W ostatnich latach najpopularniejszym sektorem wśród inwestorów Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie są spółki gamingowe i to z wyraźną przewagą. Bezapelacyjnym liderem jeśli chodzi o polski game dev jest oczywiście CD Projekt. Jednak już nie tylko ten gigant stanowi elitę GPW. Kapitalizacja kolejnych trzech spółek produkujących gry komputerowe również rośnie w zawrotnym tempie, a kilka następnych również stara się ścigać czołówkę.
Należy więc uczciwie przyznać, że ten rynek w Polsce budzi podziw, a dostarczane przez niego produkty cieszą się uznaniem na całym świecie. W artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym spółkom z tego sektora. Spróbujemy również zrozumieć, dlaczego osiągnęły takie sukcesy i zastanowimy się jaka czeka ich przyszłość.
Polski game dev – CD Projekt
Zacznijmy od lidera, czyli CD Projekt. To polska spółka założona w Warszawie zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo. Powstała w 1994 roku i przez wiele lat zajmowała się produkcją i sprzedażą gier. Studio CD Projekt Red zajmujące się ich tworzeniem zostało utworzone w 2002.
Jej najbardziej znanym produktem jest oczywiście trylogia gier Wiedźmin opartej na serii powieści Andrzeja Sapkowskiego o tym samym tytule. Pierwsza część wyszła w 2007 roku i szybko stała się najczęściej kupowaną grą w Polsce. Z kolei rok później firma powołała do życia serwis GOG.com, który stał się jej platformą cyfrowej dystrybucji. W 2010 nastąpiła fuzja firmy CD Projekt z notowaną na giełdzie spółką Optimus. Rok później jej nazwa została zmieniona, najpierw na CD Projekt Red, a później już na aktualną – CD Projekt.
W 2011 ukazała się również druga część Wiedźmina: Zabójcy królów. Gra błyskawicznie zdobyła uznanie światowych mediów a po dwunastu miesiącach od premiery sprzedaż przekroczyła 1,7 miliona sztuk.
Ostatnia część trylogii – Wiedźmin 3: Dziki Gon ukazała się w 2015 roku na komputery oraz konsole PlayStation 4 i Xbox One. Jej produkcja kosztowała około 306 milionów złotych. Była to najgłośniejsza medialnie gra w 2015. Zdobyła łącznie ponad 800 nagród i 250 tytułów gry roku. W rankingu serwisu Metacritic plasuje się ona w pierwszej dwudziestce najwyżej ocenianych gier wszech czasów na PC oraz dziesiątce na konsole. W pierwszych sześciu tygodniach od premiery sprzedał się w 6 milionach sztuk.
Od 2012 roku CD Projekt pracuje nad swoją kolejną grą, największą jaką do tej pory tworzył. Nosi ona nazwę Cyberpunk 2077 i ma ukazać się 17 września bieżącego roku.
A jak kształtował się kurs spółki na giełdzie? W czasie fuzji kurs akcji spółki oscylował w granicach 1,33 PLN. Obecnie wynosi około 360 złotych, więc bezdyskusyjnie okazała się najlepszą inwestycją na polskim rynku ostatniej dekady. Natomiast kapitalizacja sięga rekordowych 35 miliardów PLN, dając tym samym przedsiębiorstwu pozycję największej spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W kwietniu odebrała ten tytuł poprzedniemu liderowi, którym był PKO Bank Polski.
Jeśli chodzi o kapitalizację spółek gamingowych w całej Europie, CD Projekt ustępuje tylko francuskiemu Ubisoftowi. Jednak, jeśli długo wyczekiwana premiera gry Cyberpunk 2077 okaże się sukcesem, przedsiębiorstwo prawdopodobnie znów zacznie gwałtownie generować ogromne zyski.
Polski game dev – Ten Square Games
Drugą największą spółką gamingową notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest Ten Square Games. To polska spółka zajmująca się produkcją oraz wydawaniem gier mobilnych i przeglądarkowych. Została założona w 2011 roku przez twórców niegdyś najpopularniejszego portalu społecznościowego w Polsce – Nasza Klasa. Jej siedziba mieści się we Wrocławiu.
Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółka zadebiutowała 11 kwietnia 2018 roku, tak więc jest stosunkowo młoda. Ten Square Games wydało już ponad 250 tytułów, a liczba ich pobrań przekroczyła 280 milionów. Specjalizuje się głównie w grach sportowo-symulacyjnych.
Pierwszy kurs akcji spółki wynosił 52,20 PLN, a jej kapitalizacja w momencie wejścia na giełdę 350 milionów złotych. W tej chwili cena oscyluje w granicach 453 PLN, a kapitalizacja wynosi około 3,3 miliarda złotych.
PlayWay
Trzecią co do wielkości notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych spółką tworzącą polski game dev jest PlayWay. To polski producent gier komputerowych. Powstał w 2011 roku, a jego siedziba mieści się w Warszawie. Na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych zadebiutował w 2016 roku.
Firma zajmuje się głównie wydawaniem nisko- i średniobudżetowych tytułów w ramach spółki oraz jej spółek zależnych. Pod jej skrzydłami znajduje się aż kilkadziesiąt rozmaitych zespołów deweloperskich reprezentujących różne gatunki gier wideo. Celem takiej dywersyfikacji jest uniezależnienie się od sukcesu i porażki którejkolwiek z gier, a zamiast tego budować stały, przemyślany model biznesowy.
W poprzednich latach PlayWay wypłacał swoim akcjonariuszom dywidendy, za każdym razem miało to miejsce w czerwcu. Przedsiębiorstwo wyjątkowo dba o marketing i kontrolę jakości, bardzo często bywa również rekomendowaną spółką dla inwestorów przez różnorakie portale branżowe.
W październiku 2016 roku, spółka zadebiutowała na giełdzie z kursem akcji 51,70 PLN. Obecnie oscyluje on już w granicach 527 złotych, a kapitalizacja wynosi ponad 2,8 miliarda PLN.
Polski game dev – 11 bit studios
Czwartą największą spółką stanowiącą polski game dev i notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest 11 bit studios. Jest to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją, wydawaniem oraz dystrybucją gier wideo. Zostało założone w grudniu 2009 roku w znacznej części przez byłych pracowników rozwiązanego Metropolis Software. Jego siedziba mieści się w Warszawie.
W październiku 2010 spółka zadebiutowała na alternatywnym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych – NewConnect. 6 miesięcy później została wydana jej pierwsza gra – Anomaly: Warzone Earth. Była to gra strategiczna typu tower defense. Została pozytywnie odebrana przez krytyków. Od grudnia 2015 roku akcje spółki są przedmiotem obrotu już na głównym parkiecie GPW.
Z kolei w kwietniu 2018 ukazała się największa produkcja przedsiębiorstwa. Nosi nazwę Frostpunk, koszt tworzenia jej oraz promocji wyniósł łącznie ponad 10 milionów złotych. Jednak spotkała się ona z przychylnym przyjęciem przez krytyków, a w ciągu pierwszych trzech dni od premiery sprzedało się 250 tysięcy kopii gry, dzięki czemu przychody znacznie przekroczyły wcześniej poniesione wydatki. Tytuł otrzymał nawet kilka nagród gry roku 2018. Obecnie studio pracuje nad kolejnym ambitnym tytułem, który na tym etapie nosi roboczą nazwę Projekt 8.
Spółka pojawiła się na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych z kursem akcji 68,10 PLN. W tej chwili wynosi on 465 złotych, a kapitalizacja niemal miliard PLN.
CI Games
CI Games jest kolejną istotną spółką tworzącą polski game dev. To polskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją, wydawaniem oraz dystrybucją gier komputerowych. Powstało w 2002 roku, a jego siedziba mieści się w Warszawie.
Firma zasłynęła serią gier Sniper: Ghost Warrior, której pierwsza część, wydana w 2010 roku, sprzedała się w liczbie niemal 4 milionów egzemplarzy. Jest również najstarszą polską spółką gamingową notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, zadebiutowała już w 2007 roku.
Niestety na parkiecie GPW radzi sobie znacznie gorzej niż konkurenci, a jej kurs od lat znajduje się w fazie Bessy. Obecna cena akcji wynosi około 0,693 PLN, a w 2011 roku jej szczytowa wartość była pięciokrotnie wyższa. Kapitalizacja spółki wynosi około 111 milionów złotych.
Polski game dev – indeks WIG.GAMES
Przejdźmy teraz do specjalnego indeksu, w którego skład wchodzą te spółki gamingowe. W marcu ubiegłego roku warszawska Giełda Papierów Wartościowych wprowadziła długo wyczekiwany przez inwestorów indeks WIG.GAMES. Jest on świetnym narzędziem do śledzenia koniunktury w niesamowicie rozwijającym się polskim segmencie gamingowym.
W jego skład wchodzi dokładnie pięć wyżej opisywanych spółek. Oczywiście ich udziały w nim są różne. Oto ile wynoszą w tej chwili:
- CD Projekt – 37,1%
- Ten Square Games – 32,8%
- 11 bit studios – 18,3%
- PlayWay – 10,4%
- CI Games – 1,4%
18 marca 2019 roku, czyli w dzień kiedy rozpoczęła się publikacja indeksu, jego kurs otwarcia wyniósł 12 606,99. Kurs zamknięcia dzisiejszej sesji wyniósł już 27 416,93. 117,5% zysku w niecałe 14 miesięcy, to doskonale ukazuje potencjał rozwoju i perspektywy tej branży. Dla porównania indeks WIG20 w tym samym czasie stracił 32%.
Czy warto śledzić spółki polskiego gamedevu?
Absolutnie tak! Zaprezentowane dane potwierdzają tezę, że spółki gamingowe są obecnie bezdyskusyjnie najgorętszym sektorem wśród inwestorów warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
W obecnej sytuacji na całym świecie popularność gier komputerowych może jedynie rosnąć, a spółki dalej będą się rozwijać. Branża gier mobilnych również każdego miesiąca odkrywa nowe możliwości. W zasadzie oszacowanie potencjału tych dobrze prosperujących na polskim rynku spółek wydaje się w tym momencie nierealne, granice może wyznaczać jedynie nasza wyobraźnia. Świetnie ukazuje to przykład CD Projekt.
Poza tym, to właśnie wydarzenie związane z tym gigantem europejskiego gamedevu będzie miało kluczowe znaczenie dla tego sektora u nas w kraju. Mowa tu oczywiście o premierze Cyberpunk 2077. Jeśli okaże się ona sukcesem na miarę ostatniej części Wiedźmina, wszystkie systematycznie się rozwijające polskie spółki gamingowe mogą gwałtownie zyskać, ponieważ w oczach inwestorów staną się nagle niewiarygodnie atrakcyjne. Warto więc bacznie śledzić polski game dev o obserwować śledzić kurs indeksu WIG.GAMES.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!