Raport GPW – podsumowanie tygodnia na giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem, po trzech tygodniach konsekwentnych wzrostów, na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z wyraźną obniżką. Ostatecznie, po bardzo słabe piątkowej sesji, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych ze stratą rzędu 3,5%.

Wykres WIG20

Co gorsza, w tym tygodniu doszło do dość rzadko spotykanej sytuacji – żadna ze spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 nie zakończyła minionych pięciu sesji na plusie. Które podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zatem zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Realizacja zysków na akcjach CD Projekt

Najsłabszą spółką, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, okazał się najbardziej znany polski producent gier – CD Projekt.

FP Markets

Scenariusz ten jest o tyle ciekawy, że w ubiegłym tygodniu ta wiodąca polska spółka gamingowa okazała się zdecydowanie najmocniejszą spośród największych firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, notując w ciągu pięciu dni handlowych wzrost rzędu 31,4%.

Natomiast ostatni tydzień roku szkolnego rozpoczął się w przypadku CD Projekt od dotkliwych spadków, które we wtorek się jeszcze nasiliły. Od środy na akcjach spółki mamy z kolei do czynienia z mieszanym sentymentem.

Scenariusz ten oznacza, że na początku tego tygodnia doszło po prostu do masowej realizacji zysków na akcjach CD Projekt. Dobra informacja dla spółki jest taka, że korekta przebiegła przy niższych obrotach niż wcześniejsza zwyżka.

Oznacza, że w ujęciu długoterminowym papiery wartościowe tego producenta gier nadal zachowują potencjał do dalszych wzrostów. Nie zmienia to oczywiście faktu, że z powodu tak masowej realizacji zysków, akcje CD Projektu zakończyły minione pięć sesji aż 10,6% na minusie.

Wykres akcji CD Projekt

Akcje KGHM powracają do spadków

W ostatnim tygodniu roku szkolnego do spadków powróciły również akcje KGHM Polskiej Miedzi. Jakie są przyczyny przeceny papierów wartościowych tej spółki Skarbu Państwa?

Po pierwsze, należy pamiętać, że akcji KGHM jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w tym tygodniu na rynku tego metalu doszło do odwrócenia trendu średnioterminowego. Po trzech tygodniach wzrostów, miedź zaczęła wyraźnie tanieć.

Mało tego – analitycy uważają, że odbicie na miedzi, z którym mieliśmy do czynienia w tym miesiącu, było wycenianiem interwencji Chin w sprawie obniżenia stóp procentowych, co miało wesprzeć słabnącą gospodarkę Państwa Środka.

Jednak, jak się okazało Ludowy Bank Chin obniżył we wtorek stopy zaledwie o 10 punktów bazowych, co stanowi dla rynków spore rozczarowanie.

Wyniki produkcyjno-sprzedażowe w maju rozczarowały

Co gorsza, to nie był koniec negatywnych informacji dla miedziowego giganta w tym tygodniu. W piątek, tuż przed południem spółka KGHM Polska Miedź podała wstępne wyniki produkcyjno-sprzedażowe za maj, które okazały się rozczarowujące.

Z raportu wynika, że sprzedaż miedzi w ubiegłym miesiącu wyniosła w 55 600 ton, co oznacza spadek w ujęciu rocznym o 4%. Z kolei produkcja miedzi płatnej wyniosła 59 700 ton, co przekłada się na spadek rok do roku rzędu 7%. Produkcja srebra płatnego w maju wyniosła zaś 123,8 tony, czyli o 2% mniej niż rok wcześniej.

W konsekwencji, to właśnie w piątek akcje KGHM Polskiej Miedzi w tym tygodniu przeceniły się najmocniej. Można zatem zakładać, że inwestorzy są pełni obaw o wyniki finansowe ósmego największego importera miedzi na świecie. Ostatecznie przez minione pięć dni handlowych akcje spółki KGHM Polska Miedź łącznie potaniały o 6,8%.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.