Nasdaq 100 wzrósł 0,89%. Bank Światowy mówi o stagflacji!

World Bank
J2T Trade

Wtorkową sesję główne indeksy giełdowe zza oceanu zakończyły wzrostami. Indeks Nasdaq 100 zwyżkował wczoraj o 0,89%. Grupa Banku Światowego podała w raporcie ostrzeżenie, dotyczące wzrastającego ryzyka stagflacji.

Nasdaq 100 ponownie zyskuje

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 podczas wczorajszej sesji handlowej wzrósł o 0,89%. Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 110 punktów. Warto zauważyć, że w czerwcu przeważają sesje ze zmiennością niższą niż 1%. W czerwcu na indeksie odnotowuje się także niższą wartość obrotów niż w poprzednich miesiącach.

Ponowna dominacja

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Pinduoduo. W poniedziałek ta spółka również zanotowała jeden z najwyższych wyników. Pinduoduo odznaczyło się największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zwiększyła swoją wycenę o 10,12%. Była to jedyna spółka wczoraj, która osiągnęła zmienność wyższą niż 10%. Warto zauważyć, że większość komponentów zaliczanych do indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję, zyskując. Jedynie 15 spółek obniżyło kurs notowań akcji.

Ostrzeżenie przed staglacją

We wtorek został opublikowany najnowszy raport Bank Global Economic Prospect. Raport pokazał, że globalny wzrost na rok 2022 został obniżony. Mowa jest o przewidywanym wzroście ze stycznia bieżącego roku. W styczniu zakładano, że wzrost wyniesie 4,1%. Nowy raport przedstawił nową wartość globalnego wzrostu, czyli 2,9%.

FP Markets

W mediach udostępniono wypowiedź Prezesa Banku Światowego Davida Malpass’a. Malpass odniósł się do raportu, mówiąc: „Wojna na Ukrainie, blokady w Chinach, zakłócenia w łańcuchu dostaw i ryzyko stagflacji uderzają we wzrost gospodarczy. W wielu krajach trudno będzie uniknąć recesji”.  Prezes Banku Światowego dodał, że kluczowe jest, aby zachęcać do produkcji i unikać ograniczeń w handlu.

Przemówienie Janet Yellen

Sekretarz Skarbu Janet Yellen odniosła się we wczorajszej wypowiedzi głównie do tematu rosyjskiej ropy. W ostatnich dniach wiele dzieje się wokół Yellen jednak Sekretarz Skarbu odniosła się najpierw do kwestii rosyjskiej ropy. Zdaniem Yellen w interesie USA leży utrzymanie przepływu rosyjskiej ropy na światowe rynki. W Komisji Finansów Janet Yellen powiedziała: „Chcemy, aby rosyjska ropa nadal płynęła na światowe rynki, aby ograniczyć wzrost cen ropy na świecie”. USA, we wprowadzonym przez Unię Europejską szóstym pakiecie sankcji, dostrzegają widmo światowego kryzysu.

Punkt widzenia – realizacja schematu

Indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego wskazywanego we wczorajszej analizie. Scenariusz główny zakładał wczoraj: „Dziś jako pierwszy ruch rynek może podjąć się zejścia poniżej strefy wsparcia. Rynek może chcieć szukać pretekstu na utworzenie niższego lokalnego dołka (względem tego z czwartku 02.06). Wówczas po zebraniu siły popytowej na utworzonym nowym lokalnym dołku rynek mógłby powrócić szybkim ruchem powyżej strefy wsparcia. Na zasadzie re-testu od góry zakresu wsparcia może dojść do kontynuacji ruchu wzrostowego. Na dziś kluczowym założeniem jest brak wybicia TDP/strefy wsparcia. Ważne jest, aby rynek finalnie te poziomy utrzymał. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom ceny 12 700-12 750”.Indeks wykonał dokładnie taki sam ruch. Rynek w konsekwencji dotarł do pierwszego wskazywanego targetu, a następnie dotarł w okolice drugiego celu.

Obecnie rynek znajduje się pomiędzy poziomem TDP a TFR. Rynek oscyluje również powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Dziś amerykański indeks ma okazję do tego, aby pokazać siłę wzrostów i dobić wreszcie do poziomu 13 000. Przewidziane na dziś zostały dwa scenariusze. W dalszym ciągu indeks znajduje się w ruchu bocznym. Związku z tym poziomy na dzisiejszą sesję nie ulegają zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Na dzisiejszą sesję opiszę szerzej scenariusz wzrostowy. Od sesji z 27 maja rynek aż 5 razy schodził do zakresu istotnej strefy wsparcia. Rynek może wykonać dziś silny impuls wzrostowy na zasadzie jedynie dotknięcia pewnej strefy. Mowa jest o zakresie średniej kroczącej SMA 55. W pierwszym ruchu rynek może nieco zejść, aby wykonać pełen re-test od góry zakresu średniej. Wówczas już podczas godzin sesji europejskiej i pre-marketu rynek może nabrać tempa wzrostowego. Sesja amerykańska jedynie spotęguje ruch wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom 13 000- 13 050. Aby scenariusz doszedł do skutku, nie może zostać wyłamany zakres średniej kroczącej SMA 55.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 08.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Spoglądając na wykres można zauważyć, że tworzone są ostatnio niższe szczyty (szczyt z 03.06 vs niższy szczyt z 06.06 vs niższy szczyt z 07.06). Wydaje się zasadnym sądzić, że rynek może chcieć szukać ucieczki z zakresu konsolidacji. W przypadku wyłamania najpierw zakresu średniej kroczącej SMA 55, a następnie strefy wsparcia, rynek może powrócić do poziomu ceny 12 350.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 08.06.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 12 879

TSR : 12 652

TFR : 12 429

TDP : 12 197

TFS : 11 967

TSS : 11 747

TTS : 11 530

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.