Poprawa zaufania konsumentów. Dalej negatywnie na S&P 500.

89
J2T Trade

Zaufanie konsumentów w Stanach Zjednoczonych wzrosło we wrześniu. Indeks S&P 500 nie poszedł jednak wraz za dobrymi danymi. Kolejny raz notowania indeksu zakończyły dzień negatywnie. Rynki akcyjne handlują już podczas środowej sesji. Inwestorzy są na półmetku ostatniego tygodnia handlowego września.

Wall Street znów niżej

Główne indeksy z Wall Street zakończyły wtorkową sesję handlową przeważnie niżej. Kolejny raz swoje notowania obniżyły indeksy giełdowe S&P 500 i Dow Jones 30. Odpowiednio lądując wczoraj niżej o: 0,21% i 0,43%. Warto podkreślić, że dla obu wymienionych indeksów była to szósta z rzędu sesja zakończona stratą.

Akcje wybierają spadki

Minęła kolejna sesja i kolejny raz większość akcji wybrała spadek. Ponownie indeks S&P 500 zdominowały pod względem liczebnym stratne składowe. Na czele spadkowych komponentów stanęło przedsiębiorstwo Digital, którego akcje spadły o 3,98%. Po przeciwnej stronie odnotowano najwyższą procentową zmianę ceny. Spółka CF Industries zakończyła wtorek, 28 września z zyskiem rzędu 6,10%.

Drugi miesiąc poprawy z rzędu

Zaufanie konsumentów w Stanach Zjednoczonych nadal poprawiało się we wrześniu w porównaniu do sierpnia. Jak ujawnił raport opublikowany przez Conference Board, odczyt wskaźnika wyniósł 108,0. Zaufanie konsumentów poprawiło się drugi miesiąc z rzędu, a wrześniowy odczyt pobił również oczekiwania analityków. Poprawa zaufania w kolejnym miesiącu wspierana była szczególnie miejsca pracy, płace i spadające ceny gazu.

FP Markets

Spadek zamówień środków trwałych

Liczba zamówień na dobra trwałe w Stanach Zjednoczonych spadła o 0,2% miesiąc do miesiąca. Amerykańskie Census Bureau podało, że odczyt wylądował na poziomie 272,7 mld dolarów. Największy wpływ na spadek wskaźnika miała malejąca ilość nowych zamówień na sprzęt transportowy. W tym dziale spadek wyniósł 1,1%.

Punkt widzenia – średnia oporem dla rynku

W analizie indeksu na wtorkową sesję omówiliśmy również scenariusz spadkowy. Pisaliśmy o potencjalnym spadku następująco: „Spadek natomiast dziś można uzależnić od zachowania sił rynkowych na zakresie średniej kroczącej SMA 88. Rynek może dziś przetestować średnią w okolicach 3 730. Wówczas ta stanie się dla rynku oporem i zepchnie go do niższych zakresów. Powrót do ostatnich dołków wchodzi w grę”.

Faktycznie rynek podjął się przetestowania zakresu średniej kroczącej, jednak na nieco niższym obszarze, gdyż w okolicach ceny 3 720. Indeks S&P 500 zszedł wczoraj finalnie w okolice 3 620. Dziś od rana jednak dalej trwa przecena i rynek bliski był odnotowania swojej obecności poniżej 3 600.

Scenariusz główny – spadkowy

Kontynuacja zejścia wydaje się dziś najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem. Jednak dobrze byłoby, żeby raz jeszcze średnia krocząca SMA 88 utwierdziła inwestorów o swoim przeznaczeniu. Podbicie zatem do zakresu średniej jest możliwe, a siła podażowa kolejny raz będzie mogła pokazać swoją dominację. Potencjalnym targetem w tym schemacie będzie 3 600.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 28.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Ruch wzrostowy natomiast wyglądać może następująco. Jeżeli cena postanowi utrzymać się na zakresie poziomu TFS, stanowić będzie to podstawę do odbicia. Wówczas każdorazowy re-test od góry wspomnianego poziomu przekładać się będzie na skok indeksu do 3 700.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 28.09.2022

Konkluzja

Negatywny sentyment na amerykańskich rynkach akcji jest podtrzymywany. Obawy uczestników rynkowych są obecne. Dziś warto będzie zwrócić uwagę na to, jak zachowa się cena wobec okolic poziomu 3 640 i zakresu średniej kroczącej SMA 88. Poniżej prezentują się poziomy na dzień 28.09.2022.

TSR : 3 777

TFR : 3 730

TDP : 3 684

TFS : 3 638

TSS : 3 590

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.