Giełdy w Nowym Jorku zamknęły ostatnią sesję ubiegłego tygodnia mocno poniżej kreski. Notowania amerykańskiego indeksu Nasdaq 100 poleciały w dół aż o 3,88%. Również w piątek inwestorzy usłyszeć mogli komentarz jednego z członków Fed. Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, John Williams ponownie wypowiadał się na temat inflacji. Decydent jest przekonany, że inflacja „znacząco” spadnie w 2023 roku. Rozpoczyna się drugi tydzień handlowy października. Co pokażą główne amerykańskie indeksy giełdowe?
Tydzień na plus
Na amerykańskim parkiecie giełdowym wstrząsnęło w piątek, 7 października. Nasdaq 100 stracił wówczas finalnie 3,88%. Była to trzecia stratna sesja handlowa w zeszłym tygodniu. Co ciekawe jednak była to najwyższa zmiana indeksu w ciągu jednej sesji od 13 września tego roku.
Warto zauważyć, że pomimo mocnej piątkowej straty, pierwszy tydzień handlowy października zakończył się na plusie. Amerykański indeks technologiczny wzrósł na przestrzeni całego tygodnia o 0,62%.
Branża półprzewodników cierpiała
Nasdaq 100 do strat pociągnięty został przez spółkę AMD. To właśnie przedsiębiorstwo odnotowało najwyższą, procentową zmianę ceny. Firma AMD straciła na notowania w piątek aż 13,87%. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo AMD działa w branży półprzewodników. Jak się okazuje, ogólnie spółki z branży półprzewodników były jednymi z najgorzej radzących sobie w piątek, 7 października. Dla przykładu warto podać pokazać na inne cierpiące ostatnio spółki również z tej branży. Akcje Intelu w piątek spadły o 5,37%. Natomiast NVIDIA w tym czasie obniżyła notowania o 8,03%.
Zamknięcie sesji handlowej pokazało, że jedynie dwie spółki zyskały podczas ostatniej sesji handlowej. Zyskały spółki DexCom, wzrost akcji o 7,28% oraz AstraZeneca, wzrost notowań o 0,89%.
Podwyżki muszą być kontynuowane
Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams powiedział w piątek, że bank centralny Stanów Zjednoczonych musi kontynuować podwyżki stóp procentowych. Docelowym poziomem dla stopy procentowej ma być 4,5 proc. Zdaniem bankiera Fed inflacja w kraju jest „bardzo wysoka”, zaś bank centralny „daleko od bezwarunkowego miejsca”. Decydent Rezerwy Federalnej ponownie zaznaczył, że jest przekonany o „znaczącym” spadku inflacji w 2023 roku.
Punkt widzenia – zachowanie w dniu danych
Na indeksie w piątek dominowały negatywne nastroje. Inwestorzy wyrazili obawę, że dobre dane z rynku pracy determinować będą kolejne podwyżki stóp procentowych. Tym samym na próżno szukać można było technicznych punktów odniesienia do handlu. Momentalnie po piątkowych publikacjach rynek zleciał w pre-markecie, a ruch spadkowy kontynuowany był również na amerykańskiej sesji. Notowania indeksu znalazły się poniżej poziomu 11 000. Rynek dziś, 10 października rano oscyluje właśnie przy 11 000.
Scenariusz główny – wzrostowy
Rynek znajduje się w bliskiej okolicy tegorocznych dołków. Ostatnio z tych zakresów generowane było odbicie. Taka możliwość pojawić się może również tym razem. Kluczowym założenie dla wzrostów będzie, w najbliższych godzinach, utrzymanie przez rynek okolic poziomu 10 950. Warto będzie obserwować, czy rzeczywiście siła popytowa przeważy na tym zakresie. Tu przydatnym okazać się może wolumen. Każdorazowy te-test od góry okolic 10 950 (TFS) determinowałby budowę impulsu wzrostowego. Celem na dziś będzie w takim wypadku powrót do 11 200.
Scenariusz poboczny – spadkowy
Jednak warto również rozważyć inny scenariusz. Rynek może faktycznie najpierw podbić, a ten ruch miałby charakter tzw. wyładowania. Wówczas cena podejść może do 11 100, a tam siła podażowa przeważyłaby. Ruchem spadkowym odwiedzone zostałyby tegoroczne dołki.
Konkluzja
Akcje wchodzą dziś w kolejny tydzień października. Być może ponownie poniedziałek okaże się tym zyskownym dniem. Główna uwaga rynkowa spocząć może na okolicach poziomu 10 950. To właśnie obserwacja tego obszaru wydaje się dziś istotna. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 10.10.2022
TTR : 11 860
TSR : 11 635
TFR : 11 410
TDP : 11 180
TFS : 10 953
TSS : 10 730
TTS : 10 512
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!