Podwyżka stóp nieunikniona? Dow Jones 30 zwyżkuje 0,60%. 

Fed
J2T Trade

Dow Jones zakończył środowa sesję z zyskiem. Indeks Dow Jones zwyżkował o 0,60%. Wczoraj opublikowano raport z posiedzenia FOMC. Zdaje się, że podwyżka stóp procentowych w czerwcu jest nieunikniona. Co czeka indeks w czwartek?

Seria zielonych sesji

Środowa sesja była już 4 z rzędu dla indeksu Dow Jones 30, która zakończyła się „na zielono”. Najstarszy amerykański indeks giełdowy zyskał wczoraj 0,60%. Przekłada się to na wzrost rzędu blisko 200 punktów. W obecnym tygodniu handlowym Dow Jones 30 zyskał już łącznie 2,66%. Czy rynek zakończy dzisiejszą sesję również wzrostowo? 

Zyskowne spółki

Podczas wczorajszej sesji największą zmienność odnotowała spółka American Express. Zwiększyła ona kurs swoich notowań o 3,14%. Jedynie 6 spółek zakończyło wczorajszą sesję ze spadkiem. 

Posiedzenie FOMC 

Rezerwa Federalne opublikowała wczoraj raport z ostatniego posiedzenia FOMC. Jak się okazuje główni członkowie FED opowiadają się za podwyżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych na najbliższych posiedzeniach w czerwcu i lipcu. Rynek pozytywnie zareagował na wczorajsze przemówienie dotyczące podsumowania wczorajszego protokołu. 

FP Markets

PKB w USA

Dziś w godzinach pre-marketu zostanie podana informacja dotycząca zmiany PKB za pierwszy kwartał bieżącego roku. Będą to dane wstępne, jednak są one również ważne. Według analityków zmiana PKB polepszy się względem poprzedniej wartości. Biuro statystyczne z USA poda jednocześnie informację dotyczącą deflatora PKB. 

Czwartkowe dane 

Jak to zazwyczaj w czwartki bywa, również i dziś zostanie opublikowana liczba zadeklarowanych wstępnie bezrobotnych. W ostatnich tygodniach liczba złożonych nowych wniosków stale rośnie. Finansiści spodziewają się, że dzisiejszy odczyt będzie lepszy od poprzednich. 

Punkt widzenia – nowe poziomy! 

Wczoraj indeks Dow Jones 30 podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Scenariusz wzrostowy był przewidywany we wczorajszej analizie indeksu jako główny. Kluczowym założeniem wczoraj było: „niewybijanie poziomu ceny TDP, czyli 31 664”. Rynek faktycznie szedł wczoraj do niższych poziomów, ale trochę zabrakło do poziomu TDP. Rynek miał generować impulsy wzrostowe po zejściu. Tak też się stało i rynek z nawiązką zaliczył wskazywany wczoraj target. 

W końcu indeks Dow Jones 30 pozwala na zmianę poziomów, które wyznaczam na każdą z sesji. Obecnie rynek znajduje się powyżej nowego poziomu TFR. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze. 

Scenariusz główny – spadkowy 

Pomimo podwyższenia poziomów na dzisiejszą sesję zakładam, że rynek wykona ruch spadkowy. Przed sesją amerykańską rynek może zejść poniżej poziomu TFR. Następnie w godzinach wejścia USA rynek może podbić do zakresu TFR – 32 066, tworząc na tym zakresie opór. Poziom TFR jest niewybijany, jeżeli scenariusz ma się wypełnić. W przypadku realizacji rynek ma szanse zejść do zakresu ceny 31 800. 

Wykres DJ30 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 26.05.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy 

Gdyby rynek najpierw zszedł poniżej poziomu TFR (tak jak w scenariuszu głównym), może zebrać siłę popytową na zakresie ceny 32 000. Dla scenariusza wzrostowego Tam może zostać zainicjowany ruch wzrostowy, który docelowo może osiągnąć cenę poziomu 32 300. 

Wykres DJ30 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 26.05.2022

Konkluzja 

Na dzisiejszą sesję przygotowane zostały dwa scenariusze. Zakładam realizację scenariusza spadkowego na dzisiejszą sesję. Kluczowe będzie jednak obserwowanie rynku podczas sesji, żeby zweryfikować jak rynek zachowa się na podanych poziomach w założeniach. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 32 318

TFR : 32 066

TDP : 31 813

TFS : 31 564

TSS : 31 319

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.