Rynek pracy niezakłócony zacieśnianiem. S&P 500 spadł 2,80%.

Spadki na giełdzie w USA
J2T Trade

Ostatnia sesja zeszłego tygodnia zakończyła się mocnymi stratami na Wall Street. Główne amerykańskie indeksy zaświeciły się na czerwono. Indeks giełdowy S&P 500 spadł 2,80%. W piątek inwestorzy otrzymali dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia za wrzesień spadła, a to pokazało, że rynek pracy nie jest zakłócony zacieśnianiem polityki monetarnej. Na rynku przeważyły obawy, że Fed nadal podnosić będzie stopy procentowe. Poniedziałek, 10 października indeks S&P 500 znajdował się już przy 3 600.

Ponad 100 punktów spadku

Amerykański indeks spółek dużych, czyli S&P 500 dobrze wszedł w ubiegły tydzień handlowy (03.10-07.10). Jednak z biegiem czasu indeks tracił. Straty zaczęły się w środę i trwały do piątku. Ostatnia sesja wykazała największy spadek notowań. Kurs indeksu S&P 500 obniżył się w piątek, 7 października o 2,80%. Przekłada się to bezpośrednio na spadek rzędu ponad 100 punktów. W ogólnym tygodniowym rozrachunku indeks jednak wykazał wzrost. Wynik z ubiegłego tygodnia to +1,51%.

Dwie spółki przekraczają 10% próg

Przy okazji dzisiejszej analizy innego amerykańskiego indeksu (Nasdaq’a 100) wspominaliśmy, że w piątek przede wszystkim ucierpiały akcje spółek sektora półprzewodników. Spółka AMD wchodzi również w skład indeksu S&P 500. Podobnie na tym indeksie odznaczyła się najwyższym poziomem zmienności. Notowania akcji tej firmy spadły o 13,87%. Warto dodać także, że inna stratna składowa – spółka CVS Health również przekroczyła 10% próg zmiany ceny. Po przeciwnej, zdecydowanie mniej licznej stronie najlepiej zaprezentowała się spółka DexCom.

Dobre dane z rynku pracy wywołują obawy

Inwestorzy otrzymali w piątek dwa ważne raporty z rynku pracy. Mowa o raporcie dotyczącym zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych, czyli Nonfarm Payrolls (tzw. NFP) oraz o wskaźniku stopy bezrobocia. Jak ujawniło Biuro Statystyki Pracy całkowite zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 263 tysiące we wrześniu. Liczba ta pokazała spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca, jednak przewyższyła oczekiwania rynkowe.

FP Markets

Stopa bezrobocia natomiast spadła o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do sierpnia. Odczyt pokazał wartość na poziomie 3,5% co oznacza powrót do lipcowego poziomu. Dobre dane z rynku pracy wywołały wśród inwestorów obawy. Rezerwa Federalna wydaje się tym samym, otrzymała zielone światło na dalsze zacieśnianie.

Punkt widzenia – zejście ze średniej

Również indeks S&P 500 gwałtownie zareagował po danych z rynku pracy. Zejście wygenerowane zostało z zakresu średniej kroczącej SMA 88. Rynek jak to często, w dniach danych bywa, nie zwraca uwagi na niektóre istotne poziomy. Tak tez było tym razem. Cena zleciała w piątek najniżej w okolice poziomu 3 620, po drodze mijając ważne strefy.

Aktualnie, w poniedziałek rano indeks dalej oscyluje przy cenie 3 620. Ze względu na mocny, piątkowy spadek notowań wyznaczane na co dzień poziomy uległy obniżeniu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś obserwacji poddać można poziom 3 610 i jego bliskie okolice. Na tym zakresie ma szansę pobudzić się siła popytowa. Innymi słowy, dopóki obszar poziomu 3 610 (+-15 punktów) jest utrzymywany, generowany może być ruch wzrostowy. Podejście determinowałby dodatkowo każdorazowy re-test od góry wspomnianego poziomu. Prawdopodobnym celem będzie 3 650.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 10.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto jednak liczyć się z tym, że rynek może chcieć kontynuować zejście. W takim wypadku dobrze byłoby zobaczyć podbicie i jeden ze schematów spadkowych. Tutaj do obserwacji posłużyć mogą okolice 3 650. Wówczas po podbiciu do tego zakresu zbudowany może być np. podwójny szczyt. Taka sytuacja spowodowałaby przewagę strony podażowej. Zejście do poziomu 3 580 wydaje się zatem możliwe.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 10.10.2022

Konkluzja

Inwestorzy wyrażali w piątek obawy, jednak dziś nastroje mogą być nieco lepsze. Rozpoczyna się nowy tydzień handlowy, a zatem tez nowe sytuacje. Poniżej podane zostały poziomy aktualne na dzień 10.10.2022

TSR : 3 750

TFR : 3 705

TDP : 3 657

TFS : 3 611

TSS : 3 564

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.