Indeksy giełdowe stanowią obecnie jeden z najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych wśród traderów z całego świata. Ich ogromne znaczenie na globalnym rynku kapitałowym wynika głównie z dwóch powodów.
Po pierwsze, indeksy stosuje się jako wyznaczniki koniunktury panującej na rynku. Sygnalizują one również, jaka jest obecnie sytuacja gospodarcza w danym kraju. Na ich podstawie możemy ponadto zaobserwować trend na danej giełdzie – zarówno tymczasowy, jak i w okresie długoterminowym.
Po drugie, oferują one inwestorom, spekulantom i traderom naprawdę wysoki poziom zmienności i oczywiście płynności, dzięki czemu świetnie sprawdzają się one w tradingu intraday czy nawet w przypadku scalpingu. Co więcej, cechują się one dużą dostępnością – można na nich handlować za pomocą takich instrumentów pochodnych jak fundusze ETF, kontrakty futures czy kontrakty CFD, a dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej w przypadku tych ostatnich, taki trading nie wymaga dużego kapitału na start.
Jakie mamy zatem najpopularniejsze wśród traderów indeksy giełdowe na świecie? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od tych obliczanych dla dwóch największych giełd na świecie, czyli amerykańskiego rynku akcji:
S&P 500
Podstawowe informacje
Najistotniejszym amerykańskim indeksem giełdowym, będącym jednocześnie najważniejszym indeksem na świecie, jest S&P 500. To indeks giełdowy zarządzany przez agencję ratingową Standard & Poor’s, w którego skład wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na amerykańskich giełdach New York Stock Exchange i NASDAQ.
Utworzono go w marcu 1957 roku, a swoje historyczne maksimum ustanowił on 4 stycznia 2022 roku. Wyniosło ono 4818 punktów.
Najistotniejsze spółki
Największą wagę w indeksie S&P 500 mają w chwili pisania tego tekstu takie spółki, jak:
- Apple – 6,8%
- Microsoft – 6,1%
- Alphabet (dawniej Google) – 4,1%
- Amazon – 3,1%.
Dow Jones Industrial Average
Podstawowe informacje
Kolejnym bardzo istotnym amerykańskim indeksem jest Dow Jones Industrial Average. Składa się on z 30 największych amerykańskich przedsiębiorstw notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ.
Indeks ten został stworzony przez Charlesa Dowa i statystyka Edwarda Jonesa już 1896 roku. Wtedy jednak liczył tylko 12 spółek – do 30 rozszerzono go w 1928 roku. Historyczne maksimum tego indeksu zostało osiągnięte 5 stycznia 2022 roku. Wyniosło ono 36 952 punkty.
Najistotniejsze spółki
Co ciekawe, wagi w indeksie Dow Jones Industrial Average zależą nie od kapitalizacji spółek, lecz od ich cen. W praktyce więc w chwili pisania tego tekstu największy wpływ na wartość tego indeksu mają takie podmioty, jak:
- UnitedHealth Group – 10,8%
- Goldman Sachs – 6,3%
- Home Depot – 6%
- Microsoft – 5,6%
- McDonald’s – 5,3%
- Amgen – 5,2%.
NASDAQ 100
Podstawowe informacje
Trzeci amerykański indeks, na który z całą pewnością trzeba zwracać baczną uwagę, to NASDAQ 100. Składa się on ze 100 spółek o największej kapitalizacji spoza branży finansowej, notowanych na giełdzie NASDAQ.
Został on uruchomiony 31 stycznia 1985 roku, a jego historyczne maksimum zostało osiągnięte 22 listopada 2021 roku. Wyniosło ono 16 764 punkty.
Najistotniejsze spółki
Największą wagę w indeksie NASDAQ 100 mają w chwili pisania tego tekstu takie spółki, jak:
- Apple – 12,8%
- Microsoft – 11%
- Alphabet (dawniej Google) – 7,8%
- Amazon – 6,4%.
DAX 40
Podstawowe informacje
Indeks DAX (Deutscher Aktienindex) 40, wcześniej znany jako DAX 30, to najpopularniejszy wśród traderów europejski indeks giełdowy. Został uruchomiony 1 lipca 1988 roku i miał być on niemieckim odpowiednikiem amerykańskiego Dow Jones Industrial Average, co oznacza że w jego skład wchodziło 30 spółek o największej kapitalizacji notowanych na Deutsche Börse we Frankfurcie nad Menem. Przeważnie są to światowi liderzy w swoich branżach.
20 września 2021 roku najpopularniejszy indeks giełdowy na Starym Kontynencie, w którego skład wchodzą największe spółki notowane na niemieckim parkiecie – DAX 30, zmienił się w DAX 40. Dlaczego doszło do takiej reformy? Można o tym przeczytać tutaj.
Historyczny szczyt i najistotniejsze spółki
Historyczne maksimum tego indeksu zostało osiągnięte 18 listopada 2021 roku. Wyniosło ono 16 290 punktów. Największą kapitalizację spośród spółek znajdujących się w DAX 40 w chwili pisania tego tekstu posiadają takie podmioty jak:
- Linde
- SAP
- Deutsche Telekom
- Siemens
- Airbus
- Allianz
- Volkswagen.
FTSE 100
Podstawowe informacje
FTSE 100 (Financial Times Stock Exchange), potocznie nazywane “footsie”, to indeks akcji 100 spółek giełdowych o największej kapitalizacji notowanych na London Stock Exchange. Został on uruchomiony w 1984 roku.
Wszystkie spółki giełdowe wchodzące w skład indeksu stanowią łącznie aż 80% całej kapitalizacji londyńskiej giełdy. Historyczne maksimum indeksu FTSE 100 zostało ustanowione 22 maja 2018 roku. Wyniosło ono 7903 punktów.
Najistotniejsze spółki
Największą wagę w indeksie FTSE 100 mają w chwili pisania tego tekstu takie spółki, jak:
- Royal Dutch Shell – 8,1%
- AstraZeneca – 7,9%
- HSBC Bank – 5,4%
- Diageo – 4,5%
- Unilever – 4,4%
- GlaxoSmithKline – 4,1%.
Nikkei 225
Podstawowe informacje
Nikkei 225 to indeks akcji 225 spółek giełdowych o największej kapitalizacji notowanych na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. To najważniejszy indeks giełdowy w Azji. Od 9 lipca 1950 roku jest codziennie wyliczany przez dziennik Nihon Keizai Shimbun. Raz w roku dokonuje się rewizji składu indeksu.
Historyczny szczyt i najistotniejsze spółki
Swoje historyczne maksimum Nikkei 225 osiągnął 29 grudnia 1989 roku. Wyniosło ono 38 957 punktów. Największą wagę w indeksie Nikkei 225 mają w chwili pisania tego tekstu takie spółki, jak:
- Advantest – 1,9%
- Kyocera – 1,9%
- TDK – 1,7%
- Recruit – 1,6%
- Sony – 1,5%
- Olympus – 1,5%.
WIG20
Podstawowe informacje
Na koniec indeks o znikomym znaczeniu dla traderów w ujęciu globalnym, ale bardzo istotny dla inwestorów i spekulantów z naszego kraju. Mowa oczywiście o WIG20, czyli indeksie giełdowym 20 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Uruchomiono go 16 kwietnia 1994 roku. Co bardzo istotne, nie może w nim uczestniczyć więcej niż pięć spółek z jednego sektora. Jego skład jest wyznaczany na podstawie danych w ostatniej sesji w styczniu oraz kwartalnych korekt w kwietniu, lipcu i październiku. Swoje historyczne maksimum WIG20 osiągnął 29 października 2007 roku. Wyniosło ono 3940 punktów.
Najistotniejsze spółki
Największą wagę w indeksie mają w chwili pisania tego tekstu takie spółki, jak:
- PKO Bank Polski – 12,2%
- PKN Orlen – 10,9%
- PZU – 8,8%
- Dino Polska – 8,2%.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!