. Nasdaq 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza wzrostowego. Środowe założenie dotyczyło: „Rynek może wykonać dziś silny impuls wzrostowy na zasadzie jedynie dotknięcia pewnej strefy. Mowa jest o zakresie średniej kroczącej SMA 55. W pierwszym ruchu rynek może nieco zejść, aby wykonać pełen re-test od góry zakresu średniej. Wówczas już podczas godzin sesji europejskiej i pre-marketu rynek może nabrać tempa wzrostowego”. Rzeczywiście wykonany impuls wzrostowy pod re-teście średniej SMA 55. W dołączonym wczoraj do scenariusza wykresie narysowałem, że rynek w tym pierwszym impulsie wzrostowym musi wybić poziom TFR. Nie udało się poziomu wybić, lecz pierwszy przewidywany ruch został w pełni wykonany. 

Rynek ponownie pokazał, że poziom TFR stanowi istotny opór. Obecnie cena oscyluje poniżej zakresu średniej kroczącej. Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Nadal indeks porusza się w zakresie konsolidacji, zatem nie zmieniam poziomów na dzisiejszą sesję. 

Scenariusz główny – spadkowy

Ostatnimi sesjami rynek pokazał, że nie ma raczej siły wzrostowej. Każdy ruch wzrostowy jest gaszony spadkami. Ruch spadkowy może dziś wyglądać następująco. Najpierw rynek podbije do okolic ceny 12 680. Jednocześnie rynek nadbiłby zakres średniej kroczącej SMS 55. Od jej zakresu rynek może rozpocząć przecenę poniżej strefy wsparcia. Gdyby tak się stało re-test od dołu strefy wsparcia/poziomu TDP potęgować będzie możliwy ruch spadkowy. Target dla sesji to 12 430, jednak warto będzie obserwować, czy rynek nabierze tempa spadkowego. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 09.06.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy 

Scenariusz wzrostowy zakłada, że rynek wyłamie od góry zakres średniej kroczącej SMA 55. Tym razem jednak dobrze byłoby, żeby rynek wybił poziom TFR. Celem dla sesji w przypadku realizacji jest poziom 12 800. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 09.06.2022

Konkluzja

Dziś kontynuowane może być trwanie w konsolidacji. Jednak ja przychylam się bardziej ku realizacji scenariusza spadkowego. Warto będzie obserwować jak kształtować się będzie sytuacja przed wejściem USA na rynek. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję. 

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.