Oczekiwania inflacyjne spadają. Nasdaq 100 niżej o 0,37%.

111
J2T Trade

Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku ujawnił oczekiwania inflacyjne za lipiec. Według wczorajszego raportu mediana oczekiwań inflacyjnych spadła. Amerykański indeks Nasdaq 100 zakończył poniedziałkową sesję ze stratą. Notowania Nasdaq’a zamknęły się niżej o 0,37%. Dziś podano informację, że sprzedaż Tesli w Chinach spadła o 64,2%.

Nasdaq 100 ponownie traci

W nowy tydzień handlowy amerykański indeks technologiczny wszedł z niewielką stratą. Nasdaq 100 ponownie stracił, notując drugą spadkową sesję z rzędu. Tym razem, jednak notowania Nasdaq’a spadły o 0,37%. W sierpniu była to już czwarta sesja zakończona poniżej kreski.

Spółki chińskie na Nasdaq’u

Na wczorajszą stratę indeksu wpłynął między innymi fakt, iż to spółka stratna osiągnęła najwyższy poziom zmienności. Na czele spadków stała NVIDIA, której akcje poleciały w poniedziałek o 6,30%. Co ciekawe, wyróżniły się wczoraj dodatkowo dwie inne spółki. Mowa o chińskich spółkach: Pinduoduo oraz JD.com, które wchodzą w skład Nasdaq’a 100. To one stanęły zaraz za spółką NVIDIA, odbiegając poziomem zmiany ceny od pozostałych stratnych komponentów. Po stronie zyskownej natomiast odznaczyła się spółka ponownie Atlassian Corp. Wycena tego przedsiębiorstwa uległa korzystnej zmianie o 4,01%. Żadna ze stron w poniedziałek nie uzyskała większej dominacji pod względem ilościowym nad drugą.

Mediana oczekiwań w lipcu spadła

Wczoraj Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku ujawnił, że mediana jedno- i trzyletnich oczekiwań inflacyjnych w lipcu spadła. Mediana jednorocznych oczekiwań spadła w stosunku do poprzedniego miesiąca do 6,2%. Natomiast mediana trzyletnich oczekiwań spadła w tym samym czasie do poziomu 3,2%. W raporcie bank podał, że przede wszystkim gwałtownie spadły oczekiwania wobec wzrostu cen gazu i żywności.

FP Markets

Spadek sprzedaży Tesli w Chinach

Dziś, 9 sierpnia rano instytucja China Passenger Car Association (CPCA), czyli Chińskie stowarzyszenie Samochodów Osobowych ujawniło, że sprzedaż pojazdów Tesli w Chinach wykazała spadek. W lipcu sprzedaż spadła o 64,2% względem poprzedniego miesiąca.

Punkt widzenia – Nasdaq powraca do 13 100

W poniedziałek indeks Nasdaq 100 podjął się po części realizacji scenariusza spadkowego. Założenie dla spadków z wczorajszej analizy brzmiało: „Projekcja spadkowa natomiast określa na dziś poziom TFR, jako opór w najbliższych godzinach. Jeżeli cena w dalszym ciągu oscylować będzie poniżej tego poziomu, ponownie rynek może urwać z tego zakresu. Celem dla zejścia będzie mógł być poziom 13 150”.

Faktycznie cena oscylowała poniżej poziomu TFR, aż do wejścia amerykańskiego rynku. Po rozpoczęciu sesji Nasdaq ruszył do góry sięgając ceny 13 400. Jednak ten poziom nie został utrzymany, a cena kierowała się do poziomu TFR. Rynek przełamał ten poziom i po jego re-teście od dołu zaczął schodzić niżej. Target został osiągnięty, a Nasdaq 100 powrócił do 13 100. Lepiej całą sytuację oddał dołączony do wczorajszego scenariusza ruch poglądowy dla spadków. Obecnie rynek znajduje się nieco powyżej 13 100.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wczorajsze zejście określić można mianem korekty. Technologiczny Nasdaq w dalszym ciągu pozostaje w szerszej zależności wzrostowej. Dziś jednak od rynku oczekuje się, aby pokazał, czy dalej zamierza w niej pozostawać. Kluczowym dla wzrostów wydaje się utrzymanie poziomu TDP. Okolice 13 080 są właśnie miejscem, z którego rynek zebrać może siłę popytową. Do nadbić poziomu może dziś dochodzić, jednak musi on zostać koniecznie utrzymany. Targetem w takim przypadku będzie 13 300.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 09.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy natomiast oprzeć się może dziś o zachowanie sił rynkowych na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Jeżeli rynek podejdzie pod zakres średniej i nie podejmie się prób jej przełamania, stanowić będzie to mogło pierwszy sygnał dla zejścia. Re-test od dołu średniej wywołać może impuls spadkowy, który przebije poziom TDP. Nieutrzymanie tego poziomu, czyli jednoczesna negacja kluczowego założenia dla wzrostów, da potencjał kolejnemu impulsowi spadkowemu. Rynek powrócić może w stronę 12 900.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 09.08.2022

Konkluzja

Drugi tydzień sierpnia rozpoczął się podobnie jak pierwszy od spadku notowań Nasdaq’a. Rynek oscyluje obecnie przy istotnym zakresie, który będzie miał szansę udowodnienia swojej istotności. Warto będzie obserwować, jak rynek potraktuje dziś strefę charakterystyczną dla głównego założenia.

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.