W bieżącym kwartale doszło do bardzo istotnej zmiany na europejskim rynku giełdowym. Otóż 20 września najpopularniejszy indeks giełdowy na Starym Kontynencie, w którego skład wchodzą największe spółki notowane na niemieckim parkiecie – DAX 30, zmienił się w DAX 40. Dlaczego 10 kolejnych spółek zasiliło ten indeks? Jakie podmioty weszły w takiej sytuacji w jego skład? Co ta zmiana oznacza dla traderów? Przekonamy się poniżej:
Dlaczego indeks DAX 30 zmienił się w DAX 40?
Zacznijmy od odrobiny historii. Indeks DAX 30 powstał w 1988 roku jako niemiecka odpowiedź na indeks Dow Jones Industrial Average w Nowym Jorku – stąd taka liczba spółek. Od początku tworzyło go 30 największych spółek giełdy, nazywanych często elitą korporacyjną w jednej z największych gospodarek świata.
Bezpośrednia przyczyna reformy 
Reforma indeksu jest bezpośrednią odpowiedzią Deutsche Börse – operatora niemieckiej giełdy, spółki stojącej za indeksem – na skandal związany z Wirecard, który dwa lata temu znalazł się w składzie indeksu, a w pierwszej połowie 2020 roku zanotował on gigantyczne spadki. Ich przyczyną była kreatywna księgowość, która nie miała żadnego pokrycia w wynikach firmy.
Ostatecznie spółka ogłosiła upadłość, gdy audytor poinformował, że w bilansie brakuje 1,9 miliarda euro. Pojawiły się nawet pośrednie dowody na to, że te pieniądze nie zostały stracone, ale… nigdy nie istniały. 5 czerwca 2020 roku do siedziby spółki weszła policja i zabezpieczyła dowody mówiące o tym, że wspomniane wcześniej 1,9 miliarda euro to rzeczywiście jedynie zapis księgowy. Z indeksu DAX 30 spółka Wirecard została ostatecznie usunięta 19 sierpnia.
Był to jeden z największych skandali współczesnego sektora finansowego. W efekcie skompromitowała nie tylko giełdę, ale i niemiecki rząd. Spowodowało to nadszarpnięcie reputacji tego kraju, jako miejsca bezpiecznych inwestycji.
Nowe reguły
Nowe reguły są znacznie bardziej restrykcyjne, co powinno być korzystne dla indeksu DAX i zapobiegać podobnym sytuacjom. Jest on teraz obliczany na nowych zasadach. Przede wszystkim, by się do niego dostać i stać się częścią “nowej elity”, będzie trzeba przekroczyć wcześniej ustalony próg rentowności. Każda firma musi generować zyski – konkretnie na podstawie wskaźnika EBITDA – i to obliczane w okresie dwóch poprzednich lat obrotowych.
Ponadto, spółki z indeksu DAX są już kontrolowane. Jeśli po 30-dniowym ostrzeżeniu nie zmienią swojego postępowania oraz nie opublikują zweryfikowanych rocznych i kwartalnych raportów, będą wykluczane z indeksu. Dla porównania – Wirecard nie zrobił tego nigdy.
Kolejne kryterium dotyczy wolumenu obrotu. Od września jest on liczony w inny sposób. Wskaźnikiem stała się tak zwana płynność minimalna. Zgodnie z nową metodologią, spółka musi uzyskać obrót z ostatnich 12 miesięcy albo w wysokości co najmniej 1 miliarda euro, albo na poziomie 20% swojej kapitalizacji.
Zmienił się również MDAX
Co więcej, doszło również do wyraźnych zmian w innym ważnym indeksie – MDAX. Dziś indeks przedsiębiorstw o średniej kapitalizacji obejmuje tylko 50 firm zamiast 60 jak miała to miejsce obecnie. 10 firm, które przeszły do DAX 40, reprezentowało prawie połowę kapitalizacji rynkowej MDAX.
Indeks DAX 40 z punktu widzenia traderów 
Ostatecznie rozszerzenie indeksu DAX o 10 nowych przedsiębiorstw zwiększyło kapitalizację indeksu o około 350 miliardów euro i pozwoliło na lepszą dywersyfikację oraz spowodowało, że indeks lepiej odzwierciedla sytuację oraz zmiany zachodzące w niemieckiej gospodarce, uwzględniając również zupełnie nowe branże. Szczególny nacisk został tu położony na sektor technologiczny. Taka dywersyfikacja pozwala również ograniczyć problem wpływu pojedynczych gigantów na zmienność całego indeksu, co ma pozytywne znaczenie dla parametrów zmienności.
Z punktu widzenia traderów, szersze spektrum branż nie tylko pozwala – przynajmniej w teorii – na skuteczniejsze rozłożenie ryzyka, ale wymaga także zapoznania się z nowymi obszarami z zakresu inwestycji oraz zgłębienia nowych informacji na temat sektorów gospodarki, których wcześniej nie uwzględniali oni w swoim portfelu oraz decyzjach inwestycyjnych.
W kontekście nadzoru i wymogów, nowe regulacje pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo spółek oraz inwestorów, co przekłada się jednocześnie na wzrost zaufania rynkowego oraz minimalizację ryzyk związanych z przekrętami finansowymi, jak miało to miejsce w przypadku Wirecard. Z drugiej strony bardziej restrykcyjne wymogi wejścia stanowią bardzo dużą barierę dla młodych obiecujących firm.
DAX 40 – spółki
Spółki, które znajdowały się w DAX 30
Poniżej znajduje się lista 30 spółek, które tworzyły skład indeksu DAX 30 do 20 września, przed jego powiększeniem:
- Adidas – gigant branży odzieży sportowej
- Allianz – spółka ubezpieczeniowa działająca na całym świecie
- BASF – największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie
- Bayer – gigant branży farmaceutycznej
- Beiersdorf – koncern kosmetyczny, właściciel m.in. marki Nivea
- BMW – legendarny producent samochodów
- Continental – producent opon
- Covestro – koncern branży chemicznej
- Daimler – producent samochodów, właściciel m.in marki Mercedes-Benz
- Delivery Hero – spółka zajmująca się dostarczaniem jedzenia zamawianego online
- Deutsche Bank – międzynarodowy bank działający na całym świecie
- Deutsche Börse – spółka zarządzająca giełdą we Frankfurcie nad Menem
- Deutsche Post – największy koncern logistyczny na świecie
- Deutsche Telekom – największe przedsiębiorstwo telekomunikacyjne w UE
- E.ON – spółka energetyczna
- Fresenius Medical Care – wiodący na świecie dostawca usług dializacyjnych
- Fresenius SE – przedsiębiorstwo usług medycznych
- Heidelbergcement – producent materiałów budowlanych
- Henkel – koncern chemiczny
- Infineon – producent podzespołów elektronicznych
- Linde – międzynarodowy producent gazów technicznych
- Merck – najstarsze przedsiębiorstwo chemiczne i farmaceutyczne na świecie
- MTU Aero Engines – producent silników lotniczych
- Münchener Rück – największy na świecie reasekurator
- RWE – spółka energetyczna
- SAP – przedsiębiorstwo informatyczne
- Siemens – międzynarodowy koncern wielobranżowy
- Siemens Energy – spółka energetyczna
- Volkswagen – koncern motoryzacyjny
- Vonovia – spółka z branży nieruchomości.
Nowe spółki w indeksie
20 września bieżącego roku w skład indeksu weszło 10 kolejnych spółek:
- Airbus – drugi największy na świecie producent samolotów
- Brenntag – koncern chemiczny zajmujący się dystrybucją surowców i usług dla przemysłu
- HelloFresh – dostawca diet pudełkowych
- Porsche SE – producent ekskluzywnych samochodów
- Puma – producent odzieży, obuwia i artykułów sportowych
- Qiagen – producent próbek i oznaczeń do diagnostyki molekularnej i testów farmaceutycznych
- Sartorius – spółka biotechnologiczna Life Science
- Siemens Healthineers – spółka medyczno-informatyczna, wytwarzająca produkty do diagnostyki klinicznej
- Symrise – spółka chemiczna, produkuje syntetyczne aromaty i składniki do produkcji artykułów spożywczych
- Zalando – sklep internetowy, sprzedający głównie odzież i obuwie.
Najwięksi giganci indeksu DAX 40 
Największy udział w indeksie DAX 40 ma aktualnie SAP – wynosi on 9,1%. Na kolejnych miejscach plasują się Linde – 8,4%, Siemens – 7%, Daimler – 5,4% oraz Airbus – 5,2%. Waga każdej z pozostałych spółek w indeksie DAX 40 wynosi aktualnie mniej niż 5%.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!