Rynek USA wraca we wtorek. Analiza indeksu Nasdaq 100.

270
kontrakty futures
J2T Trade

Inwestorzy z Wall Street po dniu przerwy świątecznej wracają. Kapitał amerykański powróci dziś na rynek, rozpoczynając nowy niepełny tydzień. Jak inwestorzy zza oceanu zareagują podczas wtorkowej sesji?

Niepełny tydzień

We wczorajszej analizie amerykańskiego indeksu Nasdaq 100 pisałem o zamkniętym rynku w USA. Dziś wszystko już wraca do porządku i amerykańska sesja otworzy się o 15:30. Inwestorzy amerykańscy powracają po przedłużonym weekendzie na rynki. Co ciekawe w czerwcu nie będzie już pełnego tygodnia handlowego.

Pojedyncze głosy

Również w poniedziałek niewiele można było usłyszeć w sprawach związanych z gospodarką Stanów Zjednoczonych, czy z rynkami. Na konferencji w Hiszpanii przemawiał jeden z członków Rezerwy Federalnej. Mowa o Prezesie Banku Rezerwy Federalnej z St. Louis, którym jest James Bullard. Bullard powiedział wczoraj: „FED musi jeszcze ratyfikować wcześniej wydane zalecenia, ale efekty dla gospodarki i inflacji są widoczne”. Członek zarządu FED powiedział również, że instytucja spodziewa się rozwoju gospodarki w drugiej części roku. Ponadto, co wydawać się może zaskakujące, Bullard stwierdził, że rynki krajowe pozostają silne.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 w kierunku 11 500

Amerykański indeks Nasdaq 100 wykonał ruch, który opisałem w specyficznej wczorajszej analizie. Zakładałem w poniedziałek: „Ruch wzrostowy może dziś wyglądać w sposób następujący. Zakładam, że rynek utrzyma zakres średniej kroczącej SMA 55. Najpierw indeks może pokazać powrót do okolic poziomu 11 300. Następnie szukając w nim pretekstu wzrostowego wygenerować impuls wzrostowy. Target ustalam na poziom 11 450”.  Rynek faktycznie siłę popytową zebrał na poziomie TSS. Rynek utrzymał tym samym zakres średniej kroczącej SMA 55.

FP Markets

Obecnie indeks znajduje się nieco poniżej poziomu TFS – 11 530. Rynek ma dziś potencjał do tego, aby w ciągu dnia rozwijać zależność wzrostową. Dziś oprócz jak zawsze, obserwacji wyznaczanych poziomów, będę przyglądał się poziomowi 11 400. Amerykańska sesja ma to do siebie, że podczas niej główne indeksy giełdowe generują całkiem spore ruchy. Mimo, że nie zawsze idzie to w parze, z końcową zmianą ceny. Piszę o tym ponieważ, dziś podany zostanie również wariant, w którym rynek pokona spory zakres punktowy, a zmiana ceny nie będzie finalnie duża.

Przygotowałem na dziś zatem dwa scenariusze. Rozbudowany podaję scenariusz wzrostowy, ponieważ to on będzie dziś scenariuszem głównym. Poziomy jeszcze nie ulegają zmianie, jak na razie są respektowane przez rynek, zatem decyduje się je pozostawiać.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dzisiejszy scenariusz wzrostowy będzie zawierał dwie możliwości wykonania takiego ruchu. Pierwszy wariant zakłada, że nastawienie rynku na dziś jest iście pro-wzrostowe. Rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu przebije zakres ceny TFS i wykona jego re-test od góry. Wówczas po re-teście kontynuowanych ruch wzrostowy może dotrzeć nawet do poziomu 11 650. Najważniejsze zatem jest, aby indeks utrzymał poziom ceny TFS.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 21.06.2022

Druga możliwość natomiast zakłada, że pierwszy ruch indeksu polegać będzie na zejściu do okolic poziomu 11 400. Ten poziom oznaczyłem na wykresie fioletową przerywaną linią. W myśl tego rozwiązania, rynek po zejściu do tego zakresu, wybroni go. Dodać warto, że jeżeli to zejście będzie realizowane w ciągu kilku godzin, to do poziomu 11 400 zbliży się również średnia krocząca. Kluczowym założeniem na dziś dla tej możliwości jest utrzymanie poziomu 11 400/średniej kroczącej SMA 55. Gdy rynek kluczowe założenie wypełni, przypuszczam że wygenerowany zostanie impuls wzrostowy sięgający poziomu 11 600.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 21.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przebicie zakresu TFS opisane w pierwszej możliwości scenariusza wzrostowego, może się również wiązać z potencjalnym spadkiem. Gdyby na tym zakresie siła podażowa doszła do głosu, wówczas poziom TFS stanowić będzie dla rynku opór. Ruch spadkowy będzie mógł zatem, odbyć się na zasadzie utworzenie podwójnego szczytu, bądź schematu niższego szczytu. Na poniższym wykresie wybrałem wariant z niższym szczytem.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 21.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję, a wraz z nimi propozycję targetów. Ja przychylam się dziś realizacji scenariusza wzrostowego, który został opisany w drugim rozwiązaniu. Przyglądać się będę rynkowi również na wszystkich poziomach. Poniżej podaję poziomy wyznaczane na każdą sesję.

TTR : 12 442

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.