Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z wyraźnymi wzrostami, za które odpowiadają ostatnie trzy sesje. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych 2,8% na plusie.
Nie zmienia to faktu, iż w przez ostatni tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Niewiarygodny wzrost akcji CD Projekt
Zdecydowanie największą uwagę inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyciągał w tym tygodniu CD Projekt. Z czego wynika ta rozpoczęta już w poniedziałek spektakularna zwyżka kursu akcji najsłynniejszego polskiego producenta gier?
Otóż, w miniony weekend, podczas branżowego wydarzenia Xbox Games Showcase w ramach Summer Game Fest, CD Projekt pokazał najnowszy film promujący płatny dodatek “Widmo Wolności” do ostatniego dużego tytułu studia, jakim był wydany w 2020 roku Cyberpunk 2077 oraz zapowiedział jego premierę na 26 września 2023 roku.
Co więcej, w sieci pojawiły się już pierwsze opinie redakcyjne dodatku, które wypadły bardzo pozytywnie. Jak wynika z opinii recenzentów, którzy mieli możliwość przetestowania gry, sam dodatek zmienia wiele fundamentalnych mechanik w całej rozgrywce, co pozytywnie przekłada się na wczesny odbiór projektu.
Powyższe informacje wywołały prawdziwą euforię na akcjach spółki CD Projekt. W efekcie, w kolejnych dniach wielkie fundusze inwestycyjne grające na spadek akcji polskiego studia zaczęły wyraźnie zmniejszać swoje krótkie pozycje. Obecnie, w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży KNF liczba funduszy grających na spadek akcji CD Projekt wynosi pięć, choć jeszcze późną jesienią było ich osiem.
Co więcej, co najmniej cztery duże fundusze inwestycyjne – w tym Point72 Asset Management, Gladstone Capital Management i BlackRock Investment – zmniejszyły w tym tygodniu swoje pozycje, co dodatkowo podbiło zwyżkę papierów wartościowych polskiego producenta gier.
W konsekwencji, akcje CD Projekt, głównie dzięki niezwykle imponującym sesjom w poniedziałek, środę i czwartek, łącznie zyskały przez minione pięć dni handlowych aż 31,4%. Co więcej, w piątek ich kurs osiągnął najwyższą wartość od połowy kwietnia 2022 roku.
Zaskakujący wzrost akcji Grupy Kęty
Ten tydzień do wyjątkowo udanych zaliczyć może również Grupa Kęty. Co ciekawe, zwyżka ta nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat.
Wydaje się, że inwestorzy wykorzystali po prostu pozytywny sentyment, który pojawił się na Giełdzie Papierów Wartościowych w środę i utrzymał się na rynku do końca tygodnia. Warto bowiem dodać, że akcje Grupy Kęty znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym od stycznia 2023 roku.
Jednak okres od drugiej połowy kwietnia do 13 czerwca na akcjach spółki upłynął pod znakiem ograniczonej zmienności. Akcje Grupy Kęty znajdowały się wtedy w wąskiej konsolidacji, między 562 a 589 PLN.
W środę jednak na rynku pojawił się nowy impuls wzrostowy, który już w czwartek umożliwił wybicie górnego ograniczenia tej strefy. W piątek zaś wzrosty były kontynuowane, a kurs akcji spółki osiągnął najwyższą wartość od końcówki czerwca ubiegłego roku. Ostatecznie walory Grupy Kęty zakończyły ten tydzień 6,2% na plusie.
Akcje Allegro sprzedane w ABB – kurs mocno w dół
Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazło się Allegro. Wszystko przez szokujący spadek akcji tego giganta e-commerce, do którego doszło we wtorek rano. Jaka była jego przyczyna?
Otóż, po zakończeniu poniedziałkowej sesji duzi akcjonariusze Allegro – Cidinan SARL, Permira VI Investment oraz Mepinan SARL – w procesie budowy przyspieszonej księgi popytu (ABB) wystawili na sprzedaż 53 miliony akcji spółki za pośrednictwem Goldman Sachs Bank Europe, BofA Securities, Biura Maklerskiego PKO BP.
To aż 5% kapitału akcyjnego Allegro. Warto dodać, że wspomniane trzy podmioty jeszcze w poniedziałek kontrolowały łącznie 60,3% akcji i głosów na walnym zgromadzeniu Allegro.
Księga popytu została w szybkim tempie w całości pokryta. Cena miała wynieść 32,25 PLN, co oznacza, że sprzedający otrzymali ponad 1,7 miliarda złotych za posiadane akcje.
Nie da się ukryć, że transakcje ABB najczęściej są dość negatywnie odbierane przez rynek. Sprzedaż części swoich akcji przez dużych inwestorów instytucjonalnych, którzy najczęściej są także insiderami tej konkretnej spółki, jest bowiem często interpretowane jako sygnał do ewakuacji.
Jak zatem nietrudno się domyślić, informacja o tak masowej sprzedaży akcji Allegro przez dużych akcjonariuszy po prostu musiała pociągnąć kurs papierów wartościowych spółki w dół. Ostatecznie, pomimo lekkiego odbicia w środę i czwartek, akcje giganta e-commerce potaniały w tym tygodniu aż o 6%.
Wyniki kwartalne CCC rozczarowały inwestorów
Tego tygodnia do udanych z całą pewnością nie zaliczy również CCC. Z czego wynika dotkliwa przecena akcji tego polskiego obuwniczego giganta, za którą odpowiada przede wszystkim środowa sesja?
Otóż okazuje się, że na rynku doszło do gwałtownej wyprzedaży papierów wartościowych CCC bezpośrednio przed publikacją raportu kwartalnego spółki, która miała miejsce po środowej sesji. Wydaje się, że odzwierciedlała ona poważną obawę inwestorów, że wyniki spółki mogą okazać się bardzo rozczarowujące.
Ostatecznie, choć liczby ze sprawozdania za pierwsze trzy miesiące nowego roku obrotowego okazały się nieco lepsze niż wstępne dane zarządu, to nie spełniły one oczekiwań inwestorów i w czwartek akcje CCC nadal się przeceniały.
Z raportu wynika, że w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023/2024 (1 lutego – 30 kwietnia) CCC odnotowało 140,3 miliona złotych skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej. W analogicznym kwartale rok wcześniej strata ta wyniosła 208,6 miliona PLN.
Strata operacyjna wyniosła zaś 67 milionów złotych wobec 56,5 miliona PLN straty rok wcześniej. Zysk EBITDA w minionym kwartale sięgnął z kolei 88,6 miliona złotych, co jest słabszym wynikiem od 89,3 miliona PLN zysku rok wcześniej.
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w pierwszym kwartale roku obrotowego 2023/2024 osiągnęły natomiast wartość 2,064 miliarda złotych, co jest lepszym wynikiem od 1,882 miliarda PLN rok wcześniej.
CCC mimo wszystko podtrzymuje swoje założenia na 2023 rok
W oficjalnym raporcie CCC podało również, że w drugim kwartale bieżącego roku (do dnia 13 czerwca) Grupa odnotowuje nieznaczny wzrost przychodów w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Z tego powodu obuwniczy gigant podtrzymuje dotychczasowe założenia na rok 2023 – uzależniając ich realizację od stabilności otoczenia makroekonomicznego, a także od sytuacji geopolitycznej.
Analitycy zakładają jednak, że wyniki CCC w drugim kwartale roku obrotowego 2023/2024 nadal będą pod presją i mają wątpliwości czy grupa zdoła zrealizować swoje plany na 2023 rok. Ostatecznie akcje CCC zakończyły minione pięć sesji z potężną stratą rzędu 5,9%.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!