Reserve Bank of New Zealand (RBNZ), czyli Bank Rezerw Nowej Zelandii to bank centralny tego kraju. Został założony w 1934 roku a jego siedziba znajduje się w Wellington – stolicy Nowej Zelandii. Obecnie RBNZ działa na podstawie przepisów wynikających z ustawy Reserve Bank of New Zealand Act 1989. Nowozelandzki bank centralny odpowiedzialny jest z emisję nowozelandzkiej waluty – dolara nowozelandzkiego oraz za politykę monetarną kraju, w którym nakręcono Władcę Pierścieni. Bank Rezerw Nowej Zelandii nie obsługuje klientów indywidualnych i nie oferuje ubezpieczenia depozytów, zajmuje się jedynie obsługą banków. W przeciwieństwie do amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej, Bank Rezerw Nowej Zelandii nie jest w żadnym stopniu sprywatyzowany. W 100% jest on własnością rządu Nowej Zelandii. To oznacza, że cały zysk banku centralnego stanowi zysk nowozelandzkiego Skarbu Państwa.
Historia Reserve Bank of New Zealand

Historia Banku Rezerw Nowej Zelandii, nie jest zbyt długa, ponieważ sięga zaledwie lat 30. ubiegłego stulecia. Wtedy to ówczesny prezes Banku Anglii (Bank of England, bank centralny Wielkiej Brytanii) – Otto Niemayer, został poproszony przez premiera Nowej Zelandii o utworzenie raportu dotyczącego bankowości i waluty w kraju. Prace rozpoczęły się w lipcu 1930 roku, a w roku 1931 jej wyniki zostały przedstawione w nowozelandzkim parlamencie. Szef Banku Anglii zaproponował wtedy, aby rząd Nowej Zelandii utworzył swój własny bank centralny. W 1933 roku przyjęta została ustawa Reserve Bank of New Zealand Act, bank rozpoczął swoją działalność rok później, a przepisy zostały znowelizowane przez nową ustawę Reserve Bank of New Zealand Act w roku 1989.
Cele i zadania Banku Rezerw Nowej Zelandii
Podobnie jak w przypadku innych banków centralnych RBNZ przede wszystkim odpowiedzialny jest za utrzymanie stabilnego poziomu cen. Do jego zadań należy także niezależne prowadzenie polityki monetarnej, jednak cel inflacyjny ustalany jest przy współpracy z nowozelandzkim ministrem finansów. Cale polityki monetarnej są publiczne, dostępne do wiadomości obywateli. Podstawowym narzędziem polityki monetarnej jest podstawowa stopa procentowa – decyzje banku centralnego Nowej Zelandii w tej kwestii są istotne dla inwestorów na całym świecie – jest tylko kilka banków centralnych wpływowych bardziej niż RBNZ: amerykański – System Rezerwy Federalnej, europejski – Europejski Bank Centralny, kanadyjski – Bank Kanady, australijski – Bank Rezerw Australii, angielski – Bank Anglii, japoński – Bank Japonii i szwajcarski – Szwajcarski Bank Narodowy.
Na mocy wspomnianych wcześniej przepisów zawartych w Reserve Bank of new Zealand Act, Bank Rezerw Nowej Zelandii ma wyłączne prawo emitowania nowozelandzkich znaków pieniężnych. Kontroluje on ilość gotówki w obiegu, odpowiada także za wymianę używanych i zniszczonych pieniędzy – monet: 10, 20 i 50 centowych oraz 1 i 2 dolarowych oraz banknotów 5, 10, 20, 50 i 100 dolarowych. Bank Rezerw Nowej Zelandii odpowiada nie tylko za pieniądze znajdujące się w Nowej Zelandii, ale także w państwach stowarzyszonych z Nową Zelandią – Niue i Wyspami Cooka i terytoriach zależnych – Tokelau, a także na brytyjskim terytorium zależnym – Pitcairn.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=oW9rfc8eKW0&rel=0]
Bardzo istotnym zadaniem Reserve Bank of New Zealand jest nadzór nad systemem bankowym Nowej Zelandii. Odpowiada on za stabilność całego system, jednak nie jest gwarantem tego, że któryś z banków nie popadnie w problemy. Na stan luty 2016, pod nowozelandzkim nadzorem funkcjonowało 25 banków. Banki komercyjne zobowiązane są do przedstawiania nadzorowi kwartalnych sprawozdań ze swojej działalności.
Rada nadzorcza i struktura RBNZ
Istotny organ w Banku Rezerw Nowej Zelandii stanowi Rada Nadzorcza. Jej podstawowym celem jest monitorowanie działań emitenta popularnego kiwi, ale nie ma ona wpływu na decyzje banku – jest ona jedynie organem doradczym Prezesa banku. Podwykonawczym organem rady jest komisja do spraw audytu, która monitoruje również oświadczenia finansowe banku.
Na stanowiska zarządcze w RBNZ składają się: Governor, Deputy Governor &Head of Financial Stability, Head of Prudential Supervision, Head of Macro-Financial Stability, Head of Financial Makrets, Deputy Governor & Head of Operations, Head of Risk Assessment & Assurance, Head of Communications Board Secretary, Chief Information Officer, Head of Currency Property and Security, Head of Human Resources, Chief Financial Officer oraz Assisstant Governor & Head of Economics.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!