Mieszane nastroje na Wall Street. Dow Jones 30 zyskuje 0,16%.

171
J2T Trade

Jako jedyny z głównych amerykańskich indeksów giełdowych Dow Jones 30 odnotował wczoraj zysk. Wczorajsza sesja pokazała mieszane nastroje na Wall Street. Dow Jones 30 zamknął sesję ze wzrostem rzędu 0,16%.

Dow Jones z wyróżnieniem

Wczorajszą sesję najstarszy spośród głównych indeksów giełdowych w USA zakończył zwyżką notowań. Jest to już 3 z rzędu sesja wzrostowa dla indeksu Dow Jones 30. Co ciekawe Dow Jones 30 zamknął więcej sesji w maju ze wzrostem notowań. Nie można tego powiedzieć natomiast o pozostałych dwóch indeksach: S&P 500 i Nasdaq 100.

Niewielka zmiana ceny

Amerykański indeks Dow Jones 30 chodź wyróżnia się na tle innych indeksów liczbą wzrostowych sesji, nie można tego powiedzieć o zmienności. Podobnie jak indeks S&P 500 również Dow Jones 30 zakończył w maju już 9 sesji ze zmiennością poniżej 1%. Rynek co prawda swoimi ruchami pokonuje spore zasięgi. Zmienność końcowa jednak nie należy do najwyższych.

We wtorek indeks Dow Jones zyskał jedyne 0,16%. Przekłada się to na podwyższenie kursu notowań o blisko 50 punktów. Niewielką zmiennością wykazały się wczoraj również spółki wchodzące w skład indeksu. Najsilniejszą ze spółek było McDonald’s, które zyskało 2,74%. Największą zmiennością odznaczyła się wczoraj spółka Walt Disney. Przedsiębiorstwo straciło wczoraj ponad 4%.

FP Markets

Wynik zamówień środków trwałych

Dziś w godzinach pre-marketu zostanie opublikowana wartość zmiany wskaźnika bazowych zamówień środków trwałych w kwietniu. Analitycy szacują, że zmiana ilości zamówień względem okresu bazowego wyniesie 0,6%. Inwestorzy będą przyglądać się wynikowi tego wskaźnika. Wyższy odczyt od prognozy jest korzystny dla dolara. W konsekwencji dzisiejsza informacja może wpłynąć również na zachowanie rynku.

Protokół FOMC

W godzinach wieczornych zostanie opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, czyli FOMC. Jest to jeden z komitetów działający w ramach instytucji Rezerwy Federalnej. Przed publikacją protokołu ma dojść do przemówienia Lael Brainard, czyli wiceprzewodniczącej Rezerwy Federalnej.

Punkt widzenia – poziom 32 000 osiągnięty

Podczas wczorajszej analizy indeksu Dow Jones 30 zostały przedstawione dwa scenariusze. Rynek podjął się częściowej realizacji scenariusza wzrostowego. Przybliżę całą sytuację. Wczoraj jako scenariusz poboczny został przedstawiony możliwy ruch wzrostowy. Jednak w sekcji „Konkluzja” zwróciłem uwagę, że to założenia są najważniejsze. Dla scenariusza wzrostowego kluczowym było utrzymanie poziomu 31 500. Patrząc z nieco niższego interwału czasowego, można zobaczyć, że rynek faktycznie nadbił ten poziom, jednak szybko powrócił powyżej poziomu 31 500. Ponadto scenariusz wzrostowy zakładał: „pierwszym ruchem będzie zejście do zakresu właśnie średniej kroczącej SMA 88. Na zakresie średniej może odbyć się jej re-test od góry. W takim przypadku może to spotęgować ruch wzrostowy”. Tak też się stało, a ustalony wczoraj target na poziom  32 000 został zaliczony.

Obecnie indeks Dow Jones 30 znajduje się poniżej poziomu TFR. Na dzisiejszą sesję zostały przygotowane dwa scenariusze. Wyznaczane na co dzień poziomy nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dla indeksu Dow Jones 30 przybliżę szerzej scenariusz wzrostowy. Dzieje się tak, ponieważ jest to jedyny z głównych amerykańskich indeksów, który rozpoczął budowę wzrostowej struktury. Ruch wzrostowy może dziś wyglądać w następujący sposób. Może wydarzyć się tak, że sesja amerykańska otworzy się znacznym wzrostem. Wówczas po wykonaniu re-testu poziomu TFR od góry, może być generowany impuls wzrostowy z celem na 32 200.

Jednak ostatnimi czasy rynek niechętnie otwiera się wzrostowo. Zakładam zatem, że pierwszy ruch będzie spadkowy. Kluczowym założeniem na dziś jest niewybijanie poziomu ceny TDP, czyli 31 664. Rynek po zejściu do tego poziomu może go jedynie nadbijać. Z tego okolic poziomu TDP może zostać wygenerowany impuls wzrostowy do zakresu ceny 32 100.

Wykres DJ30 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Dow Jones 30 25.05.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak należy również przyjąć założenia dla ruchu spadkowego. W takim przypadku dobrze byłoby, gdyby rynek w pierwszym ruchu podszedł i nadbił poziom TFR. Wówczas mógłby zostać zbudowany schemat tzw. niższego szczytu. W okolicach ceny TFR może pojawić się siła podażowa, która zepchnie rynek. Celem będzie wówczas 31 664 bądź niższe rejony.

Wykres DJ30 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Dow Jones 30 25.05.2022

Konkluzja

Na dzisiejszą sesję przygotowane zostały powyższe scenariusze. Zakładam realizację scenariusza wzrostowego na dzisiejszą sesję. Kluczowe będzie jednak obserwowanie rynku podczas sesji, żeby zweryfikować, które z założeń jest respektowane przez rynek. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 32 169

TFR : 31 917

TDP : 31 664

TFS : 31 415

TSS : 31 170

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.