FTSE 100 straciło 5,36% we wrześniu. Rynki akcyjne w IV kw.

18
FTSE100

Rynki akcyjne zakończyły w zeszłym tygodniu kolejny miesiąc handlowy. Notowany na londyńskiej giełdzie indeks FTSE 100 stracił we wrześniu aż 5,36%. Dziś, w poniedziałek 3 października inwestorzy otwierają nowy miesiąc. Rynki akcyjne wchodzą zarazem w IV kwartał 2022 roku. Co pokaże indeks podczas pierwszej październikowej sesji?

Mocny spadek notowań we wrześniu

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100, w piątek 30 września wylądował finalnie powyżej kreski. Główny londyński indeks zyskał wówczas jedynie 0,18%. Miniony tydzień (26.09-30.09) zakończył się ogólną obniżką rzędu 1,78%.

Warto jednak zwrócić uwagę na wynik indeksu w ujęciu miesięcznym. We wrześniu odnotowany został mocny spadek notowań brytyjskiego indeksu. W ogólnym rozrachunku na przestrzeni miesiąca notowania FTSE 100 spadły aż o 5,36%. Co ciekawe był to drugi w tym roku miesiąc zakończony procentową stratą przewyższającą 5%. Poprzednio w czerwcu indeks stracił 5,76%. Ponadto wraz z końcem września zakończył się jednocześnie III kwartał 2022 roku. Dziś zatem rozpoczyna się czwarta, ostatnia część roku.

Kurs akcji Carnival o ponad 20% w dół

W piątek, 30 września notowania większości składowych indeksu FTSE 100 zaświeciły się na zielono. Jednak wzrok w pierwszej chwili pada na spadek kursu akcji spółki Carnival. Notowania przedsiębiorstwa poleciały o ponad 20% w dół. Warto również wspomnieć o innej tracącej spółce – Tui. Również ta firma odnotowała sporą, gdyż ponad 10% procentową zmianę kursu akcji. Wracając jednak do strony zyskownych komponentów, zauważyć należy, że na jej czele z wynikiem +5,81% stanęło Barratt Developments.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 coraz bliżej marcowego minimum

Podczas ostatniej sesji września indeks FTSE 100 postawił na zejście. W zeszło piątkowej analizie uwzględniliśmy również wariant spadkowy. Wówczas o takim ruchu pisaliśmy: „Przebicie się rynku przez poziom 6 880 wiązać się może z chęcią podejścia przez rynek do zakresu średniej kroczącej. Ponownie ten zakres przetestowany może zostać jako opór. W takiej sytuacji z wyższych zakresów rozpoczęłoby się zejście. Ruch spadkowy budowany może być na zasadzie impuls-korekta-impuls. Celem byłyby zakresy poniżej 6 800”.

Patrzymy już na wykres dziś, w poniedziałek 3 października. Przede wszystkim warto zauważyć, że rynek rzeczywiście przebił się przez 6 880 i zgodnie z założeniami podszedł do średniej. Zakres średniej miał stanowić opór i tak też się stało. Zejście zostało wygenerowane, a rynek znajduje się coraz bliżej tegorocznego, czyli marcowego minimum. Obecnie, przed godziną 6 notowania brytyjskiego indeksu oscylują przy 6 830.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś podczas pierwszej sesji nowego miesiąca, ruch spadkowy może być kontynuowany. Rynek ma dokąd zmierzać (tegoroczny, marcowy dołek). Ruch spadkowy może być jednak zainicjowany z nieco wyższych niż obecnych zakresów. Ma szansę pojawić się jednak podbicie w stronę zakresu średniej. Wówczas szybki powrót poniżej 6 850 stanowiłby podstawę do dalszego zejścia. Determinować głębszą przecenę będzie re-test od dołu właśnie 6 850.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 03.10.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jeżeli natomiast rynek skutecznie powróci powyżej 6 850, rozważyć będzie można następujące. Stabilizacja kursu właśnie w okolicach poziomu 6 850 dałaby oznaki o chęci większego odbicia. Przewaga siły popytowej w tym obszarze, doprowadziłaby do powrotu ceny do 6 930.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 03.10.2022

Konkluzja

Kluczowe na dziś wydaje się obserwowanie zachowania rynku wobec okolic ceny 6 850. To jak zachowa się indeks na tym zakresie ważyć będzie najprawdopodobniej o kolejnym ruchu indeksu. Pomysły na dziś rozpisane zostały wyżej. Poziomy aktualne na poniedziałkową sesję (03.10) znajdują się poniżej.

TSR : 7 035

TFR : 6 945

TDP : 6 850

TFS : 6 760

TSS : 6 670

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.