Oczekiwanie na dane o PKB. Indeks FTSE 100 znów nurkuje.

FTSE100
J2T Trade

W środę, 12 października spoglądamy już na londyńskie FTSE 100. Notowania brytyjskiego indeksu giełdowego wczoraj znów nurkowały. Indeks FTSE 100 przedłużył serię strat, do piątej z rzędu sesji. Wczoraj opublikowane zostały dane z rynku pracy, które okazały się pozytywne. To wzbudziło obawy u inwestorów, że Bank Anglii podejmie się kolejnych, być może wyższych podwyżek stóp procentowych. Dziś inwestorzy oczekują na dane dotyczące PKB. Co pokaże trzecia sesja tygodnia?

Rynek kontynuuje zejście

Notowany na londyńskiej giełdzie indeks FTSE 100 również we wtorek, 11 października tracił. W ogólnym rozrachunku FTSE 100 zanurkowało o 1,06%. Tym samym rynek kontynuował zejście, rozpoczęte w zeszłym tygodniu. Wczorajsza, wtorkowa sesja była już piątą z rzędu stratną.

Spółka Ocado przewodzi stratom

Wynik indeksu uzmysławia, że ponownie ucierpiały akcje spółek. Rzeczywiście patrząc wewnątrz indeksu FTSE 100, właśnie więcej spółek traciło. Stratom przewodziła spółka Ocado, której akcje osunęły się o 5,32%. Natomiast po stronie wzrostów najlepiej zaprezentowało się przedsiębiorstwo Tui. Notowania tej firmy skoczyły o 3,37%.

Nieoczekiwany spadek stopy bezrobocia

We wczorajszej analizie wspominaliśmy o publikacjach danych z rynku pracy. Brytyjska stopa bezrobocia nieoczekiwanie obniżyła się do 3,5% w sierpniu. Jak podało Office for National Statistics w swoim raporcie opublikowanym we wtorek, wartość wylądowała na najniższym poziomie od 1974 roku.

FP Markets

Oczekiwanie na raport PKB

Dziś natomiast inwestorzy oczekują na raport dotyczący Produktu Krajowego Brutto (PKB). O godzinie 8 podany zostanie odczyt zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Dane zapewne wpłyną na inwestorów.

Punkt widzenia – po re-teście spadek

Podczas analizy indeksu FTSE 100 na wtorkową sesję bliżej przyjrzeliśmy się wariantowi spadkowemu. Rynek wykonał ruch właśnie w myśl wczorajszego schematu. O spadku pisaliśmy: „Dziś już patrząc, we wtorek 11 października, warto skupić się przede wszystkim na tym, jak rynek kontynuować może zejście. Tym razem większe podbicie może się nie pojawić. Warto będzie za to obserwować, czy rynek będzie w stanie podejść chociaż w okolice 6 950. Wówczas ma szansę pojawić się re-test tego obszaru od dołu. Taka sytuacja determinowałaby właśnie dalszy spadek. Celem natomiast byłby poziom 6 870”.

Faktycznie rynek przed zejściem podbił do poziomu 6 950, tym samym wykonując re-test tego poziomu od dołu. Taka sytuacja determinować miała zejście i tak też się stało. Zakładany target osiągnięty został chwilę przed godziną 11. Rynek później (po godzinie 14) zyskał i znalazł się przy 6 940. Jednak ponownie podaż zajęła się rynkiem. Aktualnie (po godzinie 6 rano w środę) rynek znajduje się przy 6 880.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz jednak warto będzie skupić się na tym, jak wyglądać może podbicie. Dla rynku okazją do wzrostu mogą być okolice poziomu ceny 6 860. To właśnie utrzymanie tego zakresu stanowić będzie kluczowe założenie do wygenerowania podejścia. Każdorazowy re-test od góry tego poziomu determinowałby wzrost. Celem dla rynku stałby się obszar cenowy: średnia krocząca SMA 55 – nowy poziom TDP (6 947). Scenariusz przewiduje, że rynek utrzyma się na tych wyższych zakresach.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 12.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast zwrócimy uwagę, że podbicie sięgnąć może jedynie do średniej, a następnie rynek znów zacznie schodzić. Tym samym warto będzie obserwować, która ze stron przeważy na średniej. Dominacja sprzedających zepchnęłaby rynek poniżej 6 800.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 12.10.2022

Konkluzja

Kluczowe na dziś wydaje się obserwacja zachowania rynku już przed sesją. Przypomnieć warto, że o godzinie 8 opublikowany zostanie raport dotyczący PKB. Poziomy uległy zmianie, a aktualne na 12.10.2022 znajdują się poniżej.

TSR : 7 130

TFR : 7 040

TDP : 6 947

TFS : 6 858

TSS : 6 765

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.