Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem spektakularnych wzrostów. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ostatnie pięć sesji z łącznym zyskiem rzędu 4,1%. Co więcej, podczas środowej sesji osiągnął on nowe tegoroczne maksimum.
Nie zmienia to faktu, iż w tym tygodniu można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
LPP w silnym trendzie wzrostowym
Miano najsilniejszej spółki ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, niespodziewanie należy do LPP.
Co ciekawe, zwyżka akcji tej polskiej grupy modowej nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaka jest zatem przyczyna tego spektakularnego wzrostu? W pierwszej kolejności warto zauważyć, że już od drugiej połowy października akcje LPP znajdują się w silnym trendzie wzrostowym.
W omawianym okresie analitycy zaczęli zwracać uwagę, że warunki działania dla polskich spółek z branży odzieżowej znacznie się poprawiły na skutek takich czynników, jak: umocnienie złotego wobec głównych światowych walut, spadek cen frachtów z Chin czy wzrost wynagrodzeń w Polsce w ujęciu realnym (po uwzględnieniu inflacji).
W efekcie, Sylwia Jaśkiewicz, analityczka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, w raporcie z 29 października, dokonała podwyższenia prognozy wyceny akcji w horyzoncie 12-miesięcznym, ustalając ją na poziomie 18 105 złotych, w porównaniu do wcześniejszych 15 191 PLN.
W swoim raporcie, analityczka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska podkreśliła, że “spółka jest skoncentrowana na poprawie rentowności, czego efekty powinny być widoczne w drugiej połowie roku obrotowego 2023/2024″.
W efekcie, biorąc pod uwagę fakt, że omawiano raport analityczny wydany przy kursie akcji LPP rzędu 12 810 złotych, inwestorzy dostrzegli tutaj okazję rynkową. Ostatnie tygodnie w przypadku papierów wartościowych tej grupy modowej przebiegły pod dyktando strony popytowej.
Konkretnie rzecz biorąc, okazuje się, że spółka notuje obecnie serię sześciu wzrostowych tygodni z rzędu. W ciągu minionych pięciu dni handlowych akcje LPP zyskały zaś łącznie aż 9,32%. Co więcej, okazuje się, że w czwartek ich kurs osiągnął najwyższą wartość od 21 lutego 2022 roku.
Akcje KGHM mocno w górę z powodu wzrostów na rynku miedzi i srebra
Powody do zadowolenia w tym tygodniu mają także akcjonariusze spółki KGHM Polska Miedź. Jakie są przyczyny rajdu wzrostowego tej wydobywczej spółki Skarbu Państwa?
Przede wszystkim należy pamiętać, że cena papierów wartościowych grupy KGHM jest w dużym stopniu skorelowana z kursem miedzi, gdyż ta spółka Skarbu Państwa jest jej siódmym największym producentem na świecie. A w tym tygodniu metal ten podrożał o ponad 3,5%.
Warto również wiedzieć, że KGHM Polska Miedź jest także drugim największym globalnym wytwórcą srebra. A w ciągu ostatnich pięciu dni handlowych kurs tego metalu szlachetnego podrożał o ponad 6,5%, co z całą pewnością również wsparło zwyżkę akcji tej spółki wydobywczej.
Wyniki kwartalne KGHM zgodne z oczekiwaniami analityków
Warto również dodać, że w środę, po zakończeniu sesji, KGHM Polska Miedź opublikował swoje wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 roku. Okazało się, że przychody spółki w tym okresie wyniosły 7,891 miliarda złotych.
Wartość ta była wyższa od przychodów odnotowanych w trzecim kwartale ubiegłego roku o 1,6%. Ponadto, analitycy spodziewali się nieznacznie niższego wyniku, prognozowali oni, że przychody sięgną 7,776 miliarda PLN.
Skorygowany zysk EBITDA grupy KGHM w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł zaś 1,173 miliarda złotych, co oznacza spadek rok do roku o 29%. Co gorsza, analitycy oczekiwali, że zysk EBITDA ukształtuje się na poziomie 1,183 miliarda PLN.
W oficjalnym komunikacie grupy KGHM napisano, że zmniejszenie skorygowanej EBITDA w porównaniu do 9 miesięcy poprzedniego roku spowodowane było przede wszystkim mniej korzystnym kursem walutowym i spadkiem notowań miedzi przy jednoczesnej presji kosztowej.
Można stwierdzić, że wyniki kwartalne grupy KGHM były mniej więcej zgodne z rynkowym konsensusem. Nie zmienia to faktu, że akcje spółki, zarówno w czwartek jak i w piątek, nadal drożały. Ostatecznie, po spektakularnej serii pięciu wzrostowych sesji z rzędu, zakończyły one ten tydzień aż 9,3% na plusie.
Akcje Allegro zanurkowały po publikacji wyników kwartalnych i prognoz
Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazło się Allegro. Okazuje się, że za dotkliwą przecenę akcji tego polskiego giganta e-commerce odpowiada przede wszystkim czwartkowa sesja. Jakie są przyczyny tego drastycznego spadku papierów wartościowych spółki pod koniec tygodnia?
Okazuje się, że w czwartek rano grupa Allegro opublikowała raport finansowy za trzeci kwartał 2023 roku. Z raportu wynika, że zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej grupy w tym okresie wyniósł 241,7 miliona złotych. Wartość ta przewyższyła o 16% oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku netto rzędu 208,4 miliona PLN.
Dla porównania, w analogicznym kwartale rok wcześniej spółka wykazała 2,2 miliarda złotych straty netto, gdyż grupa w wynikach kwartalnych ujęła wtedy niepieniężny odpis z tytułu utraty wartości aktywów Mall Group i WE|DO CZ w wysokości 2,29 miliarda PLN.
Skorygowany zysk EBITDA Allegro w opisywanym kwartale wyniósł zaś 677 milionów złotych, co przekłada się na wzrost rok do roku rzędu 26%. Co więcej, wartość ta także jest wynikiem nieco wyższym od prognoz analityków, które zakładały 655,7 miliona PLN skorygowanego zysku EBITDA.
Przychody grupy Allegro w trzecim kwartale 2023 roku wyniosły z kolei 2,432 miliarda złotych, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 4,9%, i jednocześnie minimalnie przewyższa rynkowy konsensus, który zakładał przychody w wysokości 2,427 miliarda PLN.
CFO Allegro, Jon Eastick oznajmił, że “wyniki Allegro za trzeci kwartał w Polsce były naprawdę wyjątkowe. Inicjatywy spółki w ramach programu kontroli kosztów pod nazwą ‘Fit to Grow’ pomogły ograniczyć wydatki, podczas gdy grupa skupia się na jak najlepszym wykorzystaniu możliwości logistycznych i technologicznych”.
Prognozy Allegro na przyszłość zaniepokoiły inwestorów
W komunikacie prasowym Allegro poinformowało, że na rynku “International” w pierwszych tygodniach czwartego kwartału wartość wartość sprzedaży brutto nadal spadała.
Co więcej, Allegro prognozuje, że przewidywana wartość GMV na działalności międzynarodowej spadnie w czwartym kwartale o 10-14% rok do roku, przychody – o 33-38% w ujęciu rocznym, a skorygowana strata EBITDA wyniesie 160-180 milionów złotych. Wydatki inwestycyjne za granicą szacowane są zaś na 20-30 milionów PLN.
Warto więc zauważyć, że chociaż rynek “International” z przychodami w trzecim kwartale rzędu 489 milionów złotych i stratą EBITDA jest znacznie mniejszy od polskiego, to jednak pogłębienie straty za granicą już czwarty kwartał z rzędu może martwić inwestorów – zwłaszcza, że w ostatnim kwartale znów ma dojść do zwiększenia straty.
W konsekwencji, choć zyski i przychody Allegro w trzecim kwartale przewyższyły oczekiwania analityków, to niepokojące prognozy dotyczące rynku zagranicznego wywołały istną panikę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Ostatecznie, akcje Allegro potaniały w czwartek aż o 9,3%, a w piątek spadły o kolejne 1,1%. Jednak przez fakt, że we wtorek i środę ich kurs zanotował znaczące wzrosty, papiery wartościowe Allegro zakończyły ten tydzień “tylko” 5,5% na minusie, co i tak było zdecydowanie najgorszym wynikiem spośród polskich blue chipów.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!