Platyna powyżej 1000 USD. Wyższe zakresy w grze.

Platyna
J2T Trade

Notowania na rynku platyny wracają powyżej 1000 USD za uncję. Platyna zyskuje po poniedziałkowych informacjach. Kontrakty na platynę podczas poniedziałkowej sesji wzrosły o ponad 2%. Rzućmy okiem na aktualną sytuację na rynku platyny.

Platyna rośnie o ponad 2%

Ceny metali szlachetnych, w tym platyny rosną w poniedziałek, gdyż konflikt na Ukrainie w dalszym ciągu wpływa na gospodarki światowe. Wzrost metali szlachetnych spowodowany był spadkiem wartości euro w poprzednim tygodniu, a także po ostrzeżeniu prezesa Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kurody o możliwym spadku wartości jena.

Podczas poniedziałkowej sesji kontrakty na platynę rosną o ponad 2%. Aktualnie jedna uncja platyny kosztuje około 1011 USD.

Ceny platyny będą rosnąć – twierdzi UBS

UBS (Union Bank of Switzerland) to międzynarodowy bank inwestycyjny i jeden z największych banków na świecie. Bank UBS podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące prognoz dla notowań platyny.

FP Markets

W marcu bank UBS w jednym z artykułów zaktualizował prognozy z początku tego roku. „W związku z wyższą prognozą dla złota podnieśliśmy również nasze prognozy dla srebra i platyny. W ujęciu względnym platyna pozostaje dla nas najbardziej atrakcyjnym metalem szlachetnym”. Tymi słowami w marcu br. sytuację na rynku platyny podkreśliło Główne Biuro Inwestycyjne banku – CIO (Chief Investment Office).

Popyt na platynę

Na wzrost cen platyny wpływa między innymi rosnąca produkcja aut. Platynę wykorzystuje się do budowy katalizatorów samochodowych. W związku z ciągle zaostrzającymi się przepisami dotyczących emisji spalin np. w Chinach, można spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na ten surowiec.

Z drugiej jednak strony, warto zwrócić uwagę na coraz częstsze zastępowanie palladu tańszą platyną. Ma to szczególny związek z obecnie panującą sytuacją wojny na Ukrainie. Rosja jest bowiem największym na świecie producentem palladu i drugim na świecie platyny. Rosnąca cena palladu, według analityków z UBS „przyspieszy substytucję palladu platyną”, a do końca 2025 r. proces substytucji może wynieść 700 000-800 000 uncji na korzyść platyny.

Cena platyny ponownie powyżej 1000 USD

Trzy tygodnie przyszło czekać inwestorom na powrót notowań platyny powyżej 1000 USD za uncję. Przez ten okres rynek platyny znajdował się w strefie konsolidacji, jak przedstawia to poniższy wykres. Zakres konsolidacji został utworzony w dniu 29 marca. Na wykresie zakres konsolidacji został utworzony między niższą niebieską, a czerwoną strefą. Zakres konsolidacji zaczyna się wraz z pierwszym zejściem w strefę dolnego ograniczenia (zejście do czerwonego prostokąta). Prostokąty te zostały wydłużone, aby uwidocznić jeszcze jedną istotną rzecz. Mianowicie górne ograniczenie konsolidacji (niebieski niższy prostokąt), stanowi również w ujęciu sekwencyjnym, sekwencję wzrostową w momencie, gdy cena rynkowa znajduje się powyżej tego zakresu. Na ten moment w ujęciu okresu średnioterminowego klarują się dwie możliwości rozwoju sytuacji. Oceńmy sytuację pod kątem analizy technicznej.

I scenariusz

Pierwszy scenariusz zakłada możliwe przetestowanie przez rynek zakresu świeżo utworzonego w poniedziałek (18.04) ostatniego szczytu. Jest to zakres bliskich okolic ceny 1008 (oznaczono na wykresie przerywaną fioletową linią). Z tych rejonów rynek mógłby szukać sposobności na wygenerowanie impulsu wzrostowego sięgającego zakresów 1035-1040 USD za uncję bądź wyższych. W celach informacyjnych, na wykresie namalowano zieloną linię, która ilustruje opisany wyżej przypuszczalny scenariusz.

Platyna pierwszy możliwy scenariusz

II scenariusz

W tym przypadku, przedstawione zostanie również możliwe wzrostowe zachowanie rynku po głębszej korekcie niż przedstawia scenariusz pierwszy. Rynek platyny mógłby chcieć jednak zweryfikować „apetyt” kupujących na trochę niższych poziomach. W tym przypadku, wydawać by się mogło, iż rynek może schodzić do zakresu ceny 996 USD (górnego ograniczenia wspominanej już wyżej konsolidacji). W tym miejscu okazałoby się czy rynek jest w stanie wygenerować silny ruch wzrostowy do zakresów ceny 1035-1040 USD za uncję bądź jeszcze wyższych. W celach informacyjnych, na wykresie namalowano zieloną linię, która ma na celu jedynie zobrazować opisany wyżej możliwy scenariusz.

Zbiorcza konkluzja

Rynek metalu szlachetnego jakim jest platyna znajduje się powyżej ceny 2000 USD za uncję. Warto przyjrzeć się temu, jak finalnie zachowa się rynek w ujęciu średnioterminowym.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.