Profesjonalny Finansista i Spekulant – Jason Jay Gould

2897
Jay Gould
Jay Gould
J2T Trade

Jay Gould, a właściwie Jason „Jay” Gould urodził się 27 maja 1836 roku w Roxbury w stanie Nowy Jork. Był synem Mary More oraz John’a Burr Gould. Jego kariera związana była nie tylko ze spekulacją, jak większości opisywanych w serii „Profesjonalny …” osób, ale także z topowym w jego czasach przemysłem kolejowym. Jego biznesowe umiejętności uczyniły go jednym z najbogatszych ludzi tamtych czasów, przez co był znienawidzony przez społeczeństwo oraz zaliczony został do grupy „robber barons”, jednak jego wizerunek w późniejszych latach nieco się ocieplił.

Jay Gould

Jego dziadek od strony matki – Alexander T. More był biznesmenem, a jego pradziadek John More był szkockim imigrantem, który założył miasto Moreville w Stanie Nowy Jork. Ojciec Goulda był z kolei rolnikiem. Jako młody chłopak Jay Gould postanowił, że nie chce zajmować się rolnictwem, w związku z czym ojciec wyrzucił go z domu zostawiając mu 50 centów oraz worek ubrań.

Jay Gould uczył się w lokalnych szkołach a następnie ukończył Hobart Academy w Hobart, hrabstwie Delaware w stanie Nowy Jork. W 1863 roku Jay Gould ożenił się z Helen Day Miller, z którą miał sześcioro dzieci –George Jay Gould I, Edwin Gould I, Helen Gould I, Howard Gould, Anna Gould oraz Frank Jay Gould. Jay Gould zmarł 2 grudnia 1892 roku na gruźlicę i został pochowany na cmentarzu Woodlawn na nowojorskim Bronxie. Jego majątek wyceniono na 72 miliony dolarów, które odziedziczyła jego rodzina.

FP Markets

Początki kariery Jay’a Goulda

Pierwszą pracą Jay’a Goulda było stanowisko księgowego u miejscowego kowala. Rok później odkupił połowę udziałów w tej kuźni, które następnie w pierwszej połowie 1854 roku odsprzedał swojemu ojcu. Następnie Jason Gould uczył się prywatnie – przede wszystkim geodezji i matematyki. W 1854 roku badał, a następnie stworzył mapy hrabstwa Ulster w stanie Nowy Jork. W 1856 roku opublikował historię hrabstwa Delaware oraz wojen granicznych Nowego Jorku, nad którymi spędził kilka lat.

W 1856 roku Jay Gould rozpoczął współpracę z Zadock Pratt, a następnie wykupił udziały Pratt’a, który przeszedł na emeryturę. W tym samym roku Gould rozpoczął współpracę z Charles’em Mortimer’em Leupp’em – będącego synem Gideon’a Lee, jednego z największych sprzedawców skóry w Stanach Zjednoczonych.

Charles Mortimer Leupp zbankrutował jednak rok później, a Gould z kolei wykorzystał tę sytuację i wykupił współdzielone wcześniej nieruchomości. Po śmierci Leupp’a własność garbarni stała się sporna, a brat Leupp’a, David W. Lee, który również był partnerem w tym biznesie zbrojnie zajął nieruchomości. Później Gouldowi udało się zyskać dostęp do firmy, jednak zmuszony został do odsprzedaży swoich udziałów i tak zakończona została historia tego interesu.


InwestorInwestor radzi:

Jason Jay Gould uważany jest za jednego z największych spekulantów w historii rynków finansowych, a największe sukcesy odnosił na rynku akcji i złota. Sprawdź na rachunku demo, dlaczego akurat te rynki są tak interesujące. Bezpłatne demo otworzysz tutaj.


Jay Gould – spekulant giełdowy

W 1859 roku rozpoczęła się przygoda Jay’a Goulda jako spekulanta giełdowego. Pierwsze akcje w jego portfelu stanowiły akcje małych spółek kolejowych. W przemysł kolejowy wprowadził Goulda jego ojczym – Daniel S. Miller, kiedy zasugerował Jay’owi, że ten mógłby pomóc mu uratować jego inwestycje w spółki kolejowe Rutland and Washington Railroad w trakcie kryzysu w 1857 roku. Jay Gould wykupił akcje za 10 centów za dolara, uzyskując kontrolę nad firmą.

Spekulację na większą skalę uprawiał w trakcie Wojny Secesyjnej – handlował wówczas akcjami spółek kolejowych w Nowym Jorku. W 1863 roku Jason Gould został managerem w Rensselaer and Saratoga Railroad. Pięć lat później został z kolei prezesem Erie Railway, jednak to była nieco dłuższa historia. W latach 50. XIX wieku Erie Railway, wówczas jeszcze jako Erie Railroad popadła w kłopoty finansowe i stanęła na progu bankructwa mimo otrzymania pożyczki od dwóch finansistów – Corneliusa Vanderbilta i Daniela Drew’a.

W czasie Wojny Secesyjnej szeroko zakrojoną manipulację akcjami tej spółki prowadził Daniel Drew, Jay Gould oraz jeszcze jeden finansista – James Fisk. W rezultacie, w 1868 roku Drew, Fisk i Vanderbilt stracili kontrolę nad spółką, z kolei Gould został Prezydentem spółki.

W 1869 roku Gould razem z Fisk’iem rozpoczęli skup złota zakładając, że wywindowanie jego ceny wpłynie na wzrost wartości pszenicy, co z kolei przełoży się na wzmożoną sprzedaż pszenicy przez farmerów, co następnie miało wpłynąć na większą sprzedaż chleba na wschód i zwiększenie popytu na przewozy towarowe kolei Erie. Spekulacje na złocie doprowadziły do tak zwanego czarnego piątku, który miał miejsce 24 września 1869 roku. Gould’owi udało się niewiele zarobić na tym wydarzeniu, jednak jego zyski pochłonęły pozwy wynikające z manipulacji giełdowych. Po tej akcji gazety uczyniły z niego spekulanta, który jest w stanie sterować rynkiem.

W 1873 roku Gould starał się przejąć kontrolę nad Erie Railroad poprzez połączenie sił z inwestorem zagranicznym – Lord’em Gordon-Gordon. Gordon-Gordon otrzymał milion akcji spółki, jednak okazało się, że jest on oszustem a otrzymane udziały natychmiast upłynnił. Gould pozwał lorda w marcu 1873 roku, jednak ten podał nazwiska osób, które reprezentował i został zwolniony za kaucją, a następnie uciekł do Kanady, gdzie przekonał władze, że zarzuty mu postawione były fałszywe.

Jason Jay Gould

Bez wątpienia Jay Gould jest postacią bardzo interesującą oraz osobą, która może dzielić opinię publiczną. Tak było i w jego czasach. Jedni widzieli w nim doskonałego inwestora i spekulanta, który po każdym sztormie wciąż utrzymywał się nad powierzchnią, a inni widzieli w nim uosobienie zgniłego kapitalizmu – spekulanta okradającego zwykłych obywateli i niszczącego amerykański rynek. Pewnie obie strony tej kłótni mają trochę racji, jednak nie można odmówić Jay’owi Gould’owi jednego – skuteczności i determinacji, które pozwalały mu wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Czy były to cechy wrodzone – odziedziczone po rodzinie, czy też szkoła życia jaką zafundował mu zawiedziony nim ojciec – trudno powiedzieć. To nie jest najważniejsze. Ważne, że taki był.

Co ciekawe amerykański biznes kolejowy zrodził wielu wielkich inwestorów, którzy często byli zaprzyjaźnieni z Wall Street. Tak samo jak elita rynku naftowego. Koleje i ropa budowały wielkie amerykańskie fortuny złotego XIX wieku.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Inwestor
Posiada średnio- i długoterminowe nastawienie do inwestowania. Zawiera niewiele transakcji w miesiącu – często jedną lub nawet żadnej – w oczekiwaniu na realizację zakładanego scenariusza rynkowego. Decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie analizy fundamentalnej, natomiast sam moment wejścia i wyjścia z pozycji definiuje z wykorzystaniem narzędzi analizy technicznej. Inwestuje w wartość, nie interesuje go szum rynkowy na niskich interwałach czasowych.