FTSE 100 wyżej na koniec miesiąca. Rynki otwierają listopad.

Inwestor analizujący wykresy
J2T Trade

Ostatnią październikową sesję handlową FTSE 100 zamknął z zyskiem. Indeks FTSE 100 wylądował wyżej na koniec miesiąca o 0,66%. Powiększony został tym samym miesięczny zysk londyńskiego FTSE. Inwestorzy rozpoczną dziś handel w nowym, przedostatnim miesiącu 2022 roku. Rynki otwierają listopad. Co przynieść może pierwsza listopadowa sesja?

Zielone FTSE w poniedziałek

Wczoraj, w poniedziałek 31 października indeks FTSE 100 postawił na wzrost. Zamknięcie sesji pokazało zielone notowania FTSE. Barometr brytyjskiej gospodarki (indeks FTSE 100) wylądował wyżej o 0,66% na koniec miesiąca. Warto zauważyć, że był to trzeci z rzędu poniedziałek zakończony zyskiem.

Akcje spółek głównie zyskiwały

Tradycyjnie przechodzimy do omówienia zachowania spółek tworzących indeks FTSE 100. Podczas ostatniej sesji w październiku najlepiej wypadła finalnie spółka EasyJet. Oznaczyła się ona największą, procentową zmianą ceny jednocześnie przewodząc stronie zyskownej. Akcje spółki EasyJet wzrosły o 6,06%. Warto również zaznaczyć, że akcje spółek indeksu FTSE 100 głównie w poniedziałek zyskiwały. Na czele mniej licznej stratnej stronie stanęła spółka Intertek. Notowania tego przedsiębiorstwa spadły o 2,77%.

Październik na plusie

Zakończył się październik, zatem słów kilka warto o minionym miesiącu powiedzieć. Zacząć warto od tego, że indeks FTSE 100 aż trzy z czterech tygodni handlowych października zakończył zyskiem. Taka sytuacja z kolei przełożyła się na dodatni miesięczny wynik brytyjskiego indeksu. Październik zakończył się na plusie, a dokładnie FTSE 100 wzrosło o 2,91%. Tym samym przerwana została dwutygodniowa stratna passa.

FP Markets

W październiku indeks FTSE 100 utworzył tegoroczne minimum, powracając jednocześnie do poziomów z marca 2021 roku. Również w minionym miesiącu na indeksie odnotowany został spadek obrotów względem września.

Punkt widzenia – FTSE realizuje wzrost

Podczas wczorajszej analizy indeksu FTSE 100 jako główny zakładaliśmy ruch wzrostowy. O takim podejściu pisaliśmy: „Teraz warto będzie zwrócić uwagę na to, czy zakres średniej zostanie utrzymany. Jeżeli tak, warto będzie przypuszczać ruch wzrostowy. Wyjście rynku powyżej 7 080 i pewna stabilizacja na tym zakresie dałyby potencjał przebicia 7 100”.

Faktycznie rynek wykonał najpierw zejście do średniej. Utrzymanie tego zakresu miało determinować ruch wzrostowy. Indeks wyszedł powyżej 7 080 i po dokładnym re-teście (dobrze widać to już z interwału czasowego M30) wykonał impuls wzrostowy. Target osiągnięty został około godziny 16. Rynek kontynuuje wzrost dziś od rana. Przed godziną 6 rano patrzymy na indeks FTSE 100, który oscyluje nieco poniżej 7 150.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś rynek może postawić na wykonanie korekty. Taka polegałaby na dojściu przez rynek w okolice 7 175 (TSR). Wówczas w tych okolicach kontrolę przejęliby sprzedający. Odbijanie się od tego poziomu świadczyłoby z korzyścią dla zejścia. Celem byłby powrót do 7 080.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 01.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast warto jeszcze przypuścić inne rozwiązanie. Na wykresie scenariusza wzrostowego dodaliśmy poziom 7 125 oznaczony przerywaną, zieloną linią. Jest to obszar lokalnego układu. Rynek może cofnąć do tego poziomu i dopiero z niego generować podejście wzrostowe. Utrzymanie okolic 7 125 jest warunkiem koniecznym tego scenariusza. Potencjalnym targetem stałby się poziom 7 220.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 01.11.2022

Konkluzja

Za kilka godzin rozpocznie się sesja europejska w nowym miesiącu. Co pokaże brytyjski indeks we wtorek, 1 listopada? Poziomy nie ulegają dziś zmianie. Rozpisane zostały natomiast poniżej.

TSR : 7 175

TFR : 7 080

TDP : 6 990

TFS : 6 900

TSS : 6 805

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.