Pozytywne otwarcie nowego miesiąca. FTSE 100 podbiło 1,29%.

London
J2T Trade

Za inwestorami pierwsza sesja nowego miesiąca. Wczoraj, we wtorek 1 listopada główne rynki akcji w Europie zyskiwały. Pozytywne otwarcie miesiąca zaliczył również brytyjski indeks FTSE 100. Inwestorzy przetrawili gorsze dane dla gospodarki. Finalnie we wtorek londyńskie FTSE 100 podbiło 1,29%. Co dokładnie wydarzyło się wczoraj? Przejdźmy do analizy indeksu FTSE 100.

Kontynuacja zysków

We wtorek, 1 listopada indeks FTSE 100 kontynuował generowanie zysków z poprzedniej sesji. Notowania brytyjskiego FTSE podbiły 1,29% w górę. Nowy miesiąc rozpoczął się zatem od stosunkowo mocnego zysku. Poprzednio FTSE 100 taką zmianę ceny odnotowało blisko miesiąc temu, gdyż 4 października.

Spółki na zielono we wtorek

Spółki indeksu FTSE 100 postawiły we wtorek na wzrost. Notowania znacznej większości z nich zaświeciły się na zielono. Indeks do góry pociągnęła spółka Ocado, której akcje skoczyły o 38,57%. Pod względem procentowej zmiany ceny Ocado nie miało sobie równych. Jedynie czternaście spółek z FTSE 100 wykazało stratę. Największą obniżkę zanotowało Rentokil, a notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 4,30%.

Akcje Ocado w górę o blisko 40%

Wyżej wspomnieliśmy o tym, że we wtorek najlepiej wypadła spółka Ocado. Akcje Ocado poszybowały w górę o blisko 40%. Jest to niecodzienny ruch wśród spółek, dlatego warto spojrzeć na to co się dokładnie wydarzyło. Spółka Ocado poinformowała wczoraj, że osiągnęła partnerstwo z południowokoreańskim przedsiębiorstwem. Brytyjska spółka Ocado na mocy nowej współpracy ma stworzyć sieć magazynów, w których znajdować się będą systemy automatycznego składowania i kompletacji.

FP Markets

Zysk netto BP wyniósł 8,2 mld dolarów

Spojrzymy jeszcze na wydarzenia, które dopłynęły wczoraj z innej spółki tworzącej indeks FTSE 100. Mowa o BP, które podało wczoraj swój kwartalny raport. Zysk netto spółki wyniósł 8,2 mld dolarów. Co ciekawe spółka podała, że jej dług netto został zredukowany do 22 mld dolarów.

Wyniki spółki skomentował prezes BP, czyli Bernard Looney. W następujący słowach zauważył: „Nadal koncentrujemy się na pomocy w rozwiązaniu trylematu energetycznego – bezpiecznej, przystępnej cenowo i niskoemisyjnej energii. Dostarczamy ropę i gaz, których świat potrzebuje dzisiaj – a jednocześnie – inwestujemy, aby przyspieszyć transformację energetyczną”.

Spadł optymizm przedsiębiorców

Również wczoraj opublikowany został raport dotyczący wskaźnika PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii. Odczyt wyniósł 46,2 i okazał się niższy od wrześniowego. W raporcie podano, że optymizm przedsiębiorców spadł w październiku do najniższego poziomu od dwóch i pół roku. Zaufanie spadło ze względu na „słaby popyt, obawy przed recesją, presję inflacyjną i rosnącą niepewność”.

Punkt widzenia – wzrost bez cofnięcia

Londyńskie FTSE 100 wykonało wczoraj jakby nie patrzeć silny ruch wzrostowy. Taki uwzględniliśmy we wczorajszej analizie jednak dopiero po cofnięciu. Tym czasem FTSE 100 wykonało wzrost bez cofnięcia. Niemniej jednak indeks zaliczyły wskazywany we wtorek target. Dziś, w środę 2 listopada przed godziną 8 rano rynek oscyluje nieco powyżej 7 200. Na dzisiejszą sesję, wyznaczane na co dzień poziomy uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

FTSE 100 ma szansę do tego, aby kontynuować wzrost w najbliższych godzinach. Tym razem dobrze byłoby zobaczyć taki ruch po potwierdzeniu. Najpierw odbyć by się mogło zejście w okolice poziomu 7 175 (dzisiejsze TFR) celem sprawdzenie zapału kupujących. Dojść może do nadbicia tego poziomu, ze względu na stosunkowo bliskie położenie średniej. Wówczas powrót powyżej ceny 7 175 i re-test od góry dałby perspektywę wzrostu do 7 270.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 02.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Tradycyjne uwzględnimy również inną możliwość. Gdyby na rynku zaczęła dominować podaż, a popyt zostałby stłumiony, warto spojrzeć następująco. Zejście do 7 175 wiązałoby się z pewnym przełamaniem tego zakresu. Jeżeli rynek nie pokazywałby żadnej walki na tym zakresie, cena cofnęłaby nawet do 7 100.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 02.11.2022

Konkluzja

Barometr brytyjskiej gospodarki (FTSE 100) czeka na jutrzejszą decyzję Banku Anglii. Dziś inwestorzy mogą chcieć wynieść jeszcze indeks do góry. Jak wspomnieliśmy wyżej, poziomy na dziś 02.11.2022 uległy zmianie i prezentują się poniżej.

TSR : 7 265

TFR : 7 175

TDP : 7 083

TFS : 6 993

TSS : 6 900

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.