Ile razy każdy z inwestorów zadawał sobie pytanie – co jest nie tak z polską giełdą? Dlaczego, kiedy akcje na giełdzie w USA rosną sesja po sesji o 1-2%, główne indeksy giełdy w Warszawie stoją w miejscu czy wręcz spadają? Czy wynika to z braku kapitału, demontażu OFE czy całkowitej rezygnacji polskich inwestorów z GPW?
Trudno wskazać pojedynczą przyczynę takiego stanu rzeczy. Jedno jest pewne – rynek akcji w USA jest niezwykle interesujący i jak postaramy się przedstawić w poniższym artykule – również niezwykle łatwo dostępny. Słowem klucz dostępu do ekspozycji na amerykański rynek akcji są kontrakty CFD na akcje USA w Plus500.
Czym są kontrakty CFD na akcje?
Doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy poszukują lewarowania na amerykańskim rynku akcji są kontrakty CFD. Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym są kontrakty CFD i jak działa dźwignia na CFD.
Kontrakty CFD to instrumenty pochodne – pochodne, gdyż ich wartość ‘pochodzi’ od instrumentu, na który zostały wystawione. Dla przykładu, wartość kontraktu CFD na złoto oparta jest o aktualny kurs złota na światowych rynkach, a wartość kontraktu CFD na akcje Apple oparta jest właśnie na cenie akcji Apple. Co ważne – kontrakty CFD są instrumentem spekulacyjnym, który nie daje prawa do aktywa bazowego – w odniesieniu do CFD na akcje nie jesteśmy właścicielami akcji, a jedynie spekulujemy na ich cenie.
Handlując na kontraktach CFD na akcje rozliczamy wyłącznie różnicę pomiędzy ceną otwarcia i zamknięcia zlecenia. Jeżeli zatem chcielibyśmy brać udział w zgromadzeniach akcjonariuszy Apple, instrumenty CFD nie dadzą nam takiego prawa.
Zalety kontraktów CFD na akcje
Jako, że kontrakty CFD na akcje nie są akcjami, a instrumentami opartymi o ich cenę, nie muszą spełniać z prawnego punktu widzenia cech akcji. W czym są zatem od zwykłych akcji lepsze?
Przede wszystkim w możliwości zajmowania pozycji zarówno na wzrost, jak i spadek cen – w przypadku akcji inwestujemy jedynie w oczekiwaniu na wzrost cen. Inną nieodłączną cechą kontraktów CFD na akcje jest dźwignia finansowa, czyli mechanizm pozwalający zawierać pozycje przekraczające kapitał zdeponowany na rachunku inwestora.
Zacznijmy od możliwości grania na wzrosty, jak i spadki. Zwykłe akcje pozwalają inwestorowi zarabiać jedynie w momencie, gdy kurs akcji rośnie lub spółka wypłaca dywidendę. Co jednak w przypadku, gdy chcielibyśmy partycypować w trendzie spadkowym, gdyż nasza analiza dowodzi, że kurs danej akcji spadnie? O ile zwykłe akcje nie pozwolą zająć pozycji w oczekiwaniu na spadki, kontrakty CFD na akcje takie możliwości dają. Wystarczy, że inwestor sprzeda kontrakt CFD na akcje, a następnie – gdy zrealizuje się zakładany spadkowy scenariusz – dokona odkupienia tego kontraktu po cenie niższej, niż cena zakupu. Zyskiem/stratą inwestora jest różnica pomiędzy ceną otwarcia zlecenia a ceną, po której inwestor odkupił sprzedane wcześniej akcje.
Kiedy wiemy już, że kontrakty CFD na akcje umożliwiają zajmowanie zarówno pozycji długiej – w oczekiwaniu na wzrosty, jak i krótkiej – w nastawieniu na spadki, przejdź teraz do wyjaśnienia drugiej, kluczowej dla kontraktów CFD na akcje cechy – dźwigni finansowej.
Praktyczne aspekty inwestowania z wykorzystaniem kontraktów CFD najlepiej sprawdzić na bezpłatnym rachunku demo. Dzięki wirtualnym środkom rachunku demo, będziesz w stanie przeprowadzić transakcje na kontraktach CFD na spółkach takich jak Uber, Tesla, Boeing, Coca-Cola, nie ryzykując przy tym własnego kapitału. Zarejestruj bezpłatne konto demonstracyjne.
Czym jest i jak działa dźwignia na CFD?
Dźwignia finansowa dostępna na kontraktach CFD – inaczej lewar CFD – oferuje możliwość zawierania transakcji przewyższających kapitał na rachunku inwestora. Maksymalny poziom lewarowania na kontraktach CFD na akcje wynosi 5:1 w UE. Oznacza to, że inwestor posiadający na rachunku kwotę 10 000 złotych może posiadać maksymalną ekspozycję na kontrakty CFD na akcje o wartości 50 000 złotych. Co istotne, zarówno zyski, jak i straty wynikające ze zmian wycen akcji, a tym samym kontraktów CFD na te akcje, kalkulowane są z wartości zlewarowanej.
Aby lepiej zobrazować, jak w praktyce wyglądać może wykorzystanie dźwigni na kontraktach CFD na akcje posłużymy się przykładem. Założymy, iż nasz przykładowy inwestor posiada na rachunku kwotę 10,000 złotych, którą w całości chce przeznaczyć w inwestycje w akcje USA. Jego uwagę przykuła spółka Tesla – producent elektrycznych samochodów. W omawianym przykładzie założymy, że inwestor dobrze przewidział zachowanie kursu akcji Tesli, a kurs akcji poszedł w górę o 10%. Inwestor dokonując transakcji na własnym kapitale – bez dźwigni – odnotowałby zysk w kwocie 1,000 złotych. Ten sam inwestor, inwestując przy pomocy kontraktów CFD na akcje Tesli, przy inwestycji 10,000 złotych zanotowałby zysk 5-krotnie wyższy, czyli 5,000 złotych.
Inwestycja w kontrakty CFD na Teslę przyniosłaby 5-krotnie wyższy wynik, gdyż pozycja, którą utrzymywał inwestor byłą również pięciokrotnie wyższa – wynosiła bowiem 50,000 złotych, przy jedynie 10,000 złotych kapitału inwestora. W tym miejsce należy zaznaczyć, iż gdyby rynek obrócił się przeciwko inwestorowi i kurs akcji Tesli spadłby, inwestor inwestując z wykorzystaniem kontraktów CFD i dźwigni finansowej straciłby więcej, niż inwestor, który posiłkował się jedynie własnym kapitałem. Pamiętajmy zatem – dźwignia zawsze działa w dwie strony.
Jak kupić/sprzedać CFD na akcje Apple w Plus500?
Skoro znamy już możliwości inwestycyjne, które oferują kontrakty CFD na akcje, możemy zająć się konkretnymi przykładami z amerykańskiego rynku akcji i odpowiedzieć na pytanie – jak kupić akcje CFD Apple w Plus500?
Spółki Apple chyba nie trzeba przedstawiać żadnemu inwestorowi na świecie. Założona w 1974 roku przez Steve’a Jobsa i Steve’a Wozniaka spółka z Cupertino jest globalnym gigantem w projektowaniu i produkcji elektroniki użytkowej. Do najbardziej znanych produktów należą doskonale znane smartfony iPhone, tablety iPad i komputery Mac. Apple zatrudnia ponad 132 tysiące osób i realizuje przychody ze sprzedaży na poziomie 265 miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że kapitalizacja tego technologicznego giganta przekracza kwotę 875 miliardów dolarów – więcej, niż Produkt Krajowy Brutto niektórych państw.
Najbardziej dostępnym sposobem otwarcia ekspozycji na rynek akcji Apple jest zakup kontraktu CFD na akcje spółki. Miejmy tutaj jasność – nie kupujemy akcji Apple – spekulujemy na cenie akcji Apple (AAPL) z wykorzystaniem kontraktów CFD. Dlaczego korzystamy z kontraktów CFD, a nie nabywamy fizycznie akcje Apple? Przede wszystkim, wykorzystujemy lewar – dźwignię finansową – która pozwala nam zawierać transakcje pięciokrotnie przekraczające nasz kapitał na rachunku. Dzięki temu, zmiana ceny akcji Apple o 1% będzie rzutować na nasz portfel o 5%.
Co więcej, dzięki kontraktom CFD wykorzystujemy możliwość zajmowania pozycji na spadki, jak również na wzrosty. Aby sprzedać kontrakt CFD na akcje Apple klikamy „Sprzedaj”, jeżeli chcemy kupić kontrakt CFD na akcje Apple klikamy „Kup”.
Transakcji możemy dokonać z niezwykle intuicyjnej platformy przeglądarkowej, jak również z poziomu wydajnej i łatwej w obsłudze platformy mobilnej. Transakcje są realizowane natychmiastowo – zarówno jeżeli otwieramy, jak i zamykamy pozycję. Środki do wypłaty z rachunku dostępne są natychmiast po zamknięciu pozycji.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
CFD na akcje Google w Plus500 – jak handlować?
Mimo, iż spółka Google zmieniła nazwę na Alphabet, z przyzwyczajenia własnego i inwestorów dalej będziemy posługiwać się nazwą Google. Google to prawdziwy amerykański kolos – z kapitalizacją na poziomie 805 miliardów dolarów i zatrudnieniem przekraczającym 98 tysięcy osób. Trudno wyobrazić sobie rozmiar tej spółki, w szczególności biorąc pod uwagę fakt, iż Larry Page i Sergey Brin założyli ją w 1998 roku! Czy kolejne 20 lat funkcjonowania Google będzie okresem tak dynamicznego wzrostu, jak okres 1998-2018? Jeżeli tak się stanie, inwestycja w akcje Google może przynieść sowite zyski jej akcjonariuszom.
Jak wygląda handel kontraktami CFD na GOOG w Plus500? Analogicznie jak CFD na akcje Apple. Oznacza to, że zajęcie pozycji na kontrakcie CFD na akcje Google (GOOG) w Plus500 jest intuicyjne, niezależnie od tego, czy korzystamy z platformy webtrader Plus500 czy platformy mobilnej Plus500. Kontrakty CFD na akcje Google oferowane są w Plus500 z dźwignią 5:1. Innymi słowy, za każdego dolara, euro czy złotówkę, którą posiadamy na rachunku transakcyjnym w Plus500 będziemy mogli otworzyć pozycję za odpowiednio 5 dolarów, euro czy złotych.
Jak widać na załączonym przykładzie, transakcja zakupu 9 CFD na akcje Google o wartości 10,415 USD będzie wiązała się z utrzymywaniem przez inwestora na rachunku jedynie 1/5 wartości tej transakcji, czyli kwoty 2083 USD. Tak właśnie działa dźwignia w przypadku CFD na akcje – możemy maksymalnie zainwestować pięciokrotność kwoty, którą posiadamy na rachunku lub wyrażając się inaczej – otwarcie pozycji o wartości 10,000 USD wymaga od nas jedynie jednej piątej kwoty transakcji, czyli 2000 USD.
Podkreślimy raz jeszcze, że dźwignia działa w dwie strony – daje potencjał większych zysków, ale również większej straty.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Jak kupić/sprzedać CFD na akcje Amazona w Plus500?
Spółka Amazon (AMZN) to amerykańskie przedsiębiorstwo z branży e-commerce i jednocześnie jedna z największych firm na świecie. Amazon założony został w 1994 roku przez Jeffa Bezosa, a obecna kapitalizacja spółki sięga 680 miliardów dolarów. Z rocznymi przychodami na poziomie 118 miliardów dolarów i zatrudnieniem ponad 613 tysięcy osób, Amazon to prawdziwy globalny gigant handlu. Czy warto zatem zainteresować się akcjami spółki Amazon? W naszej ocenie zdecydowanie tak.
Platforma Plus500 oferuje kontrakty CFD na akcje Amazon. Dla potencjalnego inwestora oznacza to, iż może ona zarówno otworzyć pozycję w oczekiwaniu na spadki cen akcji Amazon (pozycja ‘Sprzedaj’ na platformie Plus500), jak również oczekując dalszych zwyżek akcji Amazon (pozycja ‘Kup’ w Plus500). Co więcej, inwestor może dokonać transakcji zakupu lub sprzedaży kontraktów CFD na akcje AMZN z wykorzystaniem dźwigni finansowej sięgającej 5:1. Oznacza to, że transakcja zakupu lub sprzedaży kontraktów na 5 akcji Amazon zamiast kwoty 9316 USD, będzie wymagała od inwestora posiadania i utrzymywania na rachunku kwoty 1863 USD. Zarówno zyski, jak i straty wynikające z posiadanej pozycji na AMZN będą liczone z kwoty 9316 USD.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Akcje CFD Facebooka w Plus500 – jak handlować?
Innym przedstawicielem amerykańskiego sektora technologicznego jest doskonale znana każdemu użytkownikowi Internetu spółka Facebook. Facebook to założony przez Marka Zuckerberga w 2004 roku portal społecznościowy, który przez okres 15 lat urósł do rangi globalnego giganta. Z kapitalizacją na poziomie 530 miliardów USD, zatrudnieniem ponad 33 tysięcy osób i przychodami na poziomie 12.5 miliarda dolarów rocznie, Facebook doskonale wpisuje się w XXI wiek – wiek Internetu i wysokich technologii.
Decyzję o tym, czy akcje spółki FB są niedowartościowane czy skrajnie drogie pozostawiamy inwestorowi. W naszej ocenie stanowią jednak ciekawą możliwość inwestycyjną, której warto przyjrzeć się bliżej. Kontrakty CFD na akcje Facebook’a znajdujące się w Plus500 są łatwo dostępne z poziomu Plus500 webtrader oraz Plus500 mobile – zarówno z poziomu systemu Android, jak i iOS. Aby zająć pozycję krótką – sprzedać kontrakt CFD na akcje Facebook’a – należy kliknąć ‘Sprzedaj’, aby zająć pozycję długą – kupić kontrakt CFD na akcje FB – należy wybrać opcję ‘Kup’. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych amerykańskich gigantów – Apple, Google czy Amazon – również w dla CFD na akcje FB lewar 5:1 będzie wymagał od inwestor zainwestowania jedynie jednej piątej wartości kontraktu.
*82% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
Zalety handlu CFD na akcje w Plus500, czyli equity CFD
Platforma handlu Plus500 stwarza niespotykane dotąd możliwości tradingu na globalnych rynkach. Szeroka oferta produktowa pozwala uzyskać dostęp do wielu instrumentów z tak perspektywicznych rynków jak USA czy UE oraz szybko rosnących branż – internetowej czy e-commerce. Przedstawione przez nas spółki – Apple, Google, Amazon czy Facebook – to prawdziwe success story amerykańskiego rynku technologicznego. Zyski akcjonariuszy, którzy zainwestowali w akcje tych spółek we wczesnym etapie rozwoju idą w tysiące procent. Czy warto zatem zainteresować się możliwości inwestycyjnymi, które stwarzają rynki akcji USA? Naszym zdaniem zdecydowanie tak.
Kontrakty equity CFD na akcje USA są łatwo dostępne z poziomu intuicyjnych platform w ofercie Plus500 – webtrader Plus500 oraz Plus500 mobile. Dla wszystkich inwestorów, którzy cenią sobie prostotę obsługi, wysoką funkcjonalność oraz mobilność, Plus500 będzie doskonałym rozwiązaniem. Jako, że kontrakty CFD na akcje USA umożliwiają inwestowanie w oczekiwaniu zarówno na spadki, jak i wzrosty cen akcji, inwestor może dostosować swoją strategię i pozycje rynkowe niezależnie od panującego na rynku trendu. Sprawdź możliwości platformy handlu Plus500 już teraz!
82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.