Indeks FTSE 100 stracił 1,77%. Znamy już odczyty PKB w UK.

London Stock Exchange
J2T Trade

Notowany na londyńskiej giełdzie, indeks FTSE 100 obniżył się w czwartek. Na notowaniach FTSE 100 straciło ogólnie 1,77%. Panujący negatywny sentyment powrócił, a związane to było z obawami o zbliżającą się recesję. Dziś o godzinie 8 podany został raport dotyczący PKB dla Wielkiej Brytanii (UK). Co mówi jeden z najważniejszych wskaźników?

Powrócił sentyment z zeszłego tygodnia

Główne rynki akcji w Europie traciły w czwartek, 29 września. Również na czerwono zaświeciły się notowania brytyjskiego indeksu giełdowego FTSE 100. W ogólnym sesyjnym rozrachunku FTSE 100 straciło 1,77%. Na rynki powrócił negatywny sentyment z zeszłego tygodnia. Inwestorzy ponownie wyrażali obawę o zbliżającą się recesję.

Trzy spółki z mocną obniżką kursu

Przechodzimy już do wczorajszego zachowania składowych indeksu FTSE 100. Na pierwszy rzut oka zauważyć można, że trzy spółki wykazały obniżkę przekraczającą próg 10% zmiany ceny. Najwięcej spośród nich, a tym samym z całego indeksu straciło przedsiębiorstwo Barratt Developments. Kurs akcji tej spółki obniżył się finalnie o 12,76%. Po stronie zyskownej natomiast opowiedziało się jedynie dziesięć spółek. Wśród nich najwięcej, gdyż 2,34% zyskało Rolls-Royce Holdings.

Odczyt PKB notuje wzrost

Najnowszy raport dotyczący PKB opublikowany został dziś, 30 września o godzinie 8. Produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii odnotował wzrost o 0,2% w drugim kwartale roku, przekraczając oczekiwania analityków i poprzednie wyniki za ten sam okres. Jednak gospodarka nadal zwalnia, a co ciekawe Wielka Brytania jest jedynym krajem G7, który wciąż nie powrócił do poziomu realnego PKB sprzed czasów koronawirusa.

FP Markets

Sektor usług odnotował wzrost produkcji o 0,2% w kwartale, jednak ”utrzymywała się również słabość w handlu hurtowym i detalicznym oraz w sektorze zdrowia”. Sektor produkcyjny wykazał spadek w kwartale o 0,2%. Z drugiej strony, produkcja budowlana wzrosła o 1,1%.

Punkt widzenia – kontynuacja spadku

Wczoraj, 29 września omawialiśmy jak wyglądać może ruch indeksu FTSE 100 już po otwarciu sesji europejskiej. Wówczas, jako główny ruch przyjęliśmy spadkowy. Treść projekcji na zejście brzmiała: „W najbliższych godzinach rynek może pokazać swoje nastawienie wobec zakresu średniej. Na tym obszarze siłę pokazać może rynkowa podaż. Gdyby tak się stało szybki powrót poniżej TFS stanowić będzie podstawę do ruchu spadkowego. Wówczas ponownie re-test od dołu tego poziomu dałby perspektywę zejścia do 6 860”.

Rzeczywiście, patrzymy następnego dnia na wykres i widzimy, że rynek podbił zgodnie z założeniami w okolice średniej. Zebrana została tam siła podażowa, a rynek błyskawicznie powrócił poniżej 6 950. Schodząc na niższy interwał czasowy dodać warto, że wykonany został re-test od dołu okolic 6 950. Target został zaliczony, a rynek aktualnie pozostaje przy dołkach.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś, choć nastroje negatywne się utrzymują, rynek może odbić. Obserwacji poddać należy, zachowanie rynku wobec rejonu ceny 6 880. Udany powrót powyżej tego zakresu i stabilizacja na tym zakresie, pozwoli rozpocząć rozglądanie się za wzrostem. Wówczas każdorazowy re-test od góry opisanego poziomu (6 880) determinować będzie właśnie ruch wzrostowy. Powrót do 6 970 zdaje się prawdopodobnym.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 30.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przebicie się rynku przez poziom 6 880 wiązać się może z chęcią podejścia przez rynek do zakresu średniej kroczącej. Ponownie ten zakres przetestowany może zostać jako opór. W takiej sytuacji z wyższych zakresów rozpoczęłoby się zejście. Ruch spadkowy budowany może być na zasadzie impuls-korekta-impuls. Celem byłyby zakresy poniżej 6 800.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 30.09.2022

Konkluzja

Projekcje na ostatnią sesję września zostały przedstawione powyżej. Brytyjski indeks ma realną szansę odbić w najbliższych godzinach. Poziomy ze względu na sytuację rynkową uległy obniżeniu. Prezentują się następująco.

TSR : 7 154

TFR : 7 063

TDP : 6 971

TFS : 6 881

TSS : 6 788

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.